19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mezunlardan iletişim ışığı
28 Nisan 2011 Perşembe 15:08

Mezunlardan iletişim ışığı

DAÜ İletişim mezunu gazeteciler, iletişim sorunlarına ışık tuttu

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), İletişim Fakültesi geleneksel iletişim festivali kapsamında düzenlenen söyleşide DAÜ İletişim mezunu gazeteciler Kıbrıs Türk medyasının yapısı ve sorunları konusunda öğrencilerle söyleşi yaptı.

 

Haberdar gazetesi köşe yazarlarından Gökhan Altıner, İnternet gazetesi Gündem Kıbrıs Genel Yayın Yönetmeni Eda Can, Ada TV’den Oshan Sabırlı, Ayşemden Akın, Halkın Sesi Gazetesi Yayın Yönetmeni Ali Fahrioğlu, Kıbrıs TV’den Aslı Elder, Havadis Gazetesi'nden Emine Uysal, ve Sim TV’den Ceren Cabacaba’nın katıldığı söyleşiyi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman İrvan yönetti.

 

 

Sorunlar hakkında konuştular

 

DAÜ mezunu gazeteciler söyleşide önce profesyonel yaşama nasıl girdiklerini ve nasıl ilerlediklerini anlattıktan sonra gazetecilik mesleğinin gerekleri ve sorunlar hakkında konuştular.

 

Kuzey Kıbrıs’ta medya sektöründeki yatırım azlığından, teknik altyapının eskiliğinden ve yetersizliğinden, personel sıkıntısı nedeniyle işin her aşamasında bizzat çalışmaktan ve çalışma saatlerinin çok uzun olmasından dolayı kötü işlere de imza atmak zorunda kaldıklarını belirten gazeteciler, aynı konu ve konuklarla örülü kapalı bir ülke gündeminin kendilerini kısıtladığı konusunda görüş birliğinde olduklarını söylediler.

 

 

Ucuz öğrenci emeği!

 

Medya sektöründen kaynaklanan zorluklar konusunda görüşlerini aktaran gazeteciler, patronların gazetecilerini korumaması, burs ve staj adı altında ucuz öğrenci emeğine sıkça başvurulması gibi sorunlara da değindiler.

 

 

Muhabirler özgür değil

 

Muhabirlerin haber yaparken özgür olmadıklarını ve çok fazla müdahale ile karşılaştıklarını belirttiler. TAK haberlerine, haberlerdeki yanlışlıkları tekrarlayacak kadar bağımlı olmanın sakıncalı olduğu da tartışılan konular arasındaydı.

 

 

Basın özgürlüğü sorumsuzca kullanılıyor

 

Kuzey Kıbrıs’ta hızla gelişen televizyon haberciliğinin daha çok stüdyoda konuşan kişiler üzerinden kurulduğu ve konu ve konuk bakımından sınırlı olduğu dile getirildi. Bazı gazetelerin basın özgürlüğünü sorumsuzca kullandığını, kişi ve kurumlara hakarete varan yayınlar yaptığını dile getiren gazeteciler, bu durumunun düzelmesinin çok zor olduğunu belirttiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ