17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mülkiyet yoklaması
01 Mayıs 2011 Pazar 19:14

Mülkiyet yoklaması

BM uzmanları mülkiyet konusunda istişarelere başladı…

Birleşmiş Milletlerin, mülkiyetle ilgili Kıbrıs Türk ve Rum müzakere gruplarının uluslararası uzmanlarla Mayıs ayı içerisinde ABD’de yeniden görüşmesini istediği, bu görüşme için davetiyelerin gönderilmediği ve somut bir tarih de belirlenmediği haber verildi. Alithia “Mülkiyette İkinci Tur ‘Kotarılıyor’…Uluslar Arası Anlaşmalarla İlgili Çalışma Grubunun Görev-Yetkileri Konusu Bağlandı” başlıklı haberinde BM Genel Sekreterliği’nde; mülkiyette ortak zemin bulunması hedefiyle BM uzmanları ile ikinci tur istişarelerde bulunulmasının kesinlikle gerekli görüldüğünü yazdı.

 


BM, uzmanlardan görüş alıyor


Gazete geçen mart ayında yapılan ilk tur istişarelerin taraflara, endişelerini, tez ve taleplerini ortaya koyma fırsatı verdiği görüşünde olan BM Genel Sekreterliği’nin, uzmanlardan da; şu anda verim vermeyen mülklerin geliştirilmesi ve tazminatlar için ödeneklerin toplanması için var olan yöntemler hakkında bilgi de aldığını kaydetti. Habere göre BM bu ikinci tur istişarelerde tarafların; dünyanın çeşitli bölgelerinde mülkiyet anlaşmazlıklarının çözümünde büyük deneyim sahibi olan uzmanların görüşlerini dinleyerek meselenin özü üzerinde daha çok konuşmak isteyecekleri beklentisini taşıyor. Şu ana kadarki projelere göre müzakere grupları istişareler için Washington’a ayrı ayrı gidecek. BM davet göndermedi, tarih de belirlenmedi. Ancak Güney Kıbrıs ve Türkiye’deki seçim dönemlerinin tamamlanmasına kadar geçecek ölü dönemin değerlendirilebilmesi ve liderlerin Genel Sekreter’le yeni üçlü görüşmesinden sonra müzakerelerin yoğunlaştırılmasına maya olması için bu görüşmelerin Mayıs ayı içerisinde yapılmasını arzu ediyor.
 

 

Özersay ve Yakovu arasında uzlaşı


Gazete Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun temsilcisi Kudret Özersay ve Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu’nun son görüşmelerinde; “anlaşmaya çeyiz olarak girecek” uluslar arası anlaşmalarla ilgilenecek çalışma grubunun işleyiş görev ve yetkileri konusunda uzlaşıya vardığını yazdı. Bu durumun, müzakerelerin bu aşamasında ilerleme görüntüsü vermek için kullanıldığını, ancak iç güvenlik, federal polis kuvvetleri ve devletçiklerin polis kuvvetleri konusunda büyük anlaşmazlıklar bulunduğunu kaydeden gazete, Kıbrıs Türk tarafının , “bu konuda bile” kendi devletlik varlığını öne çıkarmaya çalıştığı görüşünü ortaya koydu.

 

 

Rum tarafından yalanlama


Simerini “Mülkiyet… Hükümet New York’ta Yeni Görüşme (haberini) Yalanlıyor” başlıklı haberinde Rum yönetiminin; Kıbrıs Türk basınında, Kudret Özersay’ın açıklamalarına dayanılmış görünen; iki tarafın müzakere gruplarının BM uzmanlarıyla görüşmek için mayıs ayı içerisinde New York’a gidecekleri yolundaki haberleri yalanladığını bildirdi.


Haberde “güvenilir bir hükümet kaynağı”nın bu gazeteye; Rum yönetiminin bu konudan tamamen bilgisiz olduğunu söyleyerek şunları eklediği belirtildi:“İçeriğe ilişkin bir fikrimiz yok, herhangi bir bilgi veya istişare olup olmadığını da bilmiyoruz. BM’nin bu yönde bir niyeti olsa, planlanan bu görüşme hususunda hükümeti zamanında bilgilendirirdi. Elbette 22 Mayıs genel seçimlerine sadece günler kala böyle bir şey yapmaktan kaçınacaklardır.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ