12 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mersin Kapısı açıldı
01 Nisan 2011 Cuma 16:40

Mersin Kapısı açıldı

Hüseyin Ciddi’yle sektörü, iç piyasayı hedeflerini Haberdar okurları için görüştük

Türkiye ve Ortadoğu pazarlarındaki katıldıkları fuarlarda, dış piyasadaki sıkı rekabet ortamında kendilerinin de yer alması gerektiğine inanarak yola çıkan şirket direktörlerinden Hüseyin Ciddi’yle sektörü, iç piyasayı hedeflerini Haberdar okurları için görüştük.

Dış piyasaya ürünlerinin ihraç etme fikrinin bir yıl önce ortaya çıktığını belirten Hüseyin Ciddi, birbirine rakip altı firmanın dış piyasada ortak hareket etmek amacıyla 6A firmasını kurduğunu dün itibarıyla da ürünlerin yola çıktığını ifade etti.

 

Türkiye gibi rekabetin sıkı olduğu bir pazara ihracat yapma fikri nasıl ortaya çıktı?

“Şu anda ortak olarak hareket ettiğimiz şirketler ve Ciddi Mutfak, zaman zaman Türkiye’deki fuarlara katılıyordu. Burada piyasayı değerlendirme imkanımız oldu. Fiyat, kalite ve teknoloji açısında çeşitli değerlendirmelerde bulunduk. Dış piyasada birlikte hareket ederek başarılı olabileceğimize inanarak 6A adı altında kurduğumuz şirketle çalışmalarımıza başladık. Mersin’e mallarımız hareket etmeye başladı. Sadece Türkiye değil hedef olarak Ortadoğu pazarına da açılmayı düşünüyoruz.”

 

Üretimleriniz Mersin’de mi satışa sunulacak?

“Evet Mersin’de bir showroom açtık. Mayıs 2010’da Mersin’e giderek mağaza kararı verildi, çalışmalar başlatıldı. Şu anda her şey hazır. İlk tırımız yola çıktı. Burada üretilen mallar Mersin’de açılan showroom üzerinden piyasa açılacak.”

 

Mersin ortadoğu’ya açılan kapı olacak

Mersin’ de serbest liman olmasının Ortadoğu’ya açılma fikrinde bir kolaylık sağlayacağını düşünerek mi ilk adımı buradan başlattınız?

“Aslında Mersin’i tercih etmemizin nedenlerinde biri Kıbrıs’a yakın olması. Ama bununla birlikte tabiî ki Suriye’ye geçişlerde de bizim için kolaylık olacaktı. Daha önce Suriye’de çeşitli mobilya fuarlarında yer almıştık. Mersin hem ihraç ettiğimiz malların taşınması hem de Ortadoğu’ya geçişlerde bizim için kolaylık sağlayacak bir noktaydı. Ortaklarımızla birlikte çeşitli araştırmalar yaptık en uygun yatırımın Mersin’den yapılabileceğine inanarak bir showroom açtık.” 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ