25 Haziran 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Memorandum uyuldu ancak!
20 Eylül 2013 Cuma 09:27

Memorandum uyuldu ancak!

Rum ekonomisinde güven düşüklüğü döneminin uzaması ve buna bağlı toplam 9 tehlike gündemde…

Troyka’nın yaptığı ilk denetlemenin ardından Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan 161 sayfalık raporda, Rum yönetiminin memorandum programına uymasına karşın Rum ekonomisi için 9 tehlike bulunduğuna vurgu yapıldığı, işsizliğin bu yıl için yapılan tahminleri aşıp yüzde 19,5’e fırlamasının beklendiği haber verildi.

Fileleftheros “Ekonomi İçin 9 Tehlike... AB’den Memorandumun Uygulanma Süreciyle İlgili Havuç Ve Kırbaç... Güven Düşüklüğü Döneminin Uzaması İhtimal Dışı Değil” başlığıyla yansıttığı Brüksel çıkışlı haberinde Komisyon’un Troyka’daki üyesi Martin Fairview’in yönlendirmesiyle kaleme alınan raporda dikkat çekilen 9 tehlikeyi okurlarına şöyle aktardı:

“1- Ekonominin muhtemel daha şiddetli daralması, iş piyasasının daha da kötüleşmesi ve gayrı menkul fiyatlarındaki gerilemenin artması, güven düşüklüğü dönemini uzatabilir.

2- Yeniden yapılanması ve daralmasının sonucu olarak bankacılık sektörüne duyulan güven seviyesindeki düşüklük döneminin uzaması,

3-Batık kredilerin fazlalığı kredilendirme şartlarının daha da kötüleştirecek, ekonominin kalkınmasını yavaşlatacak ve bankaların sermaye durumunu olumsuz etkileyecek,

4-Kıbrıs şirketlerinin ekonomilerindeki durumunda muhtemel kötüleşme

5-Tedbir alınmaması, bunların uygulamadaki gecikme veya olumsuz makroekonomik gelişmeler nedeniyle programda belirlenen, faiz dışı fazla konusunda uzlaşılan hedeflere varılmasındaki muhtemel zafiyet,

 

6-Süregelen yüksek fazlaların elde edilmesini desteklemek için bütçe yapılandırma tedbirlerinin uygulanmaması,

7- Özelleştirmelerden elde edilecek gelirin beklenenden az olması,

8-Yapısal reformların muhtemel uygulanmaması

9-Program döneminden sonra kredi maliyetleri nedeniyle piyasaya erişimde muhtemel başarısızlık.”

Politis “AB’den Övgü... İşsizliğin Daha Da Artmasını Bekliyor... Bankalar Fren” başlıklı Brüksel çıkışlı haberinde Komisyon’un Troyka’daki temsilcisi Fairview tarafından açıklanan ilk değerlendirme raporunda Rum yönetiminin Memorandum programına uyum konusunda övgü aldığını yazdı.

 

İşsizlik bu yıl için yapılan yüzde 16,9 tahminini aştı...

Gazeteye göre İşsizlikte durumun, ilk tahminlerden çok daha kötüye gittiğine işaret eden Avrupalı yetkili IMF ve Komisyon’un işsizlikle ilgili ilk tahminleri yüzde 16,9 iken, artık yüzde 19,5’e fırlayacağının tahmin edildiğini söyledi. Aynı yetkili kalkınma açısından da GSYH’nin (Gayrı Safi Yurtiçi Hâsıla) 2012-2014 dönemi için yüzde 15 daralmasının beklendiğini belirtti ancak şimdilik, bu öngörülerin revize edilmesine gerek olmadığını kaydetti.”

 

Yeni dilimle 10 Milyar Euro’nun yüzde 47’sini tahsil etmiş olacaklar

Öte yandan Simerini Brüksel çıkışlı haberinde Troyka’nın olumlu ilk değerlendirmesi sonucunda Rum yönetiminin AB’den 1,5 milyar Euro tutarındaki ikinci dilim yardım (kooperatiflerin yeniden sermayelendirilmesi için kullanılacak) ve buna ilaveten IMF’den katkı olarak verilecek 86 milyon Euro alacağını, böylelikle Troyka’dan, toplam 10 milyar Euro tutarındaki kredinin yüzde 47’sini tahsil etmiş olacağını yazdı.

Gazete hazırlanan raporda kısa vadeli ekonomi politikalarının zor ve belirsiz olmaya devam ettiğine işaret edildiğini belirterek “En yeni göstergeler, GSYH’de 2013-2014 döneminde yüzde 13 daralma beklenmesi gerektiğine işaret ediyor. İş piyasası güçsüzleşti, işsizlik 2013 baharında öngörülenden çok daha yüksek hızla arttı” ifadelerine yer verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ