19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mısır ordusundan 48 saat mühlet!
02 Temmuz 2013 Salı 09:30

Mısır ordusundan 48 saat mühlet!

48 saat süre veren Mısır ordusundan daha sonra yapılan açıklamada "Darbe niyetimiz yok" denildi

Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi karşıtı ve destekçisi gösterilere katılım artarak devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, son yaşanan olaylarla ilgili yapılacak basın toplantısının, Cumhurbaşkanı Mursi'nin istişare toplantılarının sürdüğü için bugüne ertelendiği belirtildi.

Mısır ordu sözcüsü Ahmed Muhammed Ali, yazılı açıklamasında, ordunun darbe niyetinin olmadığını, açıklamanın sokağın nabzına uygun yapıldığını kaydetti.

Ali, şunları ifade etti:

''Mısır ordusunun kültürü ve düşünme biçimi, darbeci bir siyaset izlemesine izin vermez. Mısır ordusu, 1977-1986 ve 2011 yıllarında sokağa indi ancak darbe yapmadı. Ordu her zaman, halkın değişim ve reform isteklerinin yanında oldu. Bugünkü açıklama, sokağın nabzına uygun olarak yapıldı. Açıklama, tüm siyasi tarafların bir an önce halkın taleplerini karşılayan ulusal bir uzlaşma gerçekleştirmeleri içindi. Ordu, halkın iradesinden doğan demokratik düşüncenin dışına çıkmayacaktır.''POLİS ORDUNUN YANINDA

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ''Polis teşkilatı, ulusal güvenlik, halkın ve yüksek Mısır'ın menfaati için, ordunun açıklamalarıyla tam bir dayanışma içinde olduğunu ilan etmektedir'' değerlendirmesinde bulunuldu.

Polisin, halkı ve devlet kurumlarını koruma görevini kararlılıkla sürdüreceği belirtilen açıklamada, ''Polis halkın polisidir, tüm siyasi taraflara aynı mesafede durmaktadır'' yorumunda bulunuldu.

Mısır ordusu, karşıt gruplar arasında 48 saat içinde uzlaşma sağlanmaması ve halkın taleplerine yanıt verilmemesi halinde, krizin çözümü için ulusal güçlerle ortak hareket edip yol haritası açıklayacağını duyurmuştu.

 


İSMAİLİYE VALİSİ İSTİFA ETTİ

Öte yandan Mısır'ın doğu kentlerinden İsmailiye Valisi Hasan Rufai protestolar nedeniyle istifa ettiğini duyurdu.

Rufai, yaptığı yazılı açıklamada, yoğun ve yanlı protesto gösterileri nedeniyle istifa ettiğini, bir vatandaş olarak Mısır halkının hizmetinde olmaya devam edeceğini belirtti.

Muhalifler, Rufai'yi, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın emrinde olmakla suçlamış, sabah saatlerinde valilik binasını demir zincirlerle kilitleyip, görevlilerin binaya girişini engellemişti.
 

 

MURSİ, BAŞBAKAN VE SAVUNMA BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Başbakan Hişam Kandil ve Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi ile Kahire'de bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, toplantıda ülkedeki son gelişmelerin ve karşıt gruplarının gösterilerinin ele alındığı kaydedildi.

Öte yandan Vasat Partisi'nin Kahire'deki Genel Merkezi kalabalık bir grup tarafından molotof kokteylli saldırıya uğradı.

Mukattam bölgesinde bulunan merkez binasından dumanların yükseldiği, parti binasının yüzlerce muhalif tarafından kuşatıldığı ve saldırının devam ettiği bildirildi.

İktidardaki Hürriyet ve Adalet Partisi'nin (HAP) Buhayra ilindeki merkezine de "Baltacı" diye tabir edilen suç gruplarının molotof kokteylleri ve taşlarla saldırdığı ve binada yangın çıktığı öğrenildi.ŞATIR'IN KORUMALARI GÖZALTINA ALINDI

Müslüman Kardeşler Teşkilatı Başkan Yardımcısı Hayrat Şatır'ın Kahire'deki evine polis baskını gerçekleştirildiği, baskında Şatır'ın 15 korumasının gözaltına alındığı öğrenildi.

Şatır'ın oğlu Saad Şatır daha önce, polisin evlerine yoğun bir şekilde ateş açtığını ve şoförle bir görevliyi gözaltına aldığını bildirmişti.

Bu arada, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'na ait olduğu iddia edilen üç bina daha saldırıya uğradı, görgü tanıkları Kahire'nin Mukattam bölgesinde İhvan'a ait 3 binanın ateşe verildiğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi karşıtları ve yanlıları arasında dünden bu yana meydana gelen çatışmalarda ölü sayısının 25'e, yaralı sayısının 781'e yükseldiği bildirilmişti.BM'DEN AÇIKLAMA

BM Genel Sekreterlik Sözcü Yardımcısı Eduardo del Buey ise gazetecilere yaptığı açıklamada Mısır'daki gösterileri yakından takip ettiklerini söyledi.

Gösterilerin şu ana kadar büyük çoğunluğu itibarıyla barışçıl şekilde sürdüğünü kaydeden Buey, öldürme, yaralama, cinsel taciz ve çevreye zarar verme olaylarının ise kınandığını belirtti.

Genel Sekreter Ban Ki-mun'un tüm taraflara yaptığı "hukuka ve barışçıl gösteri hakkına saygı" çağrısını yinelediklerini dile getiren Buey, "Gösterilerde çok sayıda kadının cinsel tacize uğradığı rapor edilmekte. Özellikle kadınların gösteri hakkına saygı gösterilmeli" dedi.ABD: İZLİYORUZ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Patrick Ventrell, Mısır'daki gösterilere ilişkin, "tüm taraflarla temas halinde olduklarını ve gelişmeleri yakından izlediklerini" söyledi.

Ventrell, "Mısır'da şiddet görmek istemiyoruz. Trajik ve üzücü olarak, bazı şiddet olayları meydana geldi. Şiddetin her türlüsüne karşıyız. Tüm tarafları, demokratik sürecin ve Mısır'ın demokratik kurumlarının inşasının devam etmesini sağlamaya çağırıyoruz. Başkan'ın (Barack Obama) bugün dediği gibi, bu, tüm taraflarca uzlaşı gerektiriyor. Bu sadece seçim sandığı üzerinden olmaz. insanların ihtiyaçları, hakları ve ekonomik sistemin işleyebildiği demokratik süreç üzerinde uzlaşıyla olur" değerlendirmesini yaptı.

"ABD yönetiminin bir askeri müdahaleye karşı uyarısı oldu mu?" şeklindeki soru üzerine Ventrell, diplomatik irtibatlarıyla ilgili bir detay vermeyeceğini kaydederek, "Hem özelde hem de kamuoyu önünde sürekli aynı mesajı veriyoruz: Mısırlıların başarılı olmasını istiyoruz ve taraf tutmuyoruz. Destek verdiğimiz özel bir taraf, grup veya çıkar yok. Desteklediğimiz tek şey, Mısır halkı ve onların demokratik değişimde başarıya ulaşmaları hedefi ki böylece ekonomilerini tekrar rayına oturtabilir ve demokratik değişimlerinin tam başarıya ulaştığını görebilirler. Odak noktamız bu" cevabını verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ