22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mona Lisa
05 Şubat 2012 Pazar 16:40

'Mona Lisa'

Ferhat Atik, 'Kadının Adı Var' köşesindeki serisine 'en gizemli kadın'la devam etti !

Haftalık yazı serimizin en gizemli kadını…

 

Hakkında en az şey bilinen ama en çok konuşulmuş kadını…

 

İtalyanca ve İspanyolca, La Gioconda; Fransızca’da La Joconde, Türkçe’de Mona Lisa.

 

İtalyan Rönesans sanatçısı Leonardo da Vinci’nin yağlı boya tablosuna aldığı en değerli eserinde yer alan kadın. Gerçek bir dünya kadını. Üstelik, gerçekliği yıllardır tartışılmasına rağmen.

 

Tablodaki kadın, yüzündeki “gizemli gülümseme” ile sanat tarihinin en değerli parçası haline gelmiş durumda. O kadar ki, paha biçilmez kategorisinde bir değere yerleştirilmiş durumda.

*

Leonardo da Vinci, “Mona Lisa” tablosu için ilk çalışmalarına 1503 yılında başlamış ve eseri tamamlaması dört yıl sürmüş. Tablodaki kadın, dünyanın en gizemli kadını, şu anda Fransa’daki Paris Louvre Müzesi’nde sergilenmekte ve o kadar değerli ki tablonun güvenliği özel olarak geliştirilmiş bir ışını sistemiyle sağlanmakta.

 

Bu dünya kadınını tanımayan yok neredeyse. Gizemli gülümseyişi, esrarengiz bakışları ve dört yılda tamamlanan detaylarının hemen her santimetre karesini dünyanın tamamına yakını görür görmez tanıyabilecek durumda. Ünü kendini aşmış bir kadın.

*

“Mona Lisa”nın gizemi, betimlenmiş olan kadının kimliğinin belirlenememiş olmasına ve buna karşın; sanat tarihçileri tarafından süregelen modelin kimliği ile ilgili pek çok fikir yürütmekte ve iddialarda bulunmakta olmaları ile alevleniyor. Leonardo hakkındaki ilk biyografiyi yazan Vasari, dönemin önemli kişilerinden biri olan Francesco del Giocondo’nun eşi Mona Lisa’nın tabloda resmedilen kişi olduğunu düşünmüştür. Bu düşünüş bugüne kadar süren düşünüşler ve iddialar içerisinde en mantığa yakın bulunan olsa da kesinlik içermemesi düşünmelerin sürmesine neden oluyor.

 

Bu tablodaki kadının kimliği ile ilgili sayısız iddiadan sadece biridir. İşte bu nedenle “Mona Lisa”, aynı zamanda “Jocondo” olarak da anılır.

 

*

Bell Laboratuvarları’ndan, Dr. Lillian Schwartz Mona Lisa’nın, Leonardo’nun kendi-portresi olduğu fikrini dahi ortaya atmıştır. Bu savı ortaya atarken dayandığı kanıtlar ise, sayısal analizler yardımı ile elde edilen, Leonardo’nun ve tablodaki modelle kendi yüz özelliklerinin aynı olduğu üzerinedir. Ayrıca bazı iddialar da Mona Lisa’nın Leonardo Da Vinci’nin yanında çalışan bir kişi olduğu yönündedir.

 

Doğruluğu kanıtlanamayan iddialar kesintisiz devam etmektedir. Bir yandan kadının kim olduğu düşünüle dursun, diğer yanda tablodaki kadın çoktan adı olan bir dünya kadını olmayı hak etmiştir.

 

Mona Lisa, sadece bir dönemin tablosu ve sanatın aydınlık bir parçası değil, yüzyılların en gizemli kadını olarak da hafızalarımızdaki yerini sürdürmektedir… 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ