22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mısır’da taraflar yatışmıyor
09 Mayıs 2011 Pazartesi 11:00

Mısır’da taraflar yatışmıyor

Mısır'ın başkenti Kahire'de Hristiyanlar ile Müslümanlar arasında çıkan çatışmada 10 kişi öldü, 74 kişi yaralandı.

Olaylarla ilgili tutuklanan yüz 90 kişi askeri mahkemede yargılanacak. Resmi haber ajansı MENA'ya açıklamada bulunan Giza Sağlık Müdürü Abdul Halim El Bahari, çatışmalarda 10 kişinin öldüğünü, 74 kişinin yaralandığını söyledi.
Resmi Nil televizyonu ise konu ile ilgili haberinde, yaralı sayısının 74'den fazla olabileceğini duyurdu, ancak kaynağını belirtmedi.

Sözlü tartışmadan türedi
Nil televizyonunun canlı yayınına bağlanan Giza Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, İmbaba semtindeki çatışmanın, Müslüman oldutan sonra rahip eşi tarafından alıkonulduğu ileri sürülen bir kadın için Saint Mina Kilisesi önünde gösteri yapan Selefi gruplar ile Hristiyanlar arasındaki sözlü tartışmadan dolayı çıktığını bildirdiler. Mısır hükümeti, çatışmaların ardından bölgeye çok sayıda asker ve polis sevk etti. Görgü tanıkları, bölgede gerginliğin sürdüğünü, Mısır ordusunun çatışmaları kısmen kontrol altına alarak çatışmalara katıldıkları ileri sürülen bazı kişileri gözaltına aldığını kaydettiler.

190 kişi yargılanacak
Öte yandan, Mısır ordusu, Müslümanlarla Hıristiyanların çatışmasından sonra gözaltına alınan 190 kişinin askeri mahkemelerde yargılanacağını açıkladı.
Yazılı ordu açıklamasında, cumartesi gecesi yaşanan olaylarla bağlantılı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan 190 kişinin yüksek askeri mahkemeye sevk edilmesine karar verildiği bildirildi.
Hüsnü Mübarek'in devrildiği 11 Şubat'tan beri yönetimde bulunan ordu, şiddet eylemlerinin sorumlularına karşı sert bir tutum izleyeceğini duyurmuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ