17 Aralık 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lefkoşa’nın imajı değişecek
15 Nisan 2011 Cuma 13:01

Lefkoşa’nın imajı değişecek

Prof. Dr. Hoşkara, yapım kararını ve süreci değerlendirdi

Lefkoşa’da külliye yapım sürecinin yeniden değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Şebnem Hoşkara, Lefkoşa’nın fiziksel yapısını ve imajını değiştirecek yapım kararının doğru süreçlerle ele alınmadığını vurguladı…
 

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şebnem Hoşkara, kentlerin çağdaş stratejik planlama anlayışıyla planlanması gerektiğine dikkat çekerek, yapısal çevrenin de bilimsel mimari gerçekler çerçevesinde tasarlanması gerektiğini vurguladı.


Hoşkara dün Kıbrıs Türk Mimar Mühendisler Odası Birliği’nde düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Kıbrıs’ta son zamanlarda kentsel ve mimari çevrenin gelişimine yönelik yerel ve merkezi yönetimlerce yanlış kararlar alındığına işaret ederek, bunun kendilerini endişelendirdiğini vurguladı.


Dünyanın her yerinde olduğu gibi kentlerin tarihi kimliğini oluşturan kentsel alanların öğeleri olarak tekil yapı veya yapı gruplarının listelenerek koruma altına alındığını ifade eden Hoşkara, KKTC’de de bu konuda mevcut bulunan Eski Eserler Yasası (60/94) uyarınca Lefkoşa, Gazimağusa, Girne ve Lefke’de bir çok yapının 1990’larda listelendiğini anımsattı.
Girne’de Liman Casino’nun alınan izinlere rağmen kontrol eksikliğinden kaynaklanan bilinçsizlikle onaylanan projenin dışına çıkılarak neredeyse tamamen yıkıldığını anımsatan Hoşkara, “Tarihi, kültürel, çevresel ve ekonomik değerleri olan binalar ve çevreye sahip çıkılması, ilgili yasalar ve kararlar uyarınca davranılması, eskiyen ve geçerliliğini yitirmiş olan yasalarda acilen yeni düzenlemelere gidilmesi, tarihi çevremizin korunması ve gelecek nesillere aktarılması toplumsal bilincimiz olmalıdır” dedi.Gökdelen yapımı durdurulmalı

Girne’de yapılması planlanan gökdelenlerin durdurulması gerektiğine de dikkat çeken Hoşkara, önemli bir turizm kenti olan Girne için gökdelen kararının kentin doğal ve kültürel değerlerini ortadan kaldıracağını, kent kimliğini ve siluetini ciddi olarak zedeleyeceğini savundu.
Lefkoşa’daki standart evlerin de tarihi ve kültürel miras olarak listelenerek korumaya alınması gerektiğini vurgulayan Hoşkara, bir endüstri mirası olan “Lefkoşa Sanayi Holding Türk-Teks” binasının da işlevsel kılınarak korunması gerektiğini vurguladı.Külliye yapım süreci yeniden değerlendirilmeli


Prof. Dr. Şebnem Hoşkara, Lefkoşa’da külliye yapım sürecinin de yeniden değerlendirilmesi gerektiğine işaret ederek, Lefkoşa’nın fiziksel yapısını ve imajını değiştirecek “külliye” yapım kararının doğru süreçlerle alınmadığını kaydetti.


Bu yüzyılda “külliye” kavramının daha geniş bir perspektiften bakılarak ele alınması gerektiğine dikkat çeken Hoşkara, Lefkoşa’da yapılması düşünülen külliye ve içerisinde bulunacak cami mimari tasarımının Osmanlı dönemi mimari geleneğinin kötü bir taklidi ve çağdaş cami mimarisine ters bir yaklaşım sergilediğini söyledi.


Hoşakara, kamu yararına ve kent lehine olmayan, plansız, bilimsel gerçeklik dışındaki tüm düzenlemelere karşı duracaklarını ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ