23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mücadele yılları irdelendi
05 Mayıs 2011 Perşembe 11:00

Mücadele yılları irdelendi

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Yönetim Teknolojileri Bölüm öğrencileri sosyal sorumluluk projesi kapsamında milli mücadele yıllarıyla ilgili seminer düzenledi.

“Milli Mücadelenin görünmeyen yüzü” adı altında yapılan ve Kıbrıs Türk halkının verdiği mücadelenin anlatıldığı seminer, dün saat 11.00’de GAÜ Milenyum Kompleks Senato ve Kongre Salonu’nda yer aldı.

Saygı duruşu ile İstiklal Marşı’yla başlayan seminerde, öğrencilerin hazırladığı mücadele yıllarını yansıtan sinevizyon gösterisi sunuldu.

Anılar aktarıldı

Seminerde KTMD Girne Şube Başkanı Metin Fahrioğlu konuşma yaparken Gazi Mücahit Komutanı Metin Aybars da yaptığı konuşmada mücadele yıllarında yaşanan anılardan bahsetti.

Etkinlikte ayrıca Milli Mücadele yıllarını yansıtan yayın ve fotoğraflara sergilendi.

Etkinliğe, GAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Memduh Erdal, Rektör Prof.Yıldırım Öner, Spor Kültür Sağlık Daire Başkanı Türkay Akpınar, Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği Girne Şube Başkanı Metin Fahrioğlu, emekli mücahit, akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Varoluş 1878’te başadı

Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği Girne Şube Başkanı Metin Fahrioğlu, Kıbrıs Türk Halkının Kıbrıs adasındaki varoluş mücadelesinin adanın İngilizlere devredildiği 1878 tarihinde başladığını dile getirerek,1878’ den 1974 mutlu barış harekatına kadar geçen süreçte Kıbrıs Türk halkının büyük acılar çektiğini söyledi.

“TMT’nin kurulması onuru korudu”

Metin Fahrioğlu,  verilen mücadeleyle bu süreçte yaşanan önemli olayları anlattığı konuşmasında, mücadelenin dönüm noktası olan TMT’nin kurulması Kıbrıs’ta; “Türklüğün onur ve şerefini korudu, devlet ve vatan yarattı” dedi.

“Mücadele yeni bir Türk devleti doğurdu”

Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği Girne Merkez Şube Başkanı Metin Fahrioğlu konuşmasında TMT mücadelesinin yeni bir Türk devleti doğurduğunu vurgulayarak sözlerini şöle devam etti: “Kıbrıs adasında binlerce şehitimizin fedakârlığı anavatanımızın yardımı vardır. Türk Mukavelet Teşkilatı Kıbrısın İngiliz ihlakı ve Yunanistan’a bağlanmasını önleyerek Kıbrıs’ta yeni bir Türk devleti yaratmıştır. Kurtuluş savası günlerinde Kıbrıs Türkünü anavatanın yanında görmekteyiz. Kıbrıs Türkü anavatanının yanında olurken sosyal durumda kazandığı paraları Anadoluya göndermiştir. Öğretmenler milliyetçi ve Atatürkçü anavatına bağlı gençler yetiştirerek Kıbrıs Türkü 1950’li yıllara gelmiştir. Mücadelesini bugünde sürdürmektedir.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ