15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Miting karanlığa teslim oldu
26 Nisan 2011 Salı 10:56

Miting karanlığa teslim oldu

Bir ara elektriklerin kesildiği mitingde, Haberdar siyasi parti temsilcileri ve gazetecilerin nabzını tuttu

Adem KAVAZ

 

2004 Referandumunun 7’nci yıldönümünde CTP-BG ile TDP ortak bir miting ve şölen düzenledi. Tarihi İnönü meydanında gerçekleşen mitingin başında polis alanda toplanan katılımcıları ve basın mensuplarını meydanın dışına çıkarıp arama yaptı. Organizasyon komitesi tarafından katılımcılara, Annan Planı`nda Birleşik Kıbrıs’ın bayrağı olarak önerilen sarı-mavi-kırmızı renklerden oluşan bayraklar dağıtıldı.

 

Mitingin başında yapılan konuşmada, Kıbrıs Türk Halkı’nın Ada’da bir çözüm istediği, göç etmek istemediği vurgulanarak, çözüme inanan herkesin de bu sürece destek olması çağrısı yapıldı. Mitingte daha sonra Arda Gündüz bir konser verdi.

 

 

Elektrikler kesildi, Çakıcı konuşmayı sürdürdü

 

Konserin ardından sahneye gelen Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı`nın konuşmasına başlamasının hemen ardından, miting alanındaki elektrikler kesildi ve konuşması yarıda kaldı. Teknik aksaklığın giderilmesinin ardından konuşmasına başlayan Çakıcı, "Siz bu ülkenin güzel insanlarısınız. Yüreklerinizdeki aydınlık, ışık burayı aydınlatır" dedi. Çakıcı, konuşmasını şöyle sürdürdü;

 

"Çakalların sesini duyun, dinleyin. Bu kavga başka bir kavga. Bu kavga faşizme karşı bir kavga. Bu kavga karanlığa karşı bir kavga. Bu kavga bizi azınlık görmeye çalışanlara karşı bir kavga. Bu kavga bizi rehin almaya çalışanlara karşı bir kavga. Dün boyun eğmedik, bugün de eğmeyeceğiz. Bizi yıldıramazlar. Ey garantör İngiltere hep üslerini düşünürsün. Bir kez olsun insanlığa, barışa hizmet et, bölünmeye değil. Ey AB, Kıbrıs Türkü'nün taleplerini yerine getir. Sözlerini yerine getir. Ey Türkiye, bağlama bizi AB yolculuğuna. Bizi kendi yolculuğuna bağlama. Katkı koy. Ey Kıbrıs Rumları... Dostu, düşmanı görmekte ustalaştık. Hala daha çözümsüzlüğü devam ettiriyorsunuz".

 

Çakıcı, sözlerini Büyük şair Nazım Hikmet'in bir şiiriyle tamamladı.

 

 

Soyer: Arkasındayım deyip mektup göndermezdin

 

Mehmet Çakıcı'nın ardından kürsüye CTP Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer geldi. Soyer, konuşmasına,”Hep beraber inadına, çözüm yolunda ilerleme azmimiz var” sözleriyle başladı.

 

Soyer, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun , “CTP ile TDP'nin 24 Nisan'ın 7’nci yıldönümünde düzenledikleri bu etkinliğe hiçbir anlam veremedim” yönündeki sözlerine, “ Anlamış olsaydın, 2002-2003'te Kıbrıs Türk halkının referandum hakkını gasp etmezdin, anlamış olsaydın, evet dersek meclisin üstüne Yunan bayrağı dikilecek dediğin Annan Planı için Cumhurbaşkanı seçilmenin ardından, arkasındayım deyip de BM Genel Sekreteri'ne mektup göndermezdin” şeklinde yanıt verdi. Soyer'in konuşmasının ardından, miting hedeflenen süreden önce sona erdi. Haberdar mitingde, siyasi parti temsilcileri ve gazetecilerin nabzını tuttu.

 

 

SİYASİLER VE GAZETECİLER NE DEDİ?

 

Gülçin Erkmen(TDP)

 

“Erimeden çözüm istiyoruz”

 

“Referandumda ‘Evet’ dememizin üzerinden uzun zaman geçti.Tek yolunun çözüm ve barış olduğuna inanıyorum. UBP döneminde yaşanan olaylar bir kez daha gösterdi ki, Türkiye’nin dayatmaları sürecek ve KKTC’deki hükümet iktidar olamayacak. Kıbrıs’lı Türk’ler artık erimeden bir çözüm istiyoruz.”

*

 

“Bu miting bir mesajdır”

 

Gülsen Bozkurt (TDP)

“Barışa ve çözüme olan umudu hiç yitirmemek gerek. Kıbrıs’ta bulunacak bir çözümün her iki topluma da faydalı olacağına inanıyorum. Bu miting bir mesajdır. 7 yıl içersinde ne yazık ki Kıbrıs’lı Türkler’in leyhine gelişen bir şey olmadı. Azınlık duruma düştük. Avrupa Birliği ve Annan Planı’ndan sonra verilen sözler tutulmadı. Güney yüzde 75 ‘Hayır’ dedi. Sağ duyunun hakim olacağı bir çözüm istiyoruz.”

 

*

 

Seval Oyaltan (TDP)

 

“Meydan bırakılmamalı”

 

“İki liderin şu an yaptığı görüşmelerin tıkandığı görülüyor. Kıbrıs’lı Türkler’in yüzde 75 evet diyerek iradesini ortaya koymuştu. Bu iradenin arkasında olduğunu ve çözüm istediğini, Avrupa Birliği ve garantörlere göstermek için tüm çözüm yanlılarının birlikte hareket etmesi önemlidir. Meydan çözümsüzlük yanlılarına bırakılmamalıdır. Geleceğimiz çözüm ve AB’dir.”

 

*

  

Ayşemden Akın (GAZETECİ)

 

“Barış ateşini alevlendirmek mümkün”

 

“Çözüme uzağız. Uzağı yakın kılmak için buradayız. Bir ses verebildiysek büyük güçlere ve sesimizi duyara bildiysek garantörlere bu bir umuttur. Üzerinden7 yıl geçti ve barış ateşi küllendi. Yeniden alevlendirmek mümkündür. Ben varsam, sen varsan, hepimiz varsak barış mümkündür.”

 

 

Tayfun Çağra (GAZETECİ)

 

“Mücadele devam etmeli”

 

“Umudumu hep içimde taşıyorum. Karşı taraftan hayır çıkması insanların moralini elbette bozmuştur. Şimdiki liderlerin de görüşüyoruz havasında olması hayırın üzerine tuz ve biber ekiyor. Ancak barış ve çözüm yolundaki mücadele devam etmeli, insanımız inanmalı ve umudunu kaybetmemelidir.”

 

 

Kutlay Erk (CTP-BG Genel Sekreteri)

 

“Ümit yitirilmemeli”

 

“Ümidin yitirilmemesi gerekiyor. Kıbrıs sorunu mutlaka çözülecektir. Bu tükenmeyecek bir umut ve ulaşılacak bir hedeftir. En kötü zamanlarda bile ümidimizi yitirmemeliyiz. ”

 

 

Mustafa Yektaoğlu (CTP-BG Milletvekili)

 

“Referandum bir halkın en yüce hakkıdır”

 

“Ümit bittiği zaman hiçbir şey yapamayız, eriyip gideriz. En kötü zamanlar da bile ümidimizi yitirmemeliyiz. Mücadele sürekli olmalıdır. Kalıcı çözüm ve barış dolu bir Kıbrıs’ı gelecek nesillere bırakmalıyız. Referandum hakkı bir halkın en yüce hakkıdır. Unutmayalım ki AB bu hakkı bize verdi. Kıbrıs’ta eş zamanlı kullanılması istendi. Bu hakkın kolay elde etmedik. Sonuna kadar savunmalıyız.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ