23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meclis’e ‘nöbetçi bakan’
29 Nisan 2011 Cuma 14:31

Meclis’e ‘nöbetçi bakan’

Cumhuriyet Meclis’inin dünkü oturumuna “nöbetçi bakan” ironisi damga vurdu

Yurdagül BEYOĞLU

 

Cumhuriyet Meclis’inin dünkü oturumuna “nöbetçi bakan” ironisi damga vurdu. 4 gündem dışı konuşmanın yapıldığı genel kurul salonunda tüm konuşmalara İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu cevap verdi.

 

CTP milletvekili Arif Albayrak, ülkedeki kanser vakalarıyla ilgili konuşmasına yanıt veren Çavuşoğlu’nu eleştirerek, “6 ay sonra Sağlık Bakanı olacak” dedi.

 

Dünkü meclis oturumu sakin bir ortamda geçti. Dinleyici kısmında yerini alan Bir kısım KTHY eski çalışanı da Başbakan İrsen Küçük kürsüye çıktığında salonu terk etti. KTHY’liler Küçük’ün konuşmasının bitmesinin ardından yeniden salona döndü.

 

Dört gündem dışı konuşmanın yer aldığı oturumda Hüseyin Angolemli usul hakkında söz aldı. Konuşmasında genel konulara da değinen Angolemli UBP milletvekili Hasan Taçoy tarafından “usul için konuş” sözleriyle uyarıldı.

 

 

“Otur uslu uslu”

 

Hasan Taçoy için istenen ve UBP tarafından reddedilen araştırma önergesine atıfta bulunan Angolemli ise “bak ne numara yapar! Senin soruşturman açılsaydı bak neler çıkacaktı? Burada başka konuştun, arkada başka konuştun. Hem şikayet eder, hem üste çıkar. Otur uslu uslu” dedi.

 

 

Partiler arası mutabakat

 

Dün CTP-BG, TDP ve DP’nin sunduğu Girne Emirnamesi’nde yapılan değişiklikle ilgili genel görüşme açılması önergesi ile Gazimağusa Serbest Liman ve Bölgesi’ne boşaltılan kum, yanık un, kepek ve mısır kepeği ile ilgili ihmal, yasa dışılık veya haksız kazanç olup olmadığıyla ilgili meclis araştırması açılması önergesi oy birliğiyle kabul edildi.

 

Oylamanın ardından UBP milletvekilleri salonu terk ederken, Kıbrıs’ın Kuzeyinde artan kanser vakalarıyla ilgili olarak söz alan Arif Albayrak, bu durumu “ne güzel bir tablo. Siyaseti kansere çeviren arkadaşlar çekip gidiyorlar” sözleriyle hicvetti.

 

 

“Siz sakız çiğnerken zurnada çalarsınız”

 

Albayrak, konuşması esnasında bir milletvekiliyle konuşan Başbakan’ı konsantrasyonunu bozmakla suçlayınca Başbakan İrsen Küçük “dinliyorum” yanıtını verdi. Albayrak bu sözlere karşılık “siz sakız çiğnerken zurnada çalarsınız” dedi.

 

 

“Kalkamıyor uçaklar”

 

Konuşmasında yeni kurulacak olan KKHY konusunu da gündeme getiren Albayrak şunları söyledi: “Kalkamıyor uçaklar. Eroğlu’nun reçetesi gibi değil, medikal bir reçete vereyim. Eroğlu’nunkini yıkadılar cebinde. (Nazım Çavuşoğlu’na hitaben) Beni duyuyor musunuz? Adapte olamadınız yeni Bakanlığa? Toplumlarda kanser olur. Kıbrıs buna en güzel örnektir.”

 

Albayrak ayrıca UBP milletvekili Necdet Numan’a ithafen “horozlanmakla horoz olunmaz” ifadesini kullandı.

 

 

“İyi de basmadı seni”

 

Esprilerle süslediği konuşmasını değişik konularla süsleyen Albayrak, geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olayı anlattı. Kendisinin 75 kilometre hızla seyrettiği esnada bir Bakan aracının 125 kilometreyle yanından geçtiğini kaydeden Albayrak’a Meclis Başkanlığına vekalet eden Hüseyin Angolemli “iyi de basmadı seni” dedi. Angolemli’nin beklenmeyen çıkışı salonda gülüşmelere neden oldu.

 

 

“Sörf yapar gibi konuştu”

 

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Albayrak’ın değişik konulara değinmesini sörf yapmaya benzetti. UBP döneminde analizlerin CTP dönemindekinin iki katına çıktığını kaydeden Çavuşoğlu, “siz hangi önlemi aldınız, hangi çalışmayı başlatınız da biz durdurduk” dedi.

 

 

“35 yıldır ameliyat yaparım, hiç beyin açmadım”

 

Bakan Çavuşoğlu’nun yanıtlarından tatmin olmayan Albayrak yeniden söz alarak “35 senedir ameliyat yaparım, hiç beyin açmadım” ifadesini kullandı. Çavuşoğlu’nu konu hakkında bilgisi olmamakla suçlayan Albayrak şunları söyledi:

 

 

“6 ay sonra Sağlık Bakanı”

 

“Ama 2 buçuk yıldır önce Tarım, sonra Eğitim Bakanı, daha sonra ise İçişleri Bakanı olan biri -muhtemelen 6 ay sonrada Sağlık Bakanı olacak- yanıt verse bu kadar verir.”

 

 

“Nöbetçi Bakanım”

 

Tekrar söz alan Çavuşoğlu ise CTP’yi geçmişe bakmamakla suçladı. Geçmişte bir hukukçunun Sağlık Bakanı olduğunu anımsatan Çavuşoğlu, nöbetçi bakan olarak görevlendirildiğini, o yüzden yanıt vermesi gerektiğini dile getirdi.

 

Albayrak takılmayı sürdürerek, “İlerinin sağlık Bakanı olarak kansere karşı yapılan çalışmalar hakkında ne söylemek istersiniz” dedi.

 

 

“Neresinden tutarsınız”

 

CTP-BG milletvekili Ömer Kalyoncu’da UBP’nin tam bir siyasi kanser yarattığını söyledi. Kamu Hizmeti Komisyonunun 6 yıllık görev süresinin 4 yıla düşürülmesini de eleştiren Kalyoncu, “bütün bunları neresinden tutarsınız” diye sordu.

 

 

“Nöbetçi Bakan cevap versene”

 

Kalyoncu’nun sözlerini tamamlamasının ardından CTP sıralarından “nöbetçi Bakan cevap versene” sesi duyuldu. Çavuşoğlu “vermiyorum” dedi.

 

 

“Haçana bir cevap verecek

CTP milletvekili Salih İzbul’da Çavuşoğlu’nun yaptığı Bakanlıkları gündeme getirerek, “Az önce konuşmaya cevap verilmedi. Adam haklı haçana bir cevap verecek. Hesap ettim 6 ayda bir yenilenirse her Bakanlığı yapmış olacak. Başbakanlığa hazırlar İrsen Bey” ifadesini kullandı.

 

 

“Kıskanma”

 

Çavuşoğlu İzbul’un sözlerine karşılık “kıskanma” deyince, İzbul ise “yok yok, gözümüz yok. Bakanlar Kurulunun değişmesine de şikayet ettiğimiz yok” yanıtını verdi.

 

 

“Belki UBP’nin istikbali gökdelendedir”

 

UBP’nin gökdelen ısrarına anlam veremediğini kaydeden İzbul, “bu inat niye? Başka yer bulamadınız mı? Girne’nin istikbali inşaatta, finansta değil, turizmdedir” diye konuştu. CTP milletvekili Kadri Fellahoğlu ise oturduğu yerden seslenerek, “belki UBP’nin istikbali gökdelenlerdedir” dedi.

 

 

“Başınıza CTP kadar taş düşsün”

 

Tekrar söz alan Nazım Çavuşoğlu, CTP’nin aldığı oy oranının belli olduğunu ve geçmişte yaptıklarını anımsatınca İzbul “önceyi bırak, iki yılı konuş” yanıtını verdi. Çavuşoğlu bunun üzerine “tamam çizdiğiniz sınırda konuşurum” deyince İzbul, “bunlardan kurtulun, CTP kadar taş düşsün başınıza” dedi.

 

“Ne sizin başınıza düşsün, ne bizim” diyen Çavuşoğlu, CTP’nin, UBP’nin içişlerine karıştığını ancak UBP’nin kurultaya dahi karışmadığını söyledi.

 

 

Nazım artık gıvranmayacan”

 

CTP milletvekili Teberrüken Uluçay İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu’na gökdeleni isteyip istemediğini sorduğunda Çavuşoğlu bu soruyu, “beni ara ara dinlediğin belli. Yoksa bunu sormazdın” şeklinde yanıtladı. Bunun üzerine Salih İzbul, “Nazım, artık gıvranmayacan” dedi.

 

 

“Domatesin fiyatı ne kadar sorusunun yanıtı “Hora bir Türk gemisidir”

 

CTP milletvekili Özkan Yorgancıoğlu, Nazım Çavuşoğlu’nun yanıtını, TC eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in anektodlarıyla örneklendirdi. Demirel’e domatesin fiyatı sorulduğunda, “Hora bir Türk gemisidir. Ona zarar vermek isteyene mukabele edilecektir”, elektrik sıkıntısının sorulması üzerine de “Kışta Bulgaristan’dan elektrik satın alacağız, yazda da Bulgaristan bize elektrik satacak” yanıtını verdiğini ifade etti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ