18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Moon suçun hepsini Rumlara yüklemeyecek”
28 Ocak 2012 Cumartesi 13:12

“Moon suçun hepsini Rumlara yüklemeyecek”

Haberdar'a konuşan üst düzey bir yetkili ile DAÜ Kıbrıs Politikalar Merkezi Direktörü, Genel Sekreter'in açıklamasının satır aralarını yorumladılar...

Yurdagül BEYOĞLU

 

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'u 5'inci kez bir araya getiren Greentree Zirvesi farklı yorumlara neden oldu. Rum yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas Genel Sekreter'e, Kıbrıs Türk tarafının müzakere masasına koyduğu verilerin yeterli olmadığını ve Türk tarafının mülkiyetin özlü müzakeresini ve vatandaşlık ve toprak başlıklarıyla birleştirilmesini engellediğini iddia ederken, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu “Hristofyas anlaşma niyetiyle gelmedi” dedi.

 

Konuyla ilgili olarak Haberdar Gazetesi’ne konuşan üst düzey bir yetkili Genel Sekreter'in açıklamak istediğinin, “takvimleme” olduğunu söyledi. “Çok taraflı toplantıdan bahsedildi. Açıklamada tüm bu unsurlar var. Burada söylenenler Türk tarafının tutumuyla örtüşmektedir. Son oyun olduğu ortaya konmaktadır” diyen yetkili, Greentree’de daha fazla ilerleme kaydedilebilmesinin mümkün olduğunu ancak Rum tarafının izlediği katı tutumla buna müsaade etmediğini açıkladı.

 

Hemen her konuda Rum kesiminin itiraz ve engellemesiyle karşılaştıklarını belirten yetkili, Kıbrıs Türk tarafının öneri yapan, esneklik gösteren taraf olduğunu, elde edilen sınırlı ilerlemenin de Türk tarafının gösterdiği esneklikten kaynaklandığını sözlerine ekledi.

 

 

“Düş kırıklığı ve memnuniyetsizlik var”

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), Kıbrıs Politikalar Merkezi Direktörü Doç. Dr. Ahmet Sözen de Haberdar Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, Ban Ki Moon’un açıklamasının satır aralarında düş kırıklığı ve memnuniyetsizlik görüldüğünü kaydetti. “Ban Ki Moon’un açıklamasının satır aralarında ne kadar düş kırıklığına uğradığını, memnun kalmadığını ve taraflara kızgın olduğunu okuyorum” diyen Sözen, Moon’un Greentree öncesi taraflara gönderdiği mektupta görüşmelerin son dönemde olduğunu yazdığını anımsattı.

 

 

“Güzelyurt halkı yüzde 100 rahat mı?”

 

Greentree’nin son dönemin kaçınılmaz parçası olduğunu belirten Sözen, çok taraflı toplantının ardından çözüm beklendiğini ancak Greentree’de çok kısıtlı bir ilerleme olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi KudretÖzersay’ın “öneriler yaptık” dediğini kaydeden Sözen sözlerini şöyle sürdürdü: “Özersay öneriler yaptık dedi. Ben işin mutfağında değildim, önerileri bilmiyorum. Türk tarafı yaptık diyor. Benim söyleyeceğim şudur: Türk tarafını Talat döneminden beri eleştiriyorum çünkü toprak konusunu konuşmak istemiyorlar. Bunun için şu sebebi ortaya koyuyorlar; harita konuşulursa Rum basınına sızacak ve orada yaşayan insanlar tedirgin olacaklar. Ben buna katılmıyorum. Bugün Güzelyurt halkı yüzde 100 rahat mı?”

 

 

“Koz vermiş olursunuz”

 

Sözen toprak konusunun tartışmaya açılmamasının Rum kesiminin eline koz verdiğine işaret ederek şöyle dedi: “Siz tartışmaya açmazsanız o tarafa koz vermiş olursunuz. Ben ne alacağımı bilmeden neden size ödün vereyim? Mülkiyetteki, kullanıcı hakları konusunda nasıl ödün verebilirim? Hristofyas şu an kullanıcı haklarını tanımıyor. Hristofyas çözüm ister, istemez onu bilemeyiz ama gerçek niyetini test etmek için toprak konusunu haritalarla açıp, mülkiyetle ilişkilendirerek, önüne öneriler koymak ve zorlamak gerekir. Bunları yaparsak gerçek niyeti ortaya çıkar.”

 

 

“Moon suçun hepsini Rumlara yüklemeyecek”

 

Türk tarafının, BM’nin tüm suçu Güney Kıbrıs’a yükleyeceği gibi bir beklenti içine girilmemesini kaydeden Sözen, “suçun yüzde 100’ünü onlara yükleyecek diye düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Toprak konusunda adım atmadığınız için suçun bir kısmını da size yükleyecekler” dedi.

 

 

 

“BM Downer’i güçlendirdi”

 

Greentree sonrasında BM’nin, Downer’in rolünü güçlendirdiğini vurgulayan Sözen şöyle konuştu: “Şimdi BM Downer’i güçlendirmiştir ve yetki vermiştir. Bir yerde BM’nin Kıbrıs konusundaki rolünü yükselterek, arazide bu işi yürüten adamın yetkisini artırmıştır. Moon’un yaptığı açıklamada önemli bir yer var. Nisan sonu, Mayıs başı toplantıya gidilecek. O dönemden sonra momentumun devam ettirileceğini, müzakerelerin bir yere taşınacağını düşünüyorum. Yapılması gereken iki liderin liderlik gösterip, özlü konularda adım atması, tavizler vermesidir. Yoksa bunlardan sonuç çıkmaz.”

 

 

“BM’de empoze çözüm yok”

 

Doç. Dr. Ahmet Sözen, BM Genel sekreterinin satır aralarında “bunu siz istediniz. Biz size empoze bir çözüm vermeyiz. Bu iş çökerse sorumluluk sizdedir” dediğini kaydetti. “Sekreter Asyalıdır. Asyalılar çok mimik kullanırlar. Moon’un mimiklerinden ne kadar kızgın olduğunu anlayabilirsiniz” diyen Sözen, BM’nin bu konuya çok önem verdiğini belirtti. BM’nin Greentree öncesi beklenti içinde olduğunu vurgulayan Sözen, Moon’un “özlü konularda karşılıklı ödün vermeye geliyorsunuz” dediğini sözlerine ekledi.  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ