22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mevsimlerden kiraz
10 Haziran 2012 Pazar 10:59

Mevsimlerden kiraz

Faydası çok ama porsiyon miktarına dikkat edilerek tüketilmesi şart

 

Kiraz, kırmızı meyveler arasında en değerlilerden biri. İçerdiği antioksidanlarla, kansere karşı koruyucu özellik gösterir hatta yapılan araştırmalar, aspirinden daha etkili olduğunu göstermektedir. Dünya üzerinde binden fazla çeşidi bulunan kiraz,  gülgiller ailesindendir. Şimdi kirazın faydalarına bir göz atalım:

Yararı çok

* Kirazda; lif, potasyum, C ve A vitamini bulunur. Kanı sulandırır, karaciğer ve safrayı temizlemeye, böbreklerde biriken zararlı maddeleri atmaya yardımcı olur.

* Karaciğer dostu olan kiraz, yüksek alkol ve ilaç tüketimi, geçirilen hastalıklar, zehirlenmeler sonucu zorlanan organın yükünü hafifleterek yenilenmesine yardımcı olur.

* Böbrekleri temizleyip toksinleri vücuttan atar. Laksatif etki gösterip bağırsakların da temizlenmesine ve kabızlık sorununun giderilmesine yardımcı olur.

* Kirazda bulunan kinik asit, böbreklerde taş ve kum oluşumunu önleyebildiği gibi, olan taş ve kumun da zamanla dökülmesine yardımcı olabileceği bilinmektedir.

* Beyindeki pineal bez tarafından üretilen ve aynı zamanda kirazda da önemli miktarda bulunan melatonin hormonunun, yaşlanmaya bağlı hafıza kayıplarını önleyebildiği ve azaltabildiği görülmektedir. Melatonin, aynı zamanda uyku düzenini sağlamaktadır.

* Kan şekerinin dengelenmesinde etkili bir meyve olan kirazın, diyabet hastaları da dahil porsiyon  miktarına dikkat edilerek  tüketilmesi önemlidir.  12-15 adet kiraz, bir porsiyon meyve olarak düşünülebilir.

* Ara öğünlerde ve tatlı yaparken değerlendirebileceğiniz düşük kalorili lezzetli bir seçenektir. Çekirdeklerini çıkartıp az şekerle komposto yapabilir, reçelden, kurabiyeye kadar birçok  tarifte kullanabilirsiniz.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ