23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Maraş’ın kapalı kalması hata!
07 Nisan 2012 Cumartesi 10:40

Maraş’ın kapalı kalması hata!

Kıbrıs müzakerelerinin kopması durumunda Kapalı Maraş’ın KKTC kontrolünde yerleşime açılması konusunda Haberdar’a konuşan vatandaşlar “Kapalı kalması hata” yorumunu yaptı…

Rana SARRO
 

BM Genel Sekreter Ban’ın 19 Nisan’da açıklayacağı kararın çoklu konferansa çağırmama yönünde olması durumunda kapalı bölge Maraş’ın KKTC kontrolünde yerleşime açılacağı söylemleri gündemdeki yerini korurken Haberdar’a konuşan vatandaşlar Maraş’ın bir an önce açılması gerektiği görüşünde birleşti.

Kıbrıs sorununun çözümünde önemli bir yere sahip olan Maraş’ın açılması durumunda KKTC’ye fayda sağlayacağına inanç belirten vatandaşlar “Turistik kent harabeye döndü, yatırım yapılırsa cıvıl cıvıl olabilir. Onca yıl kapalı kaldığı hata” diyerek, Maraş’ın KKTC’yi yabancı yatırımcıların cazibe merkezi haline getireceği ve ülkeyi canlandıracağı ümidinde.

Maraş’ın açılmasıyla ülkenin ekonomik olarak kalkınmasına da katkı koyacaklarına inanan vatandaşlar, bölgenin işsiz gençler için istihdam sağlayacağını da düşünüyor.

 

VATANDAŞ NE DEDİ?

LEFKOŞA

Rasım Yankın:

“Kapalı Maraş açılsın, bir kere o bölgenin ekonomik potansiyeli var. Lala Mustafa Paşa ve Abdullah Paşa Vakfı’na ait olan arazilerin tespit edilip bunların tekrardan Türk toplumuna iadesi sağlanmalı. Rumlara da KKTC egemenliği altında gelip işlemeleri teklifi yapılabilir. Malını alıp işletsin vergisini de versin.”

 

Ahmet Özkaram:

“Kapalı Maraş bölgesinin Kıbrıslı Türklerin kullanımına açılması, müzakereleri daha da zora sokabilir. Rum zaten elimizde fazlasıyla toprak bulundurduğumuzu iddia eder, üstüne üstlük Maraş’ı da topraklarımıza dâhil edersek iyi olmaz diye düşünüyorum. Müzakerelerin kopması halinde Maraş’ın açılıp açılmaması gerektiğini soruyorsanız, müzakerelere ara verilir ama kopacağını tahmin etmem.”

 

Ayşe Kılınç:

“Maraş mademki Kıbrıslı Türklerindir kullanımlarına da açılmalıdır. Öylesine önemli bir bölge neden kapalı kalsın, halk bundan faydalanmasın. Maraş bölgesi ekonomik yönden ülkeye ve halka fayda sağlayabilir.”

 

Meryem Dayı:

“Kapalı Maraş bölgesinin açılmasını istiyoruz. Çünkü Maraş turistik bir bölgedir, kapalı virane halde duruyor, açılmasının Kıbrıslı Türklerin yararına olacağını düşünüyorum.”

 

Sevda Özarı:

“Kapalı Maraş açılmalıdır, o bölge Kıbrıslı Türklere aittir ve bölgede hakkımız var. Şuan ölü bir bölge olan Maraş açılıp temizlense, iş yerleri açılsa ve ikamet edilse İngiltere’deki Kıbrıslı Türkler de gelip yerleşirler ve memleketlerine sahip çıkarlar.”

 

Altan Erden:

“İngiltere’de yaşıyorum ve eski Erenköy gazisiyim, ben Maraş’ın açılması taraftarıyım. Rum 35 senedir anlaşma istemiyor. Kapalı Maraş’ın açılıp iş adamlarına verilmesi ve çalıştırılması çok iyi olur.” 

 

Sadiye Desdur:

“Maraş’ı çalıştıran, tamiratını yapan bulunursa açılsın yani kullanılacaksa açılmalıdır. Ayrıca Kapalı Maraş’ın açılması halinde kimlerin gideceği, kimlerin oturacağı benim için çok önemlidir.”    

 

Emete Helvacıoğlu:

“Maraş açılsın tabi, bunca sene kapalı kaldı da ne oldu. Açılsın belki ülkeye ve Kıbrıslı Türklere bir faydası olur.”

 

Rifat Polat:

“Kapalı Maraş açılsın belki daha iyi olur. Kıbrıslı Türkler öylesine önemli bir yerden faydalansın. Kapalı olmasının KKTC’ye ne faydası var.”

 

Soner Aktürk:

“Maraş açılsın ki KKTC bu sayede kullanıma ve tanıtıma elverişli olsun. Böylelikle KKTC dünya çapında tanınır, özgürlüğünü dış çevreye tanıtır, dışa açılır.”

 

GÜZELYURT

Ersan Ömürlü:

“Maraş açılsın tabi, bunca yıl açılmaması hatadır. 40 yıl önceki şehir harabe oldu. Kapalı Maraş şuan ki haliyle bile bizim yaşadığımız şehirlerden daha moderndir. KKTC kontrolünde yerleşime açılmasını istiyoruz.”

 

Eren Binatlılı:

“Kapalı Maraş ister açılsın ister açılmasın. Maraş’ın Güzelyurt’a zaten ne faydası olur. Güzelyurt’a bugüne dek hiçbir yatırım olmadı ve bölge artık bitti. Maraş’ın açılması Güzelyurt’tun kalkınmasını engelleyebilir. Güzelyurt canlansın ondan sonra Maraş açılsın.”

 

Kemal Atalar:

“Türk yönetiminin idaresinde açılmasında ben herhangi bir sakınca görmüyorum. Kapalı Maraş açılırsa orada bir sosyoekonomik faaliyet olacak, muhakkak yatırımlar başlayacak, ekonomiye katkısı olacak, turizme katkısı olacak, cıvıl cıvıl bir kent haline dönüşebilir, dolayısıyla mutlaka açılmasında yarar var.” 

 

Ali Zihni:

“Maraş’ın açılıp açılmayacağını büyüklerimiz bilir. Kapalı Maraş’ın Rum’un kullanımına açılmasına karşıyız, onca kan döküldü, Rum’a vermesi kesinlikle olmaz. Fakat Kıbrıs Türk yönetimi altında açılmasını isteriz. Maraş açılırsa ülkede işler açılır, kapalı olunca ‘Karanlık Polis’tir.”

 

Paşa Kara Ali:

“Kapalı Maraş, Kıbrıslı Türklerin kullanımına açılırsa, açılsın. Senelerce o şekilde kalıp yıkılacağındansa açılmasını tercih ederiz. Maraş açılırsa, insanlar yerleşir, insanımıza daha fazla iş imkânı doğar.”

 

Zihni İnal:

“Maraş’ın KKTC’nin kullanımına açılmasını isteriz ancak Rum’a açılmasına kesinlikle hayır diyoruz. Maraş’ta büyük bir potansiyel var. Bu potansiyelin kullanılmaması çok yazıktır. En önemlisi turistik ve ticari potansiyelinin kullanılması lazım, zaten Maraş’ın yüzde 90’ı Türk vakıf malıdır, bu tescil edilmiştir. Dolayısıyla açılmasının hiçbir mahsuru yok çok büyük faydası var.”

 

Darbaz Dönmezsoy:

“Kapalı Maraş eskiden Rum ve Türk’ün değildi. Yabancı mülktü o yüzden açılması lazım. Kıbrıs Türk yönetimi altında açılma olasılığı varsa bu bizleri sevindirir. Kapalı olacağına açılsın, kapalı durması kimseye fayda vermez açılsın tabi. KKTC tarafından Maraş’ın potansiyelinin kullanılması da çok önemli olacaktır.”

 

Ekrem İstanbullu:

“Maraş Kıbrıs Türklere açılsın, Rum’a açılacaksa açılmasın. Kıbrıs sorunundaki müzakereler çökerse Maraş açılacak denir. Rum ile anlaşma olmaz çünkü Rum’un niyeti tüm Kıbrıs’ı almaktır. 15 yaşındaydım ve Rumca haberleri dinlerdim, her haberler okunduğunda Türkçesi ‘Bir gün gelecek Kıbrıs bizim olacak’ derlerdi.”

 

Ulus Ese:

“Maraş konusu tedavi edilmeyen kronikleşmiş bir hastalığa benzer. Maraş açılsın dense de açılmasın denirse de yüzde yüz doğru olmaz. Kıbrıs meselesinin denetimi yabancı güçlerin elindedir, onlar ne derse o olur. Kıbrıs sorunundaki müzakereler çökse de çöktü denmez, ancak ara verildiği söylenir.”  

 

KARPAZ

Naim Bora: 

“Kapalı Maraş’ı açacaklarsa KKTC`in himayesinde açılsın, orası zaten Osmanlı vakıf malıdır. Açıldığında çok büyük gelir ve istihdam sağlar.”

 

Kahraman Şahan:

“Bitince faydası olacaksa açılsın. Rum egemenliğine verilmesin.”

 

Abdullah Özkul:

“KKTC yönetiminde açılırsa kabul edelim, gelen Rumlar da bizim kanunlarımızla yaşayacaksa açılsın bizim egemenliğimizde olacaksa kabul edelim.”

 

Hüseyin Turan:

“Açılırsa kime verilecek? Bizim yönetimimizde açılırsa açılsın. Rumlara açılacaksa kesinlikle karşıyım.”

 

Mustafa Yıldız

“Açılmasını istiyorum oradaki evlerin yeni evli çiftlere verilmesini istiyorum.”

 

Ali Şahin:

“Açılmasını istiyorum. Herkes ne yapacağını bilsin iş açılsın.”

 

Nusret Osmanlılar:

“Bizim egemenliğimizde açılacaksa açılsın. İnsanlar işsiz iş bulurlar belki.”

 

İbrahim Şahan:

“Bize faydası olacaksa açılmasını isterim, sonuçta zaten Maraş bizim Osmanlı malımızdır.”

 

Mehmet Talay:

“Açılsın ki topluma iş olanağı çıksın. Çünkü toplum şu anda tıkanmış durumdadır. Oradaki evlerin yeni evli çiftlere de verilmesi lazım.”

 

Erkan Pusa:

“Tabii ki açılsın. Açıldığında yeni iş sahalarında açılır. Busene son Rumların anlaşmaya niyeti yok zaten.”

 

Ersin Karakuş:

“Açılsın. Çocukluğumdan beri gezip görmek isterim. Açılırsa gidip görmek isterim.”

 

Cengiz Bayraktar oğlu:

“Açılmasını isterim, en azından hayalet şehir olmaktan çıkar. Savaşın  izleri silinir ekonomiye katkı sağlar. Ama bizim yönetimimizde açılsın.”

 

Ömer Aslan:

“Tabii ki açılsın. Hiç değilse iş sahası açılır. Gençler iş bulur, boşu boşuna kapalı kaldı yıllardır.”

 

Okay Düşgül:

“Maraş açılsın, orada atılı bulunan evler yeni evlerle değiştirilsin. Maraş’ın açılması ekonominin canlanmasına yardım eder.”

 

Zeynel Hüseyinoğluları:

“Maraş’ın açılması ülke ekonomisine yarar getirir. Ama bizim kontrolümüzde, KKTC yasalarıyla, izniyle.”

 

Fatih Özdemir: 

“Açılmasını istiyorum, insanlar iş bulur istisnam olur, KKTC bol bol turist çeker.”

 

Necla Öykün:

“Maraş’ın açılmasını iş sahası açılması açısından istiyorum. Ama bizim kontrolümüzde olacaksa olsun. Gençlerimiz iş bulsun. Gençlerimiz yurt dışına kaçmasın, işsizlikten bunalıma girmesin.”

 

Mehmet Polatcan:

“Bana kalsa açılsın. Bu zamana kadar açılmaması hatadır. Maraş’ta zaten kimsenin hakkı yoktur. Vakıflar oraya el koyup kira geliri ile bile ekonomiyi ayakta tutardı.”

 

Mustafa Yılmaz:

“Açılmasını istiyorum. Oradaki evlerin yeni evli çiftlere dağıtılmasını istiyorum.”

 

Ali Şahin:

“Açılmasını istiyorum. Herkes ne yapacağını bilsin. İş açılsın.”

 

Alkan Mertekçi:

“Maraş zaten Osmanlının; vakıfların malıdır. Açılması ülkeye bol bol turist getirir, işsizlik azalır. Ekonomi canlanır.”

YORUMLAR
hpsini alın
barbaros akdeniz
bm de gitsin ingilizlerde gitsin biz bakarız basımızın caresine . marasıda ese dosta dagıtın gitsin nolacak
18 Ekim 2012 Perşembe 23:27
78.165.40.81
ÜYE İŞLEMLERİ