19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Londra bacağını etkileyecek”
26 Nisan 2011 Salı 16:25

“Londra bacağını etkileyecek”

Uluçay, KKHY'nin devreye giremeyişini ve yaşanları Haberdar'a değerlendirdi

Adem KAVAZ

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler (CTP-BG) Mağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay, Kıbrıs Türk Hava Yolları ve eski çalışanlarına yönelik raporu hazırlayacak komitenin uzun bir süredir toplanamama gerekçelerini ve yeni havayolları hissedarlarının paralarını başka bir banka hesabına aktarmalarını Haberdar’a değerlendirdi.

 

 

Uluçay: Uçuşlar hala gerçekleşmedi

 

Kuzey Kıbrıs Hava Yolları’nın(KKHY) Mart ayı sonunda uçuşlara başlayacağının açıklanmasına karşın, Nisan ayının da sonuna gelinmesine rağmen uçuşların başlayamadığına dikkat çeken Teberrüken Uluçay, yeni hava yolların kuruluşunda sıkıntılar yaşandığının gün gibi ortada olduğunu söyledi. Özel sektördeki yatırımcıların UBP’deki belirsizlik ve güvensizlik ortamından endişe duymalarının kaçınılmaz olduğunu savunan Uluçay, “Zaten bu haliyle oluşum çalışmaları devam etse bile uçuşların sezon sonuna kalması yüksektir” dedi. KKHY’nin devreye girememesinin özellikle İngiltere’den gelecek turistlerde sorun yaratacağını ifade eden Teberrüken Uluçay, bu sorunun daha önceden tur operatörlerince dillendirildiğini anımsattı.

 

 

“UBP’de yaşanan kriz süreci etkiledi”

 

Teberrüken Uluçay, Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın(KTHY) iflasından sonra bir araştırma komitesi oluşturulduğunu ancak komitenin uzun bir süredir toplantı yapamadığını belirtti. Komitenin daha önceden birçok kez toplandığını anımsatan Uluçay, bu toplantılarda birçok KTHY çalışanı ve uzmandan görüş aldıklarını ve bu verilerle bir sonuç raporu hazırlamaları gerektiğini ifade etti. Ulusal Birlik Partisi’nde(UBP) yaşanan krizin bu sürecin gecikmesine neden olduğuna dikkat çeken CTP-BG Mağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay sözlerine şöyle sürdürdü:

 

 

“Ülke koşulları da göz önünde bulundurulacak”

 

“Komitenin sonuç raporunda, ülkemizin koşullarını da göz önünde tutarak KTHY’nin yıllardır yaşadığı sıkıntıları ve bu sıkıntıların yarattığı olumsuz sonuçlardan ders alınarak, bundan sonrasıyla ilgili daha rasyonel bir bakış açısı sağlamayı amaçlamaktayız ”

 

 

“Sıkıntılar yaşanıyor”

 

Uluçay, Kuzey Kıbrıs Hava Yolları’nın (KKHY) oluşum aşamasında da bu yaşananlardan yararlanmanın kaçınılmaz olduğunun altını çizdi. Mart ayı sonunda uçuşların başlayacağına dair açıklamaları anımsatan Teberrüken Uluçay, Nisan sonuna gelinmesine karşın hala uçuşların gerçekleşmediğini bunun da KKHY’nin kuruluşunda sıkıntılar yaşandığının göstergesi olduğunu ifade etti.

 

 

“Pozitif adım atmak neredeyse imkansız”

 

Özel sektör kanadı adına yatırım yapanların bu belirsizlik ve güvensizlik ortamından endişe duymalarının kaçınılmaz olduğuna işaret eden Uluçay, “Zaten bu haliyle oluşum çalışmaları devam etse bile uçuşların sezon sonuna kalması ihtimali yüksektir” dedi. Bu durumda KTHY’nin eski çalışanlarının mağduriyetlerinin devam edeceğini kaydeden Uluçay, çalışanların yaşadıkları sorunlar çözülmeden ülke adına pozitif bir adım atmanın neredeyse imkansız hale geleceğini iddia etti.

 

 

“CTP, TDP ve DP olarak öneri sunduk”

 

KTHY mağdurları ile ilgili gerçekleşen meclis birleşiminde CTP, TDP ve DP olarak öneri sunduklarını anımsatan Teberrüken Uluçay, bu önerilerde KTHY mağdurlarının yeni kurulacak olan hava yollarında öncelikle istihdam edilmeleri, geri kalanların ise belli bir süre için devlette istihdam edilmeleri talebinde bulunduklarını anımsattı.

 

 

“Bütçede kaynak oluşturmak için öneriler yaptık”

 

Parti Genel Başkanlarının Başbakan İrsen Küçük ile bu konuda toplantı gerçekleştirdiklerini de anımsatan Uluçay, bu toplantılarda eski çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesi için bütçede kaynak oluşturmak için bir dizi öneriler sunduklarını da belirtti. Bu önerilerle ilgili tüzüksel düzenlemeler ve yasal değişikliklere ihtiyaç olduğunu ifade eden Teberrüken Uluçay şöyle konuştu:

 

 

“Konu bu haftaki toplantıda netleşecek”

 

“Başbakan’dan bu konuda gerekli çalışmaları yapılmasını bekliyoruz. Muhtemelen bu hafta yapılacak toplantıda konunun nereye varabileceğini daha net göreceğiz. Bugünlerde devreye girmesi beklenen KKHY ile ilgili beklentiler rafa kaldırıldığı için burada istihdam edilmesi düşünülen KTHY mağdurlarının mağduriyeti devam edecek. Dolayısıyla kaynak yaratma konusunda yapılması öngörülen bu çalışmaların bu aşamada KTHY’nın tüm mağdurlarını kapsamayacak şekilde planlanması elzem olmuştur.”

 

 

“İngiltere’den gelenleri etkileyecek”

 

KKHY’nin devreye girememesinin özellikle İngiltere’den gelecek turistlerde sorun yaratacağını ifade eden Teberrüken Uluçay, “Bu sorunu zaten tur operatörleri dile getirmişti” diye konuştu. Bu olumsuzluğun, Türkiye’den gelecek olan yolcu sayısında da az da olsa sorun yaratacağına inanç belirten Uluçay, “Bu yıl Türkiye’de KKTC yılı ilan edilmesiyle başlatılan kampanyanın başarılı olacağını düşünmüyorum. Türkiye’de kumarhane dışındaki kitleye ulaşılması gerek” dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ