20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mısırda halk yeniden meydanlarda
08 Temmuz 2013 Pazartesi 11:00

Mısır'da halk yeniden meydanlarda

Mısır'da İhvan taraftarları ve muhalifler 2 günlük aranın ardından tekrar meydanlara indi

Yüz binlerin katıldığı gösterilerde halk Rabiat'ul Adeveyyi ve Tahrir Meydanlarını doldurarak darbeyi protesto etti.

Geçtiğimiz Cuma akşamında yaşanan çatışmaların ardından Mısırlıların büyük bir bölümü evlerine dönmüş ve çatışmalara son vermişti. Ancak gelinen noktada hem muhalifler hem de İhvancılar, taraftarlarına meydanlara dönme çağrısında bulundular. Çağrıya ilk cevap ihvan taraftarlarından geldi Sayıları yüz binleri bulan İhvan taraftarları, protestoların yapıldığı Rabiat'ul Adeviyye meydanına akın etti. Ellerinde Mısır bayrakları ve Mursi fotoğrafları ile meydana gelenler, alkış ve sloganlarla darbeyi protesto etti.

Mursi'nin tekrar göreve dönemsini isteyen İhvan taraftarları, "Arap ülkeleri bilsinler ki eğer Mısır'da demokrasi sağlanamazsa bir daha hiçbir Arap ülkesine demokrasi gitmez. Biz zafere ulaşana kadar ve Mursi görevine dönene kadar amacımızdan vazgeçmeyeceğiz'' şeklinde konuştular. Tahrir Meydanı'ndan ise darbenin yapıldığı akşamdan sonra ilk kez çok sayıda muhalif yeninden meydanlara indi. Yaklaşık 150 bin civarındaki muhalif tahrir meydanına gelerek ordunun yaptığı darbeyi destekledi. Genelkurmay Başkanı Sisi lehine, Mursi'nin aleyhine sloganlar atan muhaliflere ordunun helikopter ve jetleri de şov yaparak katıldı. Tahrir meydanı üzerinde alçak uçuş yapan jet ve helikopterler muhalifleri adeta coşturdu. Muhalifler, jet ve helikopterlerin gökyüzündeki şovunu alkış ve sloganlarla destekledi.

UÇAKLAR MANEVRA GÖSTERİSİ YAPTI
Tahrir Meydanı'nda toplanan göstericiler, ordunun yönetime el koymasını kutladı. Mısır ordusuna ait gösteri uçakları, göstericilerin üstünde manevra şovları yaptı

YAYINLAR ENGELLENİYOR
Müslüman Kardeşler'in protesto gösterisi düzenlediği meydanlarda yapılmak istenen yayınların sinyal kesiciler tarafından engellendiği belirtiliyor. Öte yandan İhvan'ın gösterilmerinden görüntü alınamadığı gelen bilgiler arasında.

GEÇİCİ BAŞBAKANLIK İÇİN SOSYAL DEMOKRAT İSİM
Mısır'da devlet televizyonu geçici başbakanlık görevine sosyal demokrat Ziyad Bahattin'in, Muhammed El Baradey'in ise Cumhurbaşkanı yardımcısı olacağını duyurdu. Ayrıca desteklenmesi için halk
ı Tahrir Meydanı'na davet etti. 

Diğer yandan Selefi Nur Partisi 'ilk başta barış sözü verdiği için darbeyi destekledik ama siyasilerin tutuklanması barış ortamını zedeliyor" şeklinde açıklama yaptı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ