18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Marka olmak istiyorum’
02 Nisan 2013 Salı 15:29

‘Marka olmak istiyorum’

Hasan Özyalçın moda sektöründe yaptığı tasarımlar ile son günlerde en çok dikkat çeken isimlerden olurken, moda tasarımcılığında marka olmayı hedefliyor…

Devrim EYYUBİ

Mimari tasarımlarıyla ülkemizin önde gelen isimlerinden olan Hasan Özyalçın, moda dünyasına hızlı bir giriş yaptı. Moda dünyasında da dikkat çeken başarılara imza atan Özyalçın, ilk röportajını Haberdar Gazetesine vererek, “Çok uzun süredir yapmak isterdim. Mimarı işlerde tasarım yapıyorsun ancak bir evin bitmesi üç yıl falan alır bende sürekli tasarım yapan biriyim ve çabuk netice almak için yaptım” dedi.

 

Neden moda ve ne zaman karar verdiniz?

Mobilya tasarımı yapmak da isterdim ancak hem uzun zaman ve yüksek paralar gerektiren bir sektör olduğu için modayı tercih ettim. Hacettepe iç mimarlık okuduğum için bu iş bana yabancı değildi. Bugüne kadar zaten hep tasarımın içinde oldum. Moda sektörünün ivme kazanacağını düşünüyorum ve bunun içinde, biz de yer almak istedik.  Geçtiğimiz Temmuz ayından itibaren çalışıyorum 80 parça hazırladım. Şu an kendime yeni ofis hazırlıyorum daha da iyi yapmak istiyorum ama tabii ki mimarlıktan da kopmadan bu işi devam ettirmeyi istiyorum.

 

Nasıl tepkiler aldınız?

Aldığım tepkiler beni çok şaşırttı. Bu kadar ilgi beklemiyordum. Çok güzel tepkiler aldım. Hem çevremden hem de Kıbrıslı modacılardan özellikle Ali Kerim Yahi ve Zerin Akıncı’dan aldığım; ‘aramıza hoş geldin mesajları’ beni çok mutlu etti.

 

Mimarlar arasında olan yardımlaşmanın, moda tasarımcıları arasında olduğunu da gördüm. Arayacağını ya da mesaj atacağını beklediğim ama tepkisiz kalan insanlar da oldu tabi. Onlar da beni şaşırttı.

 

Hobi olarak mı kalacak modacılık?

Kesinlikle hayır ben hobilerime bile çok profosyönel bakarım. Ancak moda benim için hobi değil. Bu sektörde kalıcı bir marka yaratmak istiyorum.

 

Nasıl bir koleksiyon kullandınız?

Aslında bu 80 parçada çok farklı renkler kullandık. Bu da sanırım yeni olmanın verdiği bir heyecan olsa gerek. Gördüğüm her kumaşı almak istiyorum. Sade ve şık tasarımlar yaptık ve insanların rahat olmasını ön planda tutuk. Buradaki butikleri önce gezdim, inceledim ve çoğu abiyenin ağır ve rahatsız olduğunu gördüm. O yüzden hafif ve rahat kullanılabilecek kostümler tasarladım. Bir düğünde insan, ‘abiye giydim de oynayamam’ falan diyemez benim tasarımlarımla. Çünkü hem hafif hem de kullanışlı tasarımlar yarattığıma inanıyorum. Benim için öncelik, rahatlık ve konfor ve tekrar tekrar kullanılabilmesi.

 

“Ben onlardan cesaret aldım”

Kıbrıslı moda tasarımcılarını nasıl buluyorsunuz?

Hepsi çok başarılı. Çünkü hiçbir şey yokken bu işin başını çektiler ve farkındalık yarattılar. Tezel Ziya, Ali Kerim Yahi, Zerin Akıncı hepsi bence büyük adımlar attılar. Özelikle Zerin Akıncı’nın tasarımları İstanbul’da dahi satılıyor. Onlar başlattı ben de onlardan cesaret aldım.

 

Defile düşünüyor mu Hasan Özyalçın?

Evet ama daha zamanım var diye düşünüyorum. Defileden ziyade daha farklı bir şeyler yapmak isterim. Şimdi arkadaş guruplarıma göre listeler yaptım. Mesela Nihan Fikri ve arkadaşlarını davet edip, güzel bir ikram eşliğinde tanıtmak isterim. İşin biraz da keyif kısmındayım ben.

Özet olarak ben bu işe girerken tasarımlarımın bir marka olmasını düşünerek girdim ve Kıbrıs’ta da markalaşmanın olabileceğini kanıtlamak için girdim inşallah bunu da başarırım. Devletimizden de umarım beklediğimiz katkıyı görürüz. Son olarak da bana yardımcı olan ve yanımda olan başta Didem Eren Yücehan’a ve fotoğraf çekimlerinde modellik yapan, fotoğraf çeken tüm dostlarıma büyük teşekkür ederim.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ