18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meclis’te “köpek” gerginliği
10 Mayıs 2011 Salı 11:06

Meclis’te “köpek” gerginliği

Soyer ile Tatar arasındaki 'terbiyesiz köpek' krizi büyüyor..

Meclis Genel Kurulu gündemindeki iki yasa tasarısını görüşmek üzere Meclis Başkanı Hasan Bozer başkanlığında saat 11.00’de toplandı.

Meclis Genel Kurulu, Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) ve Lefkoşa’daki Sel Felaketi ile İlgili Araştırma Komitesi’nin iki ay daha uzatılması talebini değerlendirerek onayladı.
Cumhuriyet Meclisi, daha sonra, Haspolat’ta bir vakıf malının istibdali ile ilgili yasa tasarısına ivedilik talebini görüştü. Konuşmaların ardından ivedilik tezkeresi de oyçokluğuyla onayladı.
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, daha sonra gündemindeki iki yasa tasarısından ilki olan Sivil Savunma Teşkilat Personel (Değişiklik No:2) Yasa Tasarısı’nı görüştü.

 

 

Adem: Büyükelçi’ye düşmez

 

CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, Genel Kurul’da görüşülen yasalardan birinin sahibi olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’nin salonda olmaması nedeniyle dünkü toplantıyı esefle karşıladığını söyledi.

 

Sonay Adem, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisinin gazetelere yönelik ziyaretlerinde yaptığı açıklamaların kabul edilemeyeceğini ileri sürerek, açıklamaların, “aslında Hükümet’e neleri dikte ettiğini göstermesi açısından” önemli olduğunu iddia etti.

 

Adem, Büyükelçi’nin açıklamalarının kendisini üzdüğünü, bir ülkenin kimi vatandaş yapacağının bir başka ülkenin Büyükelçisi’nin değerlendirmesine ait olamayacağını belirtti.

 

Sonay Adem, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi’nin nüfus konusundaki son açıklamasıyla yeniden gündeme gelen nüfus tartışmaları çerçevesinde Başbakan İrsen Küçük’ün açıklamasından aileleriyle birlikte 160 bin kişinin vatandaşlık hakkı olduğunu öğrendiğini savundu.

 

 

Angolemli: Önce nüfusun gerisi boş

 

Meclis toplantısında konuşan Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, ülkedeki nüfusun denetim altına alınmaması halinde geriye kalan tartışmaların hiçbir anlam ifade etmeyeceğini söyledi. Angolemli, yaşanan sorunları çözmenin yolunun nüfusun bilenmesinden geçtiğini anlatarak, bir sorunu çözmenin yolunun doğru teşhisten geçtiğini, bunu yapmak yerine sistem tartışması yaparak çözümün başkanlık sistemine geçilmesini istemenin doğru almadığını dile getirdi.

 

 

Avcı: Koalisyon için resmi görüşme yok

 

Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) Genel Başkanı Turgay Avcı ise, hükümetin icraat yaparak güç toplama yolunu tercih etmesi gerektiğini anlatarak, partiye katılan binden fazla üyenin isimlerinin açıklanmasını istedi.

 

UBP Güzelyurt İlçe Başkanı Ahmet Çaluda’nın bir röportajında yaptığı açıklamalara da değinen Avcı, hedef ÖRP’ye zarar vermekse, bunun etik olmadığına işaret etti.

 

Avcı, UBP’yle resmi bir koalisyon görüşmesi olmadığını da belirtti.

 

 

Meclis’te “köpek” gerginliği

 

CTP Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer ise, meclis koridorlarının ve lobilerin vatandaşlarca doldurulduğunu, meclis çalışanlarının tuvalete ve odalarına giremez olduğunu belirterek, Meclis Başkanlığı’nın önlem almaması halinde genel kurul salonunda olay çıkaracağını söyledi.

 

Soyer, koridorların ana baba günü olduğunu belirtti ve Başbakan’la görüşmek için gelen vatandaşlar için bir düzenleme yapılmasını istedi.

 

Bütçe uygulamasında kesin hesapların üç ayda bir meclise sunulması gerektiğini söylediğinde Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın bürokratlara hakaret ettiğini söylediğini kaydeden Soyer, Bakan Tatar’ın kendisine bir yazı ilettiğini ama yazının meclise gelmediğini belirtti.

 

Soyer, kendisi için “terbiyesiz köpek” dediği gerekçesiyle meclis koridorunda Bakan Tatar’ın üzerine yürüdüğünü ifade ederek, “Çık kürsüde konuş. Meclis çalışanlarının önünde değil, kürsüde konuş” dedi.

 

Devletin verilerini alabilmek için hakaret duyduğunu belirten Ferdi Sabit Soyer, devletin gelirinin 423 milyon TL, maaşlar için ödenenin ise 500 milyon TL olduğunu kaydetti ve “Bu, devletin, ülkenin çıkmazıdır, bunu tartışmak istiyoruz” diye konuştu.

 

 

Tatar: Üstüme geldi 

 

Daha sonra söz alan Maliye Bakanı Ersin Tatar, CTP Başkanı Soyer’le tartışmasına değindi ve Soyer’in kesin hesapların gecikmesi nedeniyle bürokratlarını suçladığını ve üzerine geldiğini, bu yüzden tartıştıklarını söyledi.

 

Maliye Bakanı Tatar, olayda ifade edişlerin önemli olduğunu, bakanlıkta yoğunluk yaşanırken personel sıkıntısı da bulunduğu için gecikmeler olduğunu kaydederek, “Rakamlar hazırdır ama kitapçık matbaadadır” dedi.

 

Soyer’in konuşma şekline ve suçlamalarına tepki gösterdiğini ifade eden Tatar, yapılan düzenleme ve alınan tedbirlerle kamu maliyesinde düzelmeler olduğunu da dile getirdi ve ilk 5 ayda yerel gelirlerin 559 milyon TL olduğunu, bunun küçümsenemeyeceğini söyledi.

 

 

Muhalefet konuştu, Başbakan yanıtladı

 

Başbakan İrsen Küçük, KTHY eski çalışanlarının işsizlik paralarını alabilmesi için Sosyal Sigorta ödeneklerinin yatırılması amacıyla ek bütçe hazırlanacağını açıkladı.

 

Küçük, Meclis Genel Kurulu toplantısında muhalefeti yanıtlarken yaptığı konuşmada, nüfus sayımının sonbaharda veya ilkbaharda yapılması konusunda çalışmaların sürdüğünü ancak yöntem konusunda henüz kesin kararın verilmediğini bildirdi.

 

 

“Tartışmalar doğal ama koridora taşınmamalı”

 

Konuşmaları yanıtlayan Başbakan İrsen Küçük, mecliste tartışmaların doğal karşılanması gerektiğini ancak tartışmaların salonda kalmasını rica ettiğini söyledi.

 

Küçük, geçmişte de sert tartışmalar yaşandığını kaydederek, tartışmaların koridorlara taşınmamasını istedi.

 

Başbakan Küçük, mali bilgilerin yasa gereği süresinde meclise verilmesini süratlendirmek gerektiğini kaydederek, “Bu gibi bilgilerden iktidarların gocunmaması gerekir. Bizim saklamayacağımız bir olay olmaması gerekir, hatta değerlendirmelerden yararlanırız. Bu kültürün kürsülere gelmesi lazım. Bunun telafisi için ilgili bakanlar süratle tedbir alacaktır. Sizlerin görüşlerinin bize faydası olacağı görüşündeyim” dedi.

 

 

KTHY çalışanları için ek bütçe

 

İrsen Küçük, uzun süredir çalışmaları süren batık bankaların ipoteklerini incelettiklerini, o günkü değerle 10 milyon lira ipotek bulunduğunu saptadıklarını; yaptıkları incelemede bazı ihmaller saptadıklarını bildirdi. Hükümetin bu konuyu sonuna kadar götürmeye kararlı olduğunu, ipotekleri değerlendirerek Maliye’ye gelir aktarmak için girişimler başlattıklarını ifade eden Başbakan Küçük, KTHY çalışanlarının işsizlik paralarını alabilmeleri için ek bütçe hazırlanacağını ve sigorta yatırımlarının yapılacağını açıkladı.

 

 

Sayım sonbahar-ilkbahar

 

İhtiyat Sandığı’ndan 347 çalışana 37 milyon 287 bin 284 TL ödendiğini de bildiren Başbakan Soyer, bu yıl sonbaharla gelecek yılın ilkbaharında bir nüfus sayımı yapılacağını ancak yöntem üzerinde henüz kesin karara varmadıklarını bildirdi. Küçük, insanları eve kapatıp saymak veya adrese dayalı sayım yöntemleri üzerinde durduklarını anlattı.

 

Başbakan Küçük, göreve geldikleri günden beri vatandaşlıkları durdurduklarını kaydederek, İçişleri Bakanlığı’nın ciddi bir çalışma yürüttüğünü; beyaz kimlik kartı çalışmalarının gündemde olduğunu bildirdi.

 

Küçük, en ciddi koalisyon görüşmesini TDP Genel Başkanı Çakıcı’yla yaptığını ama bugün için gündemlerinde koalisyon olmadığını yineledi.

 

 

Kamu Reformu tasarısı yakında

 

Başbakan Küçük, yakında kamu reformuyla ilgili tasarıyı meclise sevk edeceklerini ve bu tasarıyla müşavir sorununun çözüleceğini; üçlü kararnamelerin daraltılacağını bildirdi. Yıl sonuna dek 40 yasa tasarısının Meclise geleceğini de belirtti.

 

İrsen Küçük, din görevlisinin açıklamasının kendi görüşü olduğunu, gündemlerinde imam hatip lisesi olmadığını kaydetti.

 

Küçük, emirnamelerin artık kalkması ve her şehir için imar planları hazırlanması gerektiğini vurgulayarak, yılsonuna dek ülkesel fiziki planın hazırlanacağını; AB’den bir uzmanın da Lefkoşa için yapılan çalışmaya katıldığını ifade etti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ