16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Moga değil, yoga…”
06 Mayıs 2012 Pazar 09:14

“Moga değil, yoga…”

Düzenledikleri kurslarla aslında kendi felsefelerini yaymaya çalışıyorlar

Elif ŞEN

 

Teknolojinin insan yaşamına hakimiyeti sürmeye devam ederken bir felsefe öğretmeninin öğrencilerini yogayla tanıştırmasının hikayesi bu… Müjgan Çağansoy, eğitim verdiği Haydar Paşa Ticaret Lisesi’nde Yoga Academy’de eğitmenlik yapan Oğuzhan Öztürk’le tanıştırıyor öğrencilerini. Belki de onların hayatlarında ilk değişimin adımları da atılıyor böylelikle. Sınav stresi, içinde bulundukları yaşın getirdiği buhranlı dönemde öğrencilere sunulan bir alternatif yoga. Verimli de geçmiş bu tanışma… İlgi duyanlar kadar, duymayanlar da olmuş ama Müjgan Hanım umutsuz bakmıyor hiçbir şeye. Eğitimin kitapların haricinde de verileceğine inanan bir felsefe öğretmeni, öğrencileri farklı alternatiflerinde olduğunu göstermek adına öncülük ettiği yoga seminerinde yaşanılanları Yoga Academy eğitmeni Oğuzhan Öztürk’le birlikte Haberdar Gazetesi’ne anlattı.

Bizler de bir felsefeci bir de yoga eğitmenini bulunca karşımızda, başladık bu işin aslını işin bileninden öğrenmek için sormaya. Sonuç, keyifli bir sohbetin satırlara yansıması oldu…

 

Haydarpaşa Ticaret Lisesi, öğrencileri için, Yoga Academy ile ortak bir etkinlik düzenlediniz. Bu karar nasıl verildi. Biraz bundan bahsedelim.

M. Ç:Haydarpaşa Ticaret Lisesi’nde felsefe öğretmeni olarak görev yapıyorum. Her yıl bir hafta belirleniyor ve o konudaki uzmanlarla öğrencilerin buluşması gerçekleşiyor. Bu yıl da ‘felsefe günleri’ başlığı adı altında toplandık. Oğuzhan Bey’le tanışmamızın ardından çocuklara bu tür bir eğitimi verebileceğimiz konusunda birleştik. 11 ve 12’nci sınıflardan oluşan grubumuza yoga anlatıldı. Çok fazla ilgi duyan öğrencilerimizin yanı sıra hiç ilgi duymayanlar da oldu. Eğer yoklama alınmayacaksa biz gidiyoruz öğretmenin diyen öğrencilerim vardı. Yoga Academy’nin hazırladığı dergiyi gördüm ilk önce, ardından da okuldaki çocuklarla paylaştım. Eğitim de kısaca bu şekilde başlamış oldu.

 

 

“Yoğun stresin ardından yogayla tanıştım”

Oğuzhan Bey, biraz da sizi tanımak istiyorum. Yoga ile başlayan yolculuğunuzdan ve kendinizden bahseder misiniz? Kimdir Oğuzhan Öztürk?

O.Ö:Ben bundan 2 sene önce yoga yapmaya başladım. Yaşamımda yoğun olarak stres yaşadığım zamanlardı.  Bunun yanı sıra bir takım sağlık problemleri de yaşıyordum. Bahar mevsiminde yaşadığım bahar alerjilerim yüzünden sürekli ilaç kullanıyordum. Aynı zamanda da dışarı çıkmamam gerekliydi. Mevsimsel etkiler, sağlığımı olumsuz yönde etkiliyordu. Tam da bu zamanlarda Yoga Academy tarafından düzenlenen bir kampa katıldım. Yogayla tanışmam da böylece başladı.

 

“İlk seanstan sonra değişimler başladı”

İlk yoga seansının ardından kendimle ilgili olumlu gelişmeleri de fark etmeye başladım. Bahar alerjilerimi, ilaç kullanmadan yoga sayesine yendim. Yoga Academy’de çok farklı deneyimlerim oldu. Dünyadaki en büyük yoga üstadlarından, ayrıca Yoga Academy’nin de kurucusu olan Akif Manaf’tan dersler aldım. Aldığım eğitimler ve yaptığımız çalışmalarla birlikte toplumda hatta dünyada var olan yanlışlıklarında farkına varabilme fırsatım oldu.

 

“Dikkatli olunması lazım”

Günümüzde Hinduizm ve Budizm adına yapılan çalışmalar hızla devam ediyor. Birçok birey yoga kursu adı altında düzenledikleri kurslarla aslında kendi felsefelerini yaymaya çalışıyorlar. Birkaç basit yoga hareketinin ardından insanlara fiziksel ve ruhsal zararlar verebilecek çalışmalar yapılıyor ne yazık ki.  Bu noktada dikkatli olunması gerektiği konusunda insanları uyarmak isterim.

 

“Yoga bedeni kullanma kılavuzudur”

Tam da şimdi sormak istiyorum o zaman. Yoga tam anlamıyla nedir?

O.Ö:Bunu dün çocuklarla bir araya geldiğimizde de vurgulamıştım. Aslında işe yoga ne değildirden başlamak lazım. Yoga, çok farklı şekillerde yanlış olarak yorumlanıyor. Kimi zaman yoga bir din zannediliyor, kimi zaman kadınların yaptığı bir spor dalı olarak kabul ediliyor. Kimileriyse insanların oturarak yaptığı bir çeşit meditasyon olarak yorumluyor yogayı. Yoga, bedeni kullanma kılavuzudur.

 

“Yoga kelimesi dejenere oldu”

Günümüzde yoga kelimesi dejenere oldu. Çoğu kez Hint kökenli bir din olarak kabul ediliyor. Oysa geçmişi on bin yıl öncesine dayalı, bir takım tekniklerle uygulanan hatta birçok özel sırrı içinde barındıran bir kılavuz. Bundan on bin yıl önce Sanskrit dilinde yazılmış metinlerde yoga anlatılıyor. Bunun yanı sıra üstattan öğrenciye aktarılan bir takım şifai teknikler var. Bunlar çok da bilinen teknikler değil. Dünyadaki gerçek yoga üstadları Himalayalar’da yaşarlar. Bana bu işi öğreten hocam Akif Manaf’da uzunca bir süre orada yaşayıp kendi hocasından gizli teknikler de dahil bir çok bilgiyi öğrenmiş. Ardından hocasının da yönlendirmesiyle doğru teknikleri öğretmeye başlamış. Bu vesileyle ben de O’nun öğrencisi oldum ve teknikleri öğrendim.

 

“Bir çok hastalığa iyi geliyor”

Aslında yoga esnek bir sistemdir. Sağlıklı yaşamın kapılarını aralayan esnek bir sistemdir. Yoganın insan bedenine sağladığı birçok olumlu şey mevcut. Örneğin kilo vermek isteyen, kilo almak isteyenler rahatlıkla yoga yapabilir. Yogayla birlikte güçlü bir kas sistemine sahip olabilirsiniz. Grip, nezle gibi basit; kanser, MS gibi ciddi rahatsızlıkları yenebilirsiniz. Yoga bir şifadır aslında. Zihin sağlığı için iyi gelir. Yoga, bedenin, zihnin ve ruhun mükemmel uyumunu sağlamak için en geçerli tekniktir.

 

Özelikle doktorlar Yoganın pek de masum olmadığını söylüyorlar.  Yogayı kimler, hangi koşullarda yapabilir?

O.Ö:Günümüzde yoga, fiziksel olarak yapılan bir basamak gibi kullanılıyor. Ve sadece vücut çalıştırılıyor. “Dizimi sakatladım, rahatsızlandım” diyerek gelenler oluyor. Bizim de yanımıza bu tür fiziksel şikayetlerle gelenler oldu.

M.Ç: Benim bir arkadaşımın lifleri koptu. Ve düşünebiliyor musunuz ben de o sesleri duyabiliyordum.

O.Ö: Bizim Bakın bu işin anlatıldığı, öğretildiği önemli kitaplar var. Bizim de konuyla ilgili uzun uzun yazılmış kitaplarımız var. Ve her şeyin adım adım ilerlemesi söz konusu. Biz ilk önce gelen şahsa soruyor ve bütün sağlık bilgilerini tam olarak alıyoruz. İlk önce sağlık sorunu olup olmadığını öğrenmekle işe başlanır. Zaten yogada kesinlikle kişilerin zorlanması söz konusu değildir. Zorlanıyor, sağlığıyla ilgili bir birey rahatsızlık duyuyorsa yoga yapılmıyor demektir. Ne yazık ki moga  merkezlerinde yanlış uygulamalar yapılıyor.

 

“Çakma yoganın adı moga oldu”

‘Yoga’; ‘Moga’… Ortaya başka bir kavram daha çıkıyor. Peki moga ne demek?

O.Ö:Moga, çakma yoga anlamında kullanılıyor. Dünyada ve burada da o kadar yoga merkezi adında yer açıldı ki biz de bu çakma merkezleri bu şekilde ifade etmeye başladık. Ardından moga kelimesi o kadar kabul gördü ki, artık doğru şekilde yapılmayan yoga, moga olarak isimlendiriliyor. Hatta kendi yaptığımız işi moga değil, yoga şeklinde ifade edebiliriz.  Bir önceki sorunuza dönecek olursak sorun yanlış yoga merkezlerinden kaynaklanıyor. Hindistan’da bile orijinal yoga uygulanmıyor artık. Ve Hindistan’da bile insanlar sağlık sıkıntıları, dizlerinde rahatsızlıklar yaşıyorlar.

 

“Doktorlar yanlış uygulamalar üzerinden konuşuyor”

Doktorlar gördükleri bu yanlış uygulamalar neticesinde yogayla ilgili olumsuz açıklamalarda bulunuyorlar. Bir sürü sertifika veriliyor, merkezler açılıyor. Yanlış işleyen bir sistem zincirleme reaksiyonla devam ederek çoğalıyor. Bu yüzden herkesi uyarmakta fayda var yogaya başlamadan önce mutlaka insanlar gerekli araştırmaları yapsınlar. Günümüzde yoga maalesef öyle bir noktaya taşındı ki yarar görmek için gidip, zarar görebiliyorsunuz.

 

 

“Her şey bir haftada oldu”

 

Müjgan Hanım, siz bir eğitimcisiniz. Branşınızda felsefe olunca öğrencilerinizi yogayla tanıştırdınız. Peki sizin Oğuzhan Bey’le tanışmanız ve ardından gelen yoga eğitimi nasıl başladı?

M.Ç:Sürekli gittiğim güzellik merkezinde ilk olarak dikkatimi çekti. Yoga Academy’nin çıkardığı dergiyi ve Yoga Academy’yi zaten biliyordum. Kıbrıs’a geldiklerini öğrenir öğrenmez hemen Oğuzhan Bey’le iletişim kurdum. Aslında bütün bu gelişmeler bir hafta içerisinde oldu. Yani uzun zamanlara yayılan bir süreç söz konusu değil.

 

“İlgi memnun ediciydi”

Öğrencilerimize iki senedir eğitimler veriyoruz. Geçtiğimiz yılda da Bülent Gardiyanoğlu ile bir araya gelmiştik. Öğrencilerin hepsi değil içlerinden 20 kişi bile bu işe ilgi gösterse kendi adıma verimli bir iş yapacağıma inandım. Hem ders anlatılır gibi hem de dersten farklı bir şeyler yapmaya çalıştık. İlgi gördük. Okulumuzda yaşananlar memnun ediciydi.

 

“Onları anlamak zor olmadı”

O.Ö: Ben çalışmalarımda yaş olarak çok daha küçük gruplarla da çalıştım. Ama ilk defa sınava hazırlanan, tam geçiş döneminde olan gençlerle çalıştım. Onlarla empati kurarak işe başladım. Zaten onlarla aramda pek yaş farkı olmaması benim olumlu iletişim kurmamı sağladı. Onların yaşadığı zorlu ve stresli yollardan kısa bir dönem önce ben de geçtiğim için açıkçası öğrencileri anlamak benim için çok da zor olmadı. Kimileri benimle özel olarak konuştu, kimileri içinde bulunduğu ruh halini anlattı. Kimileri psikolojik tedavi gördüğünü ifade ederek aldığı ilaçlardan bahsetti. Onlarla özellerine ait bir çok konuyu da dinleme fırsatı buldum.

 

“Yoga öğrencilere fayda sağlayacaktır”

Yoganın bu noktada öğrencileri oldukça önemli bir fayda sağlayacağını düşünüyorum. Çünkü kanıtlanmış bir gerçek var ki düzenli yoga yapan insanların giderek stresinin azaldığı hatta yok olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıktı. Özellikle bu yaşlarda doğru adımlar atılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Eğer ergenlik çağındaki bir genç kafasındaki sorulara ve sıkıntılara doğru cevaplar bulunmaz, gerekli ilgiyi aileden göremezse bu sefer ilerleyen dönemlerde farklı sorunlar yaşanıyor. Madde bağımlılığı, ya da psikolojik rahatsızlıklar gibi…

 

Yogaya bir çeşit kişisel gelişim paketi diyebilir miyiz?

Aslında yogayı, kişisel gelişim sistemi olarak ifade edebiliriz. Orijinal yoga sistemini uyguladığınız zaman başka bir şeye ihtiyaç kalmıyor. Tüm potansiyel açığa çıktığı zaman ek hiçbir şeye ihtiyaç kalmıyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ