24 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Masa etrafında toplanalım”
06 Mayıs 2011 Cuma 11:00

“Masa etrafında toplanalım”

Kıbrıs Türk Ticaret Odası yetkilileri, Hür-İş Federasyonu'nu ziyaret etti

 

 

 

Kıbrıs Türk Ticaret Odası yetkilileri, Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş)’i ziyaret etti.
Günay Çerkez başkanlığındaki Ticaret Odası heyeti, Yakup Latifoğlu başkanlığındaki Hür-İş Federasyonu heyeti ile görüştü.

 Latifoğlu: Sorunlar masa etrafında tartşılabilir


Hür-iş Genel Başkanı Yakup Latifoğlu, dünyada artık işçi ve işveren örgütlerinin ne kadar karşı karşıya olsalar da ülke sorunlarında bir arada olabildiklerini belirterek, ekonomik sıkıntıların ortaya çıktığı ilk günlerde işçi ve işveren örgütleri karşı karşıyaymış gibi açıklamalar yapsa da bunun ülkedeki sorunları aşmada çıkış yolu olmadığını herkesin gördüğünü söyledi.


İşveren örgütleri ile sendikaların bir masa etrafında sorunları tartışabileceğini ifade eden Latifoğlu, sendikaların ülkemizde devletin işveren olduğu devlet kurumlarında örgütlenebildiğini söyledi ve bundan sonra özel sektörde de sendikaların örgütlenmesinin önünün açılabilmesini diledi.
 

 


Çerkez: Pekiştirmek istiyoruz


Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez de, Hür-İş ile geçmişte başlayan “fikirlerin karşılıklı olarak paylaşılmasını” daha da pekiştirmek istedikleri söyledi.


Ticaret Odası’nın şimdiki yönetim kurulu göreve gelmeden önce toplumsal diyalog ve barışın ülke için öneminin farkına vardığından, 2009’un ekim ayından itibaren emek ve yürütme ile toplumsal diyalog ve barış toplantıları gerçekleştirdiğini ifade eden Çerkez, bunu daha da pekiştirmek istediklerini kaydetti.


 

“Yüz yüze görüşmek istiyoruz”


20 Nisan’da ülkeyi ziyaret eden TC-AB Karma İstişare Komitesi’nde emek ve işverenin koordineli olarak nasıl çalıştıklarını duyduktan sonra TC-KKTC Karma İstişare Komitesi’nin de kurulmasına ve 3 ayda bir görüşmeler yapmasına karar verdiklerini anlatan Çerkez, bu konuda daha önce yazı da gönderdiklerini ve bunu yüz yüze görüşmek istediklerini vurguladı.
 

 

“Kutuplaşarak bir yere varılmaz”

Dünyada artık emek ve sermayenin kutuplaşarak bir yere varamayacağı, toplumsal sıkıntıların diyalog ve barışla çözülebileceğinin ortaya çıktığını belirten Çerkez, önemli olanın bunun icraata geçmesi olduğunu söyledi.


Çerkez, içinden geçilen sıkıntılı dönemde emek ve işverenin iç içe hareket etmesi gerektiğini kaydederek, KKTC’de olduğu kadar kutuplaşmanın dünyadaki ülkelerde görülmediğine, önemli olanın müşterek yol haritaları çizmek olduğuna dikkat çekti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ