23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mısırda kanlı sabah
14 Ağustos 2013 Çarşamba 09:10

Mısır'da kanlı sabah

Darbe karşıtlarına müdahalede yüzlerce kişi hayatını kaybetti

Mısır'ın başkenti Kahire'deki Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndaki darbe karşıtlarına bu sabah itibarı ile güvenlik kuvvetleri müdahale etmeye başladı.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, güvenlik güçlerine ait 15 araçlık konvoy Rabiatul Adeviyye meydanı çevresinde konuşlandı.

Görgü tanıkları, askeri araçlarla birlikte iş makinalarının da getirildiğini söyledi.

Meydanın güneyindeki caddelerden zırhlı araçlar ve iş makineleri ile darbe karşıtlarına müdahale etmeye başlayan güvenlik güçlerinin gözyaşartıcı gaz bombası kullandığı ve rastgele ateş açtığı bildirildi.

Hastane kaynaklarından gelen haberlere göre müdahale sonucu en az  350 kişi ölürken,  7000 de yaralı var.

Gösterileri organize eden Darbe Karşıtı Koalisyon Sözcüleri, bazı bölgelerden göstericilere rastgele ateş açıldığını ve keskin nişancı ateşinin başladığını kaydettiler.

Bölgedeki canlı yayının kesildiği, bölgede mobil telefon şebekesinin sinyal kesici araçlarla engellendiği ve meydandaki canlı yayının da kesildiği bildirildi.

Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında müdahale sürerken, helikopterlerlin alan üzerinde alçak uçuş yapıltığı belirtiliyor. Nahda meydanındaki çadırların zırhlı birlikler eşliğinde gelen güvenlik kuvvetlerince yıkılmaya başlandığı öğrenildi.

Meydanlar üzerinde alçak uçuş yapan helikopterler, attıkları broşürlerle kadın ve çocukların meydanları terk etmeleri istendi. Broşürlerde, meydanlardan ayrılacak olanların can güvenliğinin sağlanacağı ifade ediliyor.

İçişlerinden açıklama

Mısır İçişleri Bakanlığı, Rabiatul Adeviyye ile Nahda medyalarında gösteri yapan protestocularından sadece haklarında yakalama kararı bulunanları tutuklanacağını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, sabah erken saatlerinde Rabiatul Adeviyye ile Nahda meydanlarında, 40 günden fazla süren gösterilerini dağıtmaya başlayan emniyet güçleri, boşaltma işleminden önce çıkmak isteyenlere güvenli çıkışı temin edeceğini duyurdu.

Açıklamada, Meydanların boşaltılması işlemini kanunlara uygun şekilde gerçekleştirdiğini anımsatan bakanlık, güvenlik güçlerine karşı yapılacak her türlü sorumsuz davranışın, yasal müdafaa çerçevesinde gereken karşılığı verileceğini vurguladı.

Öte yandan bakanlık, medya organları ve insan hakları örgütleri ile halkı, meydanların boşaltılma işlemlerinde icra edilen uygulamalarını takip etmeye davet etti.

İçişleri Bakanlığı daha önce gösteri yapılan meydanlarının güvenlik güçleri tarafından sonlandırıp, güç kullanarak boşaltılacağını açıklamıştı.

Müslüman kardeşlerden çağrı

Olayların meydana geldiği sırada Müslüman Kardeşler, halkı sokaklara çıkmaya ve ardından da bakanlıklar önünde darbecilere karşı gösteri için toplanmaya çağrıdı.  

Nahda'nın kontrolü sağlandı

Mısır güvenlik güçlerinin, Nahda meydanındaki darbe karşıtlarına yönelik zırhlı birliklerle yaptığı müdahalede, göstericiler alandan uzaklaştırıldı. Bazı göstericilerin gözaltına alındığı Nahda meydanındaki çadırlar, sökülmeye başlandı. Nahda meydanının kontrolü tamamen güvenlik güçlerinin eline geçti.

Helikopterlerin alçak uçuşu sürdürdüğü meydandan dumanlar yükselmeye devam ediyor.

Çok sayıda yaralının bulunduğu Nahda meydanının etrafında zırhlı araçlar beklemeyi sürdürüyor.

Bölgede bulunan İsrail, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin büyükelçilikleri çevresinde geniş güvenlik önlemleri alınmış durumda.

Adeviyye meydanındaki gelişmeler

Meydana giden bütün yollar kapatıldı, aşma girişimlerine de gaz bombalarıyla müdahale ediliyor.

Rabiatul Adaviyye Meydanı etrafında göstericiler tarafından yapılmış taş barikatlar ve çadırlar iş makinalarıyla yıkılmaya başlandı.

Meydanı tahliye etmek istemeyen bazı göstericiler, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınırken, görgü tanıkları meydanın En-Nasr yolu tarafında kalan alandaki çadırların yakıldığını ifade etti.

200 kişi tutuklandı

Mısır İçişleri Bakanlığı, Müslüman kardeşler üyesi 200'den fazla kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

İskenderiye ve Süveyş'te toplanan binlerce kişi ordunun demokrasi yanlılarına müdahalesini protesto ediyor.

300'den fazla şehidimiz var

Müslüman Kardeşler Teşkilatı Başkan Yardımcısı Essam Al-Aryan TRT Haber'e bağlanarak son durum hakkında bilgiler verdi. Aryan yaptığı açıklamada, "300'den fazla şehidimiz var" ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ