17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lefkoşa’nın ayakkabıları tozlu kalacak
30 Nisan 2011 Cumartesi 12:25

Lefkoşa’nın ayakkabıları tozlu kalacak

Lefkoşa dün 67 yıllık ‘Boyacı Rauf Dayısı’na, köklü çınarına ağladı…

 Adem KAVAZ - Elif ŞEN

 

Lefkoşa Rauf Haksun (boyacı Rauf)’a ağlıyor. Mesleği ve kişiliğiyle Başkent Lefkoşa’yla adeta bütünleşen Boyacı Rauf’ta Siyasi, bürokrat, işadamı, memur hatta sıradan vatandaş herkes, hepimiz en az bir defa ayakkabılarını boyatmışızdır hiç kuşkusuz.

 

Kolay değil 90 yıllık bir yaşamın 67 yılını fırça sallayarak geçirmek. Ve bu 67 yıla nice dostluklar, nice anılar sığdırmak. Boyacı Rauf, 67 yıl boyunca yaz, kış, yağmur, çamur demeden hep aynı yere kurmuş ekmek teknesini. Başkent Lefkoşa’nın simgelerinden Posta Dairesi’nin karşısı, Boyacı Rauf, Lefkeli Sandöviççi ve sulu muhallebiciyle taze meyve suyu satan o esmer tenli güler yüzlü insanları unutabilir mi? Önce meyve suları gitti Posta’nın karşısından, ardından Lefkeli Sandöviççi amca, her ne kadar da oğlu hâlâ baba mesleğini sürdürse de aynı mekânda bir başkaydı onun insanlarla diyaloğu. Ve dün de Boyacı Rauf göçtü Posta’nın karşısından… Lefkoşa öksüz kaldı, boynunu büktü bir kez daha… Lefkoşalı Boyacı Rauf’a ağlıyor şimdi, ağlaması da gerek aslında ailenin 67 yıllık büyüğü yok artık.

 

 

Kalbine yenik düştü

 

Lekoşa’nın Boyacı Rauf’u yani Rauf Haksun, önceki akşam saat 23.00 sıralarında kalp yetmezliği nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Haksun, dün Lefkoşa Mezarlığı’nda İsmail Safa Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından sevenlerinin gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı.

 

Cenaze törenine ailesi, dostları ve siyaset dünyasından isimler katılırken, birçok milletvekili ve siyasi partiler de çiçek yolladı.

 

 

AİLESİ NE DEDİ?

 

Feriha Haksun (Eşi)

 

“65 yıldır hiçbir yere yalnız gitmedik”

 

Rahatsızlığım yüzünden birkaç gündür hastanede yatıyordum. Dün izin verildi evime gittim. Bana çorba yaptı, sohbet ettik, uyudu. Hiçbir şeyi yoktu. Saat 22.00 gibi kalktı, benden mide hapı istedi. Ben hapını verene kadar nefes alamıyorum diyerek yere yığıldı. Kaldırmaya çalıştım, uyandırmaya çalıştım, uyanmadı… 65 yıldır evliyiz. O günden beri hiçbir yere tek başımıza gitmedik. Şimdi gel de dayan bu acıya. Dayanılır mı? Rauf melek gibi bir insandı. Ben rahatsızlanınca hep şakalaşırdık, sen benim ölmemi bekleme ben sana inat ölmeyeceğim derdim; gülerdi… Şimdi o beni bırakıp gitti.

*

Gülsen Aslantaş (Kızı)

“Lefkoşa’nın eski çınarı derlerdi babama”

 

“Babam altın gibi bir insandı. Lefkoşa için önemli bir insandı. Lefkoşa’nın eski çınarı derlerdi babama. Zaman zaman gazeteler yazmıştı, pullara resmi basılmıştı. Gitti… Beraber olduğu birlikte çalıştığı herkes gitti. Babam da şimdi bizi bırakıp gitti. İnşallah cennete gider.”

*

Ayşe Haksun (Gelini)

 

Dünyanın en iyi insanı, en güzel kayınpederiydi… Çok üzgünüm.

 

*

 

Mustafa Kemal Rüstemoğlu (Bacanağı)

 

Çok efendi, iyi bir insandı. Bildiğiniz gibi uzun yıllar Lefkoşa’da boyacılık yaptı. Söyleyecek bir şeyim yok.

 

 

SİYASİLER NE DEDİ?

 

Rauf Raif Denktaş (1’nci Cumhurbaşkanı)

 

“Atatürk Meydanı’nın simgesiydi. Devamlı suretle bana üç tane Rauf var derdi. Birincisi kendi, ikincisi ben, üçüncüsü de dişçi Rauf’tur derdi. İyi ve güzel insandı. Allah rahmet eylesin. Ailesine de Allah sabır versin”

 

*

 

İrsen Küçük (Başbakan)

 

“Ben Lefkoşa’da doğdum, büyüdüm. Evimiz de Sarayönü’ne yakındı. Orada yaşayanları ve simgeleri çok iyi tanırım. Tanınmış simalardan çoronik vardı, kuruyemişçi Osman Gezer vardı, Rauf Dayı vardı. Ve daha birçok isim geldi geçti. İz bırakan ve ölümünden sonra anılanlar da var. Tabii Rauf Bey ayakkabı boyardı ve boyarken de ona takılırdık ve şakalaşırdık. Eski hatıralarını bize anlatırdı. Kuruyemişçi Osman ile hep atışırlardı. Bizde onları dinlemek için ya kuruyemiş ya da ayakkabımızı boyatırdık. 3 gün önce hastaneye ziyarete gitmiştim. Orada bir odada Rauf Bey’i gördüm. Seslenmek için yanına gittim. Kendisine bir rahatsızlığın mı var diye sordum? Bana eşim rahatsız dedi. Eşine sağlam dursun dedim. Çünkü sana bişey olursa Rauf Bey bir başkasıyla evlenir dedim. Daha sonra da üzücü haberi aldım. Şok oldum. Lefkoşa bir çınarını daha kaybetti.”

 

*

 

Nazım Çavuşoğlu (İç işleri ve Yerel Yönetimler Bakanı)

 

“Rauf Usta’nın mekanı cennet olsun. Oradaki Dikilitaş kadar meşhurdu. Sarayönü’nün simgesiydi. Yolum düştüğünde ayakkabımızı boyatırdık. Allah ailesine sabır versin.”

 

*

 

Mustafa Yektaoğlu (CTP-BG Lefkoşa Milletvekili)

 

“Sarayönü’nün simgesiydi. 60 yıldır ordaydı. Bir tarih daha göç etti. Çok üzüldüğümü söyleyebilirim. Kendisini çok iyi tanırdım. Sarayönü’nün en son kalan simgesiydi, demirbaşıydı. Sarayönü bir ışığını daha yitirdi.”

 

*

 

Sibel Siber (CTP Lefkoşa Milletvekili)

 

“Lefkoşa’nın simgeleri olmuş insanlar vardır. Boyacı Rauf Dayımız da onlardan biriydi. Eski Lefkoşa’yı anımsatan insanların birer birer göç etmesi içimizden bir şeyleri koparıp götürür. Kültürümüzden bazı parçaların gitmesi hepimizi derinden yaralar ve hüzünlendirir. Allah rahmet eylesin.”

 

*

 

Özkan Yorgancıoğlu (CTP-BG Lefkoşa Milletvekili)

 

“Lefkoşa çok değerli bir simasını belki de çınarını yitirdi. Rauf Amca bir tarihti, dikili bir taştı. Çalışmayı her zaman severdi. Kıbrıs Türk insanı önemli bir değerini yitirdi. Başımız sağ olsun.”

 

*

 

Kadri Fellahoğlu (CTP-BG Lefkoşa Milletvekili)

 

“Rauf Bey yaklaşık altmış yıldır ayakkabıcılık mesleğini onurla sürdürmüş, Lefkoşanın bir simgesi olmuştur. İngiliz döneminden başlayan ve KKTC dönemine kadar uzanan basit gibi görünen bir mesleği hoş sohbetleri, renkli kişiliği ile bunca yıl sürdürebilmiş saygıdeğer bir isimdi. Kıbrıs Türk halkının önemli bir ismini yitirmiş olduk. Ailesi ve sevenlerine başsağlığı dilerim.”

 

*

 

Özdil Nami (CTP Lefkoşa Milletvekili)

“Bu gerçekten çok üzüntü verici bir olaydır. Ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Bu tip simalar kültürel değerler gibi yok oluyor.”

 

*

 

Serdar Denktaş (DP Genel Başkanı)

 

“Boyacı Rauf Dayı’yı yıllardan beridir tanıyorum. Sarayönü ve Lefkoşa’nın simgesidir. Lefkoşa bir simgesini daha kaybetti. Sevenlerine ve ailesine sabırlar dilerim.”

 

*

 

Zorlu Töre (UBP Lefkoşa Milletvekili)

 

“Sanat ve emek sergileyerek kazancını temin edenler asla unutulmaz. Kıbrıs Türk halkı bu kuşağı çok arayacaktır. Zor şartlarda para kazanıyordu. Hepimize örnek olması gerek. Ailesine ve halkımıza başsağlığı dileriz.”

 

*

 

Mehmet Çakıcı (TDP Genel Başkanı)

 

“Allah rahmet eylesin. Lefkoşa’nın simgelerindendi. Sarayönü’nün bir sembolüydü. Bu açıdan çok büyük üzüntü duyuyorum. Eski sembollerin vefatları üzüntü veriyor. Lefkoşa’ya ve ailesine başsağlığı diliyorum.”

 

*

 

Tahsin Ertuğruloğlu (Bağımsız Lefkoşa Milletvekili)

 

“Allah rahmet eylesin. Biz de üzüldük. Lefkoşa’nın tanıdık simaları giderek azalıyor.”

 

*

 

Cemal Bulutoğluları (LTB Belediye Başkanı)

 

“Sarayönü bir meleğini kaybetti. Değerli insan Rauf Dayı’yı kaybettik. Ben bir parçamın eksildiğini düşünüyorum. O, Lefkoşa’nın simgesiydi. Çok sevdiğim bir insandı. Bir iki ay önce ayakkabımı boyamıştı. Allah ailesine sabır versin.”

 

*

 

Yüksel Çelebi (Dikmen Belediyesi Başkanı)

 

“Lefkoşa bir çınarını daha kaybetti. 1 asıra yakın yaşamında benim de Lefkoşa’ya ilk geldiğim 1975 yılında tanıdığım ilk insnandı Rauf Amca. Herkesin sevdiği, saydığı bir insandı. Çok üzgünüm.”

 

*

 

Arman Ratip (sanatçı)

 

“Çok sevilen, çok popüler bir insandı boyacı Rauf diye anılan Rauf Bey. Duyduğumda şok oldum. İnanamadım… Daha dün görüşmüştük. Çok üzgünüm.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ