17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meclis’te onay günü
29 Nisan 2011 Cuma 16:21

Meclis’te onay günü

2 özel komitenin üye sayıları ve oluşumlarıyla ilgili kararlar onaylandı

Meclis Genel Kurulu, Pazartesi günü ertelenen toplantısı nedeniyle yasama ve denetim görevini birlikte yapmak üzere dün bir araya geldi.

 

Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu başkanlığında saat 10.45’te başlayan toplantıda, geçen Pazartesi onaylanan karar uyarınca, önce denetim görevi yapıldı.

 

Toplantıda ilk olarak sunuşlar bölümünde, Danışma Kurulu’nun iki özel komitenin üye sayıları ve oluşumlarıyla ilgili kararları oybirliğiyle oylandı.

 

Meclise sunulan ve konuşmaların ardından yapılan oylamada, CTP-BG, TDP ve DP’nin sunduğu Girne Emirnamesi’nde yapılan değişiklikle ilgili genel görüşme açılması önergesi kabul edildi.

 

 

2 özel komitede görev alanlar belirlendi

 

Siyasi Partiler Yasası ile Seçim ve Halkoylaması Yasası değişikliklerini hazırlamak ve görüşmek üzere oluşturulan 5 üyeli geçici ve özel komitede UBP’yi Ertuğrul Hasiopoğlu, İlkay Kamil ve Necdet Numan; CTP’yi ise Sonay Adem ve Ömer Kalyoncu temsil edecek.

 

AB Uyum Yasa Tasarıları ile Kamu Reformu Yasa Tasarılarını görüşmek üzere oluşturulan geçici ve özel komitenin de 5 üyeli olması ve komitede UBP’den Ahmet Eti,, Hasan Taçoy, Mehmet Tancer; CTP’den ise Teberrüken Uluçay ve Özdil Nami’nin görev yapması onaylandı. Karar uyarınca, sürekli komitelerin gündemindeki söz konusu tasarılar, bu özel komiteye aktarılacak.

 

 

UBP’nin komite üyeleri değişti

 

UBP’nin bazı komitelerdeki üyelerini de, bakanlar kurulunda yer almaları nedeniyle geri çekti ve yeni görevlendirmeler yaptı. Buna göre UBP’yi Bütçe Komitesi’nde Ahmet Zengin, İdari ve Sosyal İşler Komitesi Necdet Numan, Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nde Mehmet Tancer ve Zorlu TöreSayıştay Raprolarını görüşmek üzere oluşturulan geçici özel komitede Zorlu Töre, Tanıtma Komitesi’nde Ejder Aslanbaba, Çevre Komitesi’nde Ahmet Çaluda, Parlamentolararası KKTC-TC Dostluk Grubu Komitesi’nde Ertuğrul Hasipoğlu, yeni meclis binası yapımı geçici komitesinde Mutlu Atasayan, KTHY Araştırma Komitesi’nde ise Ejder Aslanbaba görev yapacak.

 

UBP Meclis Grubu Başkan Vekilliklerine Hasan Taçoy ile Necdet Numan getirildiği de milletvekillerinin bilgisine getirildi.

 

 

Önergede oybirliği

 

Meclis Genel Kurulu, CTP grubuna bağlı milletvekillerinin sunduğu Gazimağusa Serbest Liman ve Bölgesi’ne boşaltılan kum, yanık un, kepek ve mısır kepeği ile ilgili ihmal, yasa dışılık veya haksız kazanç olup olmadığıyla ilgili meclis araştırması açılması önergesini oybirliğiyle kabul etti. Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bir sonraki toplantısını Pazartesi günü yapacak.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ