18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Maaşların ödenmesinde sıkıntı olacak mı?
13 Şubat 2012 Pazartesi 11:33

Maaşların ödenmesinde sıkıntı olacak mı?

Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü Erçin Tekakpınar'dan çarpıcı açıklamalar:

(T.A.K/Özgül Gürkut Mutluyakalı)

 

Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü ErçinTekakpınar TAK’a yaptığı açıklamada, 1977’den beri yürürlükte olan Sosyal Sigortalar Yasası ve 2008’den sonra ilk kez çalışma hayatına girenleri kapsayan Sosyal Güvenlik Yasası’nı yürüttüklerine işaret ederek, değiştirilen Sosyal Sigortalar Yasası’yla iki yasa arasında standart ve norm birliğinin sağlandığını söyledi.Sosyal Sigortalar’ın şu anda ayda 44 milyon TL maaş ödediği 28 bin 500 emeklisi ve 71 bin civarında da aktif prim yatıran olduğunu açıklayan Erçin Tekakpınar, Sosyal Sigortalar Yasası’ndaki son değişikliklerin üç ana başlıkta toplandığını ifade ederek şu bilgileri verdi:

 

Üç ana başlık

 

“Birincisi prim oranlarında yapılan düzenleme, ikincisi emeklilik yaşının kademeli olarak 60’a yükseltilmesi; üçüncüsü de maaş hesaplama formülünün yeniden düzenlenmesidir.Temel değişiklikler niçin bu üç maddedir? Sosyal Güvenlik Yasası’nda ve Sosyal Sigortalar Yasası’ndaki prim oranları farklıydı. Sosyal Sigortalar’daki prim oranları daha düşük olmasına rağmen insanların 50-55 yaşında emekli olma imkanı vardı. Ama Sosyal Güvenlik Yasası’na göre, prim oranları yüksek olduğu halde insanlar 60 yaşından önce emekli olamıyor. Bu yüzden prim oranlarını düzenledik, Sosyal Güvenlik Yasası’ndaki oranların düzeyine getirdik ve 45 yaşın altındaki sigortalıları etkileyecek şekilde de emekli yaşını, kademeli olarak 60’a çektik.Prim oranlarını düzenlerken reel bir artış getirmemeye çalıştık. O yüzden düzenlemeyi İhtiyat Sandığı prim oranlarında işçi ve işveren paylarını birer düştük; 5-5’ten 4-4’e çektik ve o yüzde 2’lik farkı da Sosyal Sigorta primlerine yansıttık. Yani reel bir artış olmadı. Kesinti 300 TL ise gene 300 olacak.”

 

 

“ Bu düzenleme yılda 25-30 milyon ek katkı getişrecek”

 

Bu düzenlemenin Sosyal Sigortalar’a yılda 25-30 milyon TL ek katkı getireceğini açıklayan Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü Erçin Tekakpınar, böylece gelecek nesillere sağlam temelleri ve sürdürülebilir bir mali yapısı olan sosyal güvenlik sistemi bırakma hedeflerine yaklaştıklarını söyledi.Tekakpınar, sosyal güvenlik politikalarının uzun vadeli olduğuna işaret ederek, yapılan değişikliklerin de genellikle tepkiyle karşılandığını belirtti. Tekakpınar, marttan itibaren gelir artışlarının başlayacağını; 2013-14’te ise yapılan yasal değişikliklerin olumlu sonuçlarını göreceklerini ifade etti.

 

2011 Bütçe açığı 90 milyon TL

 

Tekakpınar, 2011 yılı bütçelerindeki açığın 90 milyon TL olduğunu; İhtiyat Sandığı ve bazı bankalara borçlarının da bulunduğunu kaydetti.

 

 

“ Maaş ödemekte sıkıntı olmayacağını ümit ediyoruz”

 

Geçmiş yıllardan farklı olarak bu yıl ilk kez Sosyal Sigortalar’ın devletten alacağı üçüncü ayak primleri için Maliye bütçesine kalem konulduğunu belirten Daire Müdürü, “Maliye’nin mükellefiyetleri kalem kalem belli oldu. O yüzden bu yıl yasanın da getirdiği etki olacak. Maaş ödemelerinde geçen yıl yaşadığımız sıkıntıları yaşamayacağımızı ümit ederim. Şu anda her ay düzenli maaş ödeyebileceğiz gibi görünüyor. Borçlanma da minimum düzeyde olacak. Her ay borçlanma ihtiyacı duyulmayacak” dedi.Erçin Tekakpınar, emeklilik yaşının kademeli olarak 60’a yükseltilmesi konusunda tepki de aldıklarını ancak Sosyal Güvenlik Yasası’na göre, 2008 sonrası ilk kez çalışmaya başlayanlar 60 yaşında ve Sosyal Sigorta’ya göre yüzde 2 daha yüksek prim yatırarak emekli olabilecekken, Sosyal Sigortalar Yasası’na göre 50 yaşında ve daha düşük primle emeklilik hakkının toplumsal bir rahatsızlık olduğunu anlattı.Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü Erçin Tekakpınar, emeklilik yaşının kademeli olarak yükseltilmesinin dünyada “geleceği kurtarma operasyonu” diye isimlendirildiğini ve birçok ülkede de emeklilik yaşlarının yükseldiğini ifade etti.

 

 

“Finasman dengesini bozan bir sorundur”

 

Yapılan yasal değişikliklerde üçüncü temel noktanın emekli maaşının hesaplanması formülünün yeniden düzenlenmesi olduğunu kaydeden Tekakpınar, son 7 yılda en yüksek yatırım yapılan 4 yıl dikkate alınarak hesaplanan emekli maaşlarının yeni düzenlemeyle değiştiğini söyledi. Eski formülün, yıllardır karşılarına dairenin gelirlerini azaltan ve finansman dengesini bozan bir sorun olarak çıktığını vurgulayan Tekakpınar, “Bu kayıt dışını teşvik eden de bir sistemdi” dedi.Tekakpınar, maaşlarda son 7 yılın en yüksek 4 yılı dikkate alınarak hesaplama yapıldığı bilindiği için, yıllarca asgari ücret üzerinden prim yatırılırken emekliliğe yakın yıllarda yatırımları yükseltenlerin dengeyi bozduğunu anlattı.

 

“Kazanılmış haklara dokunmamaya çalıştık”

 

Şimdi tüm çalışma yıllarını dikkate alan daha farklı bir emeklilik maaşı formülü uygulandığını ifade eden Erçin Tekakpınar, yasa değişikliğini yaparken kazanılmış haklara dokunmamaya çalıştıklarını; 1 Şubat 2012’den önceki yatırımları eski formülle; bu tarihten sonraki yatırımları ise yeni formülle hesaplayarak iki rakamı birleştireceklerini anlattı.Tekakpınar, bu düzenlemenin mağduriyetleri önleyeceğini belirterek, geçmişte Sanayi Holding’de yüksek maaşla çalışan ve primleri yüksek yatırılan çalışanların bu işyeri kapanınca daha düşük maaşlarla başka işyerlerine girdiğini; emeklilik maaşı hesaplamasında son 7 yıl dikkate alındığı için de çok mağdur olduklarını ifade etti.Bugünkü düzenleme olsaydı Sanayi Holding çalışanlarının emekli maaşının bugünkünden yüzde 70 daha yüksek maaş alabileceğini kaydeden Erçin Tekakpınar, KTHY eski çalışanlarının ise bu mağduriyeti yaşamayacağını; 1 Şubat öncesi primlerin farklı; sonrasının farklı hesaplanacağını ve emekli maaşlarının düşmeyeceğini söyledi.

 

Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü Erçin Tekakpınar, şu anda en yüksek emekli maaşının 2 bin 650 TL olduğunu; yeni yasayla yüksek prim yatıranların daha yüksek maaş alabileceğini açıkladı.Dairenin sorumluluğunun arttığını; gerçek kazanç üzerinden prim yatırımının teşvik edileceğini söyleyen Tekakpınar, “Bunu yaparlarsa şimdi alınan maaşların daha üstünde emekli maaşları alınabilecek” diye konuştu.

 

 

Şu ana dek 5 bin 500 kişi aftan yararlandı

 

Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü Erçin Tekakpınar, gecikmiş sosyal sigorta prim borçlarının affından yararlanmak için başvuranların sayısının 5 bin 500 civarında olduğunu, şubat sonuna dek müracaat alacaklarını da söyledi. Tekakpınar, mart sonuna kadar da borçların yapılandırılması için çalışacaklarını bildirdi.

 

 

Sea Side Otel için yeniden ihale

 

Tekakpınar, Sosyal Sigortalar Dairesi’ne ait Sea Side Otel’in kiralanması için çıktıkları iki ihaleye katılım olmadığını; önümüzdeki günlerde şartnamede değişikliklere gidip yeniden ihaleye çıkacaklarını açıkladı.

 

Lefke’de yolsuzluk

 

5 ilçe yanında Lefke’de de şubesi bulunan Sosyal Sigortalar Dairesi’nin 230 personeli bulunduğunu kaydeden Erçin Tekakpınar, Lefke şubelerinde üç personelin karıştığı ve şu anda görevden el çektirilen yolsuzlukla ilgili polis ve Sayıştay’ın soruşturmasının sürdüğünü ifade etti.Şu anda 70 bin TL’nin zimmete geçirildiğinin saptandığını, rakamın artabileceğini kaydeden Tekakpınar, “Dairenin imajı açısından kötü ve üzücü bir olay. Suçluların ortaya çıkması lazım. Bundan sonra da iç denetime ağırlık vereceğiz” dedi.

 

 

 

“Keşke 10 yıl önce yapılsaydı”

 

Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü Erçin Tekakpınar, yasal düzenlemenin daha önceden yapılması ve emeklilik yaşının yükseltilmesi halinde sistemin daha sağlıklı işleyeceğini belirterek, “Keşke bu değişiklik 10 yıl önce yapılsaydı” ifadesini kullandı.Ülkelerin sosyo ekonomik gelişmelerine göre ortalama 10 yılda bir sosyal güvenlik sistemlerinde değişikliklerin şart olduğunu dile getiren Tekakpınar, Avrupa ülkelerindeki emeklilik yaşlarının yükselmesini örnek gösterdi.Tekakpınar, 2009 nüfus sayımı sonuçlarına göre, ülkede 50-64 yaş arası 36 bin kişi bulunduğunu; bunların yüzde 60-70’inin işgücü piyasasında yer aldığını kaydederek “Ama bizde 50 yaş ve üzerinde olup prim yatıran insan sayısı 2 bin civarındadır. Demek ki erken emeklilik insanları kayıt dışına itiyor. Emekli olduktan sonra kimse gidip de prim yatırmıyor. Emekli olunca çoğu kişi evde oturmaz, çalışır ama kayıt dışıdır” dedi.Bu durumun adaletsizliklere neden olduğunu belirten Erçin Tekakpınar, emeklilerin daha düşük rakamlara çalışabildiğini söyledi. Yeni yasayla emeklilik yaşı kademeli olarak yükseldiği için bunun önleneceğini belirten Tekakpınar, aktif sigortalı sayısının artacağını; 10 bin kişinin daha sistemde kalacağını düşündüklerini; böylece gelirlerinin de artacağını söyledi.Tekakpınar, dünyanın en güzel sosyal güvenlik düzenlemesi yapılsa bile toplumsal tepkiyle karşılaşılabildiğini; yasal değişiklikleri “yumuşak geçiş” olarak yaptıklarını anlatarak, “Ancak bu şekilde toplumsal barışı sağlayıp, insanların hoşgörüyle bakmasını sağlayabiliriz” diye konuştu.

---

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ