20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meclis karıştı; vekiller yine tartıştı!
03 Mayıs 2011 Salı 12:00

Meclis karıştı; vekiller yine tartıştı!

KHK Yasası ile ilgili değişiklik tasarısının ivedilik istemi tartışmalara yol açtı...

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, yasama işleviyle toplandı. Saat 10.15’teki denemesinde nisap olmadığı için 30 dakika ertelenen toplantıya Meclis Başkanı Hasan Bozer başkanlığında saat 10.45’te başlandı.

 

Toplantıda ilk olarak danışma kurulunun kararları onaylandı. Buna göre, Girne Emirnamesi’ndeki değişiklikle ilgili genel görüşme 5 Mayıs Perşembe günü yapılacak.

 

Mağusa Serbest Liman’a boşaltılan kum, yanık un, kepek, mısır kepeğiyle ilgili ihmal, yasa dışılık, haksız kazanç olup olmadığı hakkında meclis araştırma komitesi kurulması ve komitenin UBP’den Afet Özcafer, Alirıza Usluler, Ahmet Zengin; CTP’den de Sonay Adem ve Ömer Kalyoncu’dan oluşması onaylandı.

 

Başkan ve üyelerin görev sürelerinin 4 yıla indirilmesini içeren Kamu Hizmeti Komisyonu Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları (Değişiklik) Yasa Tasarısı için ivedilik tezkeresi sunulduğunda ise lehte ve aleyhte konuşma talepleri yapıldı. İlk konuşmayı CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, aleyhte yaptı.

 

Serbest Liman ve Bölge (Değişiklik) Yasası UBP’nin oylarıyla kabul edilirken, Kamu hizmeti komisyonu başkan ve üyelerinin görev süresini 6’dan 4 yıla düşüren tasarının ivedilik istemi de tartışmalara yol açtı. Gelir Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı için de ivedilik kararı kabul edildi.

 

 

AB uyum yasası komitesi

 

AB Uyum Yasa Tasarısı ile Kamu Reformu Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Komite’nin başkanlığına Hasan Taçoy’un, başkan yardımcılığına Özdil Nami’nin; Siyasal Partiler ve Seçim ve Halkoylaması Yasası değişikliklerini hazırlamak ve görüşmek üzere oluşturulan geçici özel komitede başkanlığa Ertuğrul Hasipoğlu; başkan vekilliğine ise Sonay Adem’in seçildiği milletvekillerinin bilgisine getirildi.

 

  

Soyer: “Tasarı bir darbe”

 

Meclis Genel Kurulu’nda sunuşlar bölümünde ivedilik kararı alınan bazı tasarılar tartışmaya yol açtı.

 

Kamu Hizmeti Komisyonu Değişiklik Yasa Tasarısı’nın ivediliğiyle ilgili aleyhte söz alan CTP Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, bu tasarının “bir darbe” olduğunu savundu. KHK’nun görev süresini 4 yıla indirerek, sürelerinin bitmesine 1-1.5 yıl kalan bir yapıyı bu tasarıyla tamamen mülga etmek ve yeni bir yapı oluşturulmak istendiğini ileri süren Soyer, ülkede ekonomik kriz yaşanırken, “buram buram partizanlık ve darbecilik koktuğunu” savunduğu bu tasarıyı meclise getirmenin, toplumda siyasi kaosu derinleştirmekten başka hiçbir sonuç üretmeyeceği görüşünü belirtti.

 

Soyer, yapılacak değişiklikle, KHK Başkanlığı’na Cumhurbaşkanı’nca Mustafa Tokay’ın atanacağını savunarak, Başbakan Küçük’ün de “esamesinin okunmayacağını, partizanlığın dik alasının yapılacağını” öne sürdü.

 

Bu değişikliğin toplumda kaosu getireceği görüşünü belirten Ferdi Sabit Soyer, “Güç bende diyerek siyasi krizi derinleştiriyorsunuz” dedi.

 

“Toplumsal cinayet” diye nitelediği tasarının ivediliğine ret oyu vereceklerini açıklayan Soyer, tasarının toplumda sert tartışmalara yol açacağı görüşünü belirtti.

 

Soyer, esnaf ve zanaatkârlarla ilgili tasarıyı da eleştirerek, esnaf örgütünün federasyon yapmaya çalışıldığını, hükümetin, bu adımlarıyla ülkede sosyal ve siyasal derin krizlere yol açacağını; yazık ve günah edildiğini, ülkenin önceliğinin bunlar olamayacağını söyledi.

 

 

Küçük: “Görev süresi hükümetten uzun olmamalı”

 

İvedilik tezkeresiyle ilgili lehte söz alan Başbakan İrsen Küçük, art niyetli olsalar Kamu Hizmeti Komisyonu yasasını çoktan geçirmiş olacaklarını belirtti.

 

Küçük, değişikliğin, Cumhurbaşkanı’yla görüşmesiyle ilgisi olmadığını ifade ederek, KHK’nun sınav tüzüğünde bir değişikliğin söz konusu olmadığını, kamudaki yöneticilerin görev süresinin hükümetten daha uzun olmaması için bu değişikliği yaptıklarını söyledi.

 

Başbakan Küçük, ivedilik tezkeresine olumlu oy vereceklerini açıkladı.

 

 

Küçük-Fellahoğlu gerginliği

 

Konuşmaların ardından yapılan oylamada, KHK Yasası’ndaki değişiklikle ilgili tasarının komitede ivedilikle görüşülmesi UBP oylarıyla kabul edildi. Gelir Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı için de ivedilik kararı kabul edildi. Daha sonra Serbest Liman ve Bölge (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın üçüncü oylaması yapıldı.

 

 

Fellahoğlu: Gerginliğe davetiye çıkarıyor

 

Bu sırada söz alan CTP Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu, geçmişte hazırlanan tasarının haritasının hatalar içerdiğini, haritaya göre Güney Kıbrıs’ın da serbest bölge kapsamına alındığını; komitede düzeltmeler yapıldığını belirtti. Fellahoğlu, şimdiki haritanın yine hatalı olduğu bilgisi aldığını belirterek, hükümeti ‘acizlik’le eleştirdi. Fellahoğlu, hükümetin toplumda gerginliğe davetiye çıkardığını, sorumlusunun da UBP olduğunu savundu.

 

Esnaf ve Zanaatkârlar Odası’yla ilgili tasarıyı da eleştiren Kadri Fellahoğlu, Kamu Hizmeti Komisyonu’yla ilgili tasarı görüşüleceğinde tüm CTP’li milletvekillerinin komitede olacağını açıkladı.

 

 

Küçük: Demokratik haklarını kullanarak konuşsun

 

Fellahoğlu’nu yanıtlayan Başbakan İrsen Küçük, muhalefetin, katılmadığı tasarılara iç tüzük çerçevesinde gerekli direnci göstermesinin doğal olduğunu ancak meclis genel kurulunu gerginleştirmemek gerektiğini söyledi.

 

Başbakan Küçük, muhalefetin, tehditler savurarak değil demokratik haklarını kullanarak konuşmasını istedi.

 

Yapılan oylamada, Serbest Liman ve Bölge (Değişiklik) Yasa Tasarısı oyçokluğuyla kabul edildi.

 

  

Toplu kiracı

 

Meclis Genel Kurulu, Kira (Denetim) (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı görüşüyor. Tasarıya karşı çıkan muhalefet milletvekilleri, hem tasarıyı hem de hükümetin başka icraatlarını eleştiren konuşmalar yaptı. Konuşmaların ardından tasarıyı madde madde görüşüp, oylayan genel kurul, daha sonra Kira (Denetim) (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı oyçokluğuyla kabul etti. Genel kurul, oylamanın ardından dünkü çalışmasını tamamladı. Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu 5 Mayıs Perşembe günü yeniden toplanacak.

 

 

Soyer: Toplumu kiracı yapıyorsunuz

 

Tasarıyla ilgili ilk sözü alan CTP/BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, devletin bilgileri ve hafızasının bu yasada kullanılmadığını söyledi.

 

Konut sayımı sonuçlarına değinen Soyer, KKTC vatandaşlarının yüzde 77’sinin konut sahibi olduğunu, ancak özellikle öğrenci, yabancı çalışanların, üniversite sektörünün değişmesiyle konut ve kira olgusunun geliştiğini belirtti.

 

Soyer, ciddi düzenlemeler yapılamadığı için yüksek kiraların oluştuğunu ifade ederek, KKTC yurttaşlarının kiraladığı konutların fiyatlarının da yükseldiğini, bu yüzden üniversite sektörünün darbe yediğini anlattı.

 

Bu yüzden hükümetleri döneminde yurt yapımına ağırlık verdiklerini ancak sorunlar bulunduğunu kaydederek, örnekler veren Soyer, KKTC yurttaşlarının yüzde 77’si konut sahibi olsa da, işyerlerinin daha çok kira olduğunu söyledi.

 

Ferdi Sabit Soyer, birçok esnafın işyerlerinin kirasını ödeyemez durumda olduğunu ifade ederek, krizin sonuçlarının felaket olduğunu, ancak yasa tasarısının bunlara çözüm içermediğini kaydetti.

 

Soyer, Kira Değişiklik Yasası’yla ilgili olarak ise, “Bütün toplumu kiracı yapıyorsunuz. Bu topraklar üzerindeki varlık hakkı ortadan kalkıyor, çünkü irade kalkıyor” görüşünü ifade etti. Kiralarını ödeyemediği için mahkemelere düşen insanlara işaret eden Soyer, ekonomik önlemlerin şart olduğunu belirtti.

 

 

Çakıcı: İşte size UBP adaleti

 

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Kira (Denetim) (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın bazı vatandaşlar üzerinde haksız uygulamalara neden olacağını ifade etti.

 

Çakıcı, kira davalarının sonuçlanmasıyla ilgili 3 aylık süre konulduğunu ancak adaletin erken tecellisi için hakim ve personel sayısının artırılması, yeni yasalar hazırlanarak yargı reformu yapılması gerektiğini anlattı.

 

Maaşları düşük olan hakimlerin oturacak yeri bulunmadığını belirten Mehmet Çakıcı, mahkemelerde yaşanan sıkıntılara değindi.

 

TDP Genel Başkanı Çakıcı, yasa tasarısında kiracılar aleyhine düzenlemeler bulunduğunu; kiracıların kolaylıkla kapı önüne konulacağını öne sürdü ve bunun insan haklarına aykırı olduğunu söyledi.

 

“İşte size UBP adaleti” diyen Mehmet Çakıcı, “Kiracılar, ufak bir tadilatla hepiniz 3 ay içinde kapının önündesiniz” diye konuştu.

 

“Meclisin her gün faşist yasalar geçirdiğini” de savunan Çakıcı, Meclis’in tüm yetkilerini parça parça Türkiye’ye devrettiğini, bunlardan birinin de borçlanma yetkisi olduğunu savundu.

 

Hükümetin başarısız olduğu görüşünü ifade ederek icraatlarını eleştiren Çakıcı, hukuk reformu için katkıda bulunmaya hazır olduklarını söyledi.

 

Halkın UBP’ye güzel günler için yetki verdiğini belirten Mehmet Çakıcı, alınacak tedbirler için halktan yetki alınmadığını savundu.

 

“Siz bu yolu yürüyeceğinizi halka söylemediniz” diyen Çakıcı, halka gidilerek sorulmasını istedi ve UBP’nin bedel ödeyeceği görüşünü dile getirdi.

 

 

 

Avcı: Yargı bağımsızlığına müdahale

 

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, Kira (Denetim) (Değişiklik) Yasa Tasarısı’yla ilgili hukukçulardan aldığı görüşe göre, yargının 3 ay içinde karar vermesi düzenlemesine, Başsavcılık’ın, yargı bağımsızlığına müdahale olduğu gerekçesiyle karşı çıktığını söyledi.

 

Turgay Avcı, amaç davaların süratlendirilmesiyse ihtisas mahkemeleri kurulması gerektiğini belirtti.

 

THY Başkanı Hamdi Topçu’nun KKHY’de tıkanıklık olduğunu söylediğini, halka bu konuda açıklık getirilmesi gerektiğini ifade eden Avcı, halka umut pompalanarak 150 kişinin istihdam edileceğinin söylendiğini hatırlattı.

 

Avcı, devletten alacağı olanlar aylarca beklerken, devletin alacaklarına süre sınırlaması getirilmesini eleştirdi.

 

Avcı, “Başbakan’a buradan tekrar çağrı yapıyoruz. KTHY çalışanları gerçekten çok daha vahim sonuçlar ortaya çıkmadan konuya çözümle gidin. Anne ve baba aç kalır ama çocuklarına bir şey diyemez. Bir an önce işsizlik maaşı ve tazminatları ödenmeli. Eğer bu ülkede adalet varsa, iki yıl sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımlarını yapmayan hükümetler sorgulanmalı” dedi.

 

 

Denktaş: Yasayla insanlar 3 ayda evsiz kalır

 

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ise Mersinlik muhtarından eline ulaşan bir mektubu okudu. Serdar Denktaş, Büyükkonuk Belediyesi’nden İskele Belediyesi’ne bağlanmak isteyen köylülerin Meclis’teki boş koltuklarından medet umduğunu söyledi.

 

Gündeme getirilen Kira (Denetim) (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın acil olmadığını; üstelik bu yasayla insanların 3 ayda evsiz kalabileceğini kaydeden Serdar Denktaş, çok sayıda boş bina varken kiraların düşmediğini çünkü mülk sahiplerinin birden çok ev ve dükkanı bulunduğunu ve hepsini kiralamaya ihtiyaç duymadığını belirtti.

 

Serdar Denktaş, hükümetin tasarıyı geri çekmesini istedi; oylanıp geçmesi halinde mahkemeye götüreceklerini açıkladı ve geri döneceği görüşünü ifade etti.

 

Emeklilik yaşını gönüllü olarak 65’e çıkaracak tasarıyı eleştiren Denktaş, Sayıştay Başkanı’nın emeklilik yaşının düşürüldüğüne işaret ederek, hükümeti tutarsızlıkla suçladı.

 

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, gökdelen konusuna değinirken, teknokrat ve bürokratların siyasilerin etkisinde kaldığını belirtti. Siyasal düşünceyle atanan tüm bürokratlara çağrı yapan Denktaş, “Bir evrakın altına imza atmadan, bakanınızdan yazılı talimat isteyin, çünkü tüm kararlar mahkemeye taşınacaktır. Yazılı talimat yoksa sorumlusu sizsiniz, sonu da hapisliktir. Anıtlar Yüksek Kurulu Başkanı’nın hangi siyasinin talimatıyla gökdeleni imzaladığını merak ediyorum” dedi.

 

Denktaş konuşmasını, “Sorunları çözülmemiş kesimlerin Meclis’e gelmesi nedeniyle kürsüye çıkanların o konuya değinmesinden ben artık usandım, bir an önce bu sorunları çözün ki biz de rahat rahat başka konulara değinelim” diyerek tamamladı.

 

 

Küçük: Başlangıç olabilir

 

Başbakan İrsen Küçük de eleştirileri yanıtlamak üzere yaptığı konuşmada, görüşme sırasında yapılan konuşmalarda gündemdeki yasa tasarısından çok başka konuların ele alınmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

 

Yasa konusunda eleştirilerde bulunanların ise öneride bulunmadığını söyleyen Küçük, özellikle komitelerin daha yapıcı bir duruş sergilemesi gerektiğini belirtti.

 

Küçük, kira konusunun büyük bir sorun olduğuna işaret ederek, yasanın; ideal olmadığını ancak tedbir almanın şart olduğu kira konusunda bir başlangıç olabileceğini söyledi.

 

Başbakan Küçük, KKTC’de mülk sahibi olup, mağdur duruma düşen yabancı uyruklularla ilgili hem hukukçular, hem de İngiliz Yüksek Komiserliği düzeyinde girişimlerde bulunup, emsal olmayacak bir çözüm üretme gayreti içinde olduklarını kaydetti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ