14 Aralık 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lefkoşa çeşmeleri ‘hayat buluyor’
15 Haziran 2013 Cumartesi 08:42

Lefkoşa çeşmeleri ‘hayat buluyor’

Lefkoşa mahalle yapısında önemli bir yere sahip olan çeşmelerden esinlenilerek yapılan seramik boyama ve sırlama atölye çalışmaları Lefkoşa’da devam edecek

Lefkoşa mahalle yapısında önemli bir yere sahip olan çeşmelerden esinlenilerek yapılan seramik boyama ve sırlama atölye çalışmaları Lefkoşa’da devam edecek.

Ayhatun Ateşin’in verdiği bilgiye göre, bu sabah 11.00-15.00 saatlerinde önceki kili şekillendirme atölyelerinde yapılan seramik çalışmaların boyama ve sırlama atölye çalışmasının ardından bu çalışmalar fırınlanarak 21 Eylül’de Bandabuliyada seyirciyle buluşacak.

 

AB finansmanıyla…

Kaybolmaya yüz tutmuş Lefkoşa çeşmelerine yönelik olarak Alashia Terracotta Sanat Topluluğu tarafından organize edilen seramik atölye çalışması, Avrupa Birliği tarafından finanse ediliyor.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı “Gelecek için Ortaklık” tarafından desteklenen program çerçevesinde Mayıs ayı içerisinde Bandabuliya’da gerçekleştirilen atölye çalışmalarına katılan bir grup uygulamalı olarak çalışmalar yaptı. Atölye çalışmalarını Ayhatun Ateşin, Mümine Özdemirağ Yağlı ve Rauf Ersenal uygulatıyor.

 

Araştırma, fotoğraflar….

Bu arada atölye çalışmaları sürerken Tuncer Bağışkan ve Ayhatun Ateşin’in Lefkoşa çeşmeleri ile yaptıkları araştırmalar ve fotoğrafları, Hakan Çakmak’ın yorumuyla film yapılarak izleyiciyle buluşturuyor.

Proje küratörü ve Alashia Terracotta Sanat Topluluğu Başkanı Ayhatun Ateşin konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Lefkoşa kentinin fiziki yapısında çeşmelerin önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çekerek, mahalle dokusunun oluşumunda ve gelişiminde çeşmelerin belirleyici unsurlardan biri olduğunu vurguladı.

Ateşin, geçmiş kültürlerin özellikleri ve izlerinin gelecek kuşaklara aktarımda el sanatlarının iyi bir iletişim aracı olduğu düşüncesiyle kili şekillendirerek seramik çalıştayı düzenlediklerini ifade ederek, çok basit görünen bir kültür oluşumunun üzerindeki bir motifin ardında binlerce yıllık bir kültürel oluşumun gelenekleri, görenekleri, efsaneleri ve inançları yattığına dikkat çekti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ