16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meclis küskünlere takıldı
12 Nisan 2011 Salı 17:42

Meclis küskünlere takıldı

Nisabın sağlanamaması üzerine Genel Kurul yarına ertelendi

Yurdagül BEYOĞLU ve TAK

 

Cumhuriyet Meclisi’nin dünkü oturumunda nisabın sağlanamaması üzerine Genel Kurul, Meclis İçtüzüğü gereği 48 saat sonraya, yani yarına ertelendi.

 

Kabinedeki revizyon sonrası nisabın sağlanamamasını değerlendiren muhalefet liderleri güvensizlik önergesi vereceklerini söylerken Başbakan İrsen Küçük, sıkıntının, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, UBP milletvekilleri Ahmet Eti ile Ahmet Çaluda’nın yurtdışında olması nedeniyle yaşandığını savundu.

 

Başbakan İrsen Küçük:

 “Çarşamba da zor olabilir”

 

Başbakan İrsen Küçük, nisap sağlanamaması nedeniyle yaptığı açıklamada, sıkıntının, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, UBP milletvekilleri Ahmet Eti ile Ahmet Çaluda’nın yurtdışında olması nedeniyle yaşandığını, üç kişinin eksik olduğunu bilen diğer vekillerin de Meclise gelmediklerini kaydetti. Çarşamba günü nisap sağlamaya çalışacaklarını ancak, Çarşamba günü için de iki milletvekili noksanları bulunduğunu anımsatan Küçük, bu yüzden o gün de nisabın sağlanmasının zor olacağını kaydetti.

 

Muhalefetle meclisi açıp kapama konusunda dirsek teması yaptığını kaydeden Küçük, muhalefetin buna destek olacağını söylediğini ancak yaptıkları grup toplantısından sonra bundan vazgeçtiklerini ifade etti.

 

“Geçmişte de yaşandı”

Başbakan Küçük, “muhalefetin istifa çağrısını nasıl değerlendiriyorsunuz” şeklindeki soruya, “Hükümetin istifasını gerektirecek bir durum yoktur. Meclisin nisapsızlıktan dolayı ertelenmesi ilk değildir. CTP-BG ile DP hükümetleri döneminde de bunlar yaşanmıştır. Ancak bu nisapsızlığın sık sık tezahür etmemesi için de gereken yapılacaktır” yanıtını verdi.

 

Küçük, bir başka soruya karşılık ise UBP’nin köklü bir parti olduğunu, 27 milletvekilinin de başbakanlık dahil her görevi yapabilecek düzeyde olduğunu, böyle bir ortamda kabine değişikliğinin zor olduğunun herkesçe bilindiğini söyledi.

 

Kabine değişikliği nedeniyle kendisine kırgınlık belirten herhangi bir milletvekilinin bulunmadığını belirten Küçük, istifa veya koalisyon konusunun Hükümet’in gündeminde olmadığını sözlerine ekledi.

 

CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer:

“Keçi can derdinde, kasap mal derdinde”

 

CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, toplantının nisap nedeniyle ertelenmesi üzerine basına yaptığı açıklamada, halktan yüzde 45 oy alan bir partinin ülkeyi getirdiği noktaya işaret ederek “Keçi can derdinde, kasap et derdinde” dedi. UBP’nin kişisel intikam peşinde olduğunu belirten Soyer, CTP Parti Meclisi ve Meclis Grubu’nun bugün yapacağı ortak toplantıda güvensizlik önergesini gündemlerine alacaklarını söyledi.

 

“Hükümet ya adam gibi yapar, ya adam gibi çekip gider. Bu yapılanlara dur demek için güvensizlik önergesi vereceğiz. Toplum bu durumu kaldıramaz. Ne ahlak, ne vicdan, ne siyasi bakımdan kaldırılacak bir durum değil” şeklinde konuşan Soyer, meclisin bizzat UBP tarafından boykot edildiğini kaydetti.

 

“Yüzlerine 7 kat kalbur taksınlar”

Soyer, yaşanan süreçte Kıbrıs Türk halkının iradesinin Saraya ve Meclis dışındaki kurumlara kaldığını savunarak, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi. Diğer siyasi partilerle görüşüp değerlendirme yapacaklarını yineleyen Soyer, “bugün koltuk için meclise gelmeyen UBP milletvekilleri yarın güvensizlik önergesinin reddi için meclise gelirlerse yüzlerine 7 kalbur taksınlar… Açık ve kesin.”


Soyer, “ülkenin bir erken seçimi kaldırıp kaldıramayacağı” yönündeki soruya ise “bu yaşananları kaldırabiliyor mu? Yaşananlar Kıbrıs Türk halkına layık mı” yanıtını verdi.

  

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı:

“Nisabı biz sağlayacak değiliz”

 

TDP Başkanı Mehmet Çakıcı da yaptığı açıklamada UBP’nin 8 milletvekilinin genel kurula gelmediğini, üçünün ise yurt dışında olduğunu, bu nedenle genel kurulun açılamadığını belirterek ülkede siyasal istikrarsızlık bulunduğunu kaydetti.

 

UBP’de Derebeyliğin hüküm sürdüğünü savunan Çakıcı UBP’li vekilleri de Bakanlık sevdalısı olarak nitelendirdi. Ülkede var olan ekonomik sorunlara eklenen siyasal krizden çıkışın ancak erken seçimle mümkün olduğu ifade eden Çakıcı “nisabı biz sağlayacak değiliz” dedi.

 

“Ortadan ikiye bölündü”

Çakıcı, diğer partilerle istişare halinde olduklarını, ortak güvensizlik önergesi vermeyi düşündüklerini kaydetti. UBP’nin tam ortadan ikiye bölündüğünü ileri süren Çakıcı, bu sürecin en kısa sürece sonlanması gerektiğini söyledi.

 

“Bu demokrasi ilkel bir noktadadır. Bu süreci başka bir şey temizleyemez. Halk iradesine gitmek lazım. Güvenoyu tazelemek gerekir” diyen Çakıcı, erken seçimin gündemde olduğunu ifade etti. 

 

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş:

“Bildiğim için kravat takmadım”

 

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Meclise gelirken nisap sağlanamayacağını bilmesi dolayısıyla kravat takmadığını söyledi.

 

Başbakan İrsen Küçük’ü kabine değişikliğinin sorunu çözmeyeceği, aksine büyüteceği konusunda önceden uyardığını kaydeden Denktaş, “bugün yaşananlar haklılığımızı perçinliyor” sözleriyle yaşanmakta olan sürecin kendilerini haklı çıkardığını, hükümetin derhal istifa etmesi gerektiğini savundu.

 

“Hükümet artık bitmiştir”

“Acı gerçek, hükümet artık bitmiştir. Halka yalan söyleyerek aldığı iradeyi halka iade etmelidir” ifadesini kullanan Denktaş, hükümetin istifa etmemesi halinde güvensizlik önergesiyle karşı karşıya kalacağını belirtti.

 

Serdar Denktaş bugün birleşime katılmayan 8 milletvekilinin hareketi ile geçmişte yaşanan Dokuzlar Hareketi’nin benzeştirilmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, “Bunu hakaret kabul ederiz. Dokuzlar Hareketi’nin nedeni toplumsaldı” dedi.

 

Serdar Denktaş “koalisyonun DP’nin gündeminde olup olmadığı” yönündeki soruya ise “Kesinlikle hayır” yanıtını verdi.

 

“İktidar Meclisi boykot etti”

Denktaş, erken seçim gündemli ve Meclis’teki tüm siyasi partilerin yer alacağı geçici bir koalisyon hükümetinin ise düşünülebileceğini kaydetti. Böyle bir hükümetin, reformlar konusunda gerekli çalışmayı yaparak ülkeyi erken seçime götürmesi gerektiğini söyleyen Denktaş, muhalefetin gündeminde boykot olmadığını, meclis boykotunun iktidar tarafından yapıldığını sözlerine ekledi.

 

Lefkoşa Bağımsız Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu:

 “Beni sevindirdi”

 

Lefkoşa Bağımsız Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu ise yaptığı açıklamada UBP’de yaşananların, haklılığını ortaya çıkarması adına kendisini sevindirdiğini ve erken seçimin gündemde olduğunu dile getirdi.

  

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı:

“Ülke sorunlarına eğilsinler”

 

Meclis’te yaşanan nisap sorununu değerlendiren ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, ülkenin acil çözüm isteyen sıkıntılarının içinde, yaşanan nisap sorununun kabul edilemeyeceğini söyledi. Başbakan İrsen Küçük’e parti içindeki sorunları çözmesi ve ülkenin ana sorunlarına eğilmesi çağrısında bulunan Avcı, kişi ve parti sorunlarının ülke sorunlarının önüne geçemeyeceğini vurguladı.

 

Avcı muhalefet tarafından gündeme getirilen “güvensizlik önergesi” konusunun henüz gündemlerinde olmadığını, günü geldiğinde parti olarak değerlendireceklerini sözlerine ekledi.

 

26’yı bulmak şart

Yasalar, “Güven istemi, ancak üye tamsayısının salt çoğunluğuyla reddedilebilir” diyor.

 

Bu şartlarda Güvensizlik Önergesi’nin kabul edilebilmesi için Meclis salt çoğunluğu olan 26'ya ulaşılması gerekiyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ