18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Lefke’ye sahip çıkın”
13 Kasım 2011 Pazar 10:49

“Lefke’ye sahip çıkın”

“2. Lefke Hurma Festivali” nin açılışını yağan Cumhurbaşkanı Eroğlu, bölge halkını göreve çağırdı:

“2. Lefke Hurma Festivali” nin açılışı , Lefke İstiklal İlkokulu’ndan düzenlenen kortej yürüyüşüyle başladı. Lefke çarşısında yer alan festivalin açılışına Cumhurbaşkanı Eroğlu ile eşi Meral Eroğlu’nun yanısıra, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, bölge milletvekilleri, üst düzey yetkililer ve vatandaşlar katıldı.

 

Hurmanın yanında çeşitli ürünler satışa sunuldu

Bugün tamamlanacak festivalde, hurma çeşitleri ve hurma macunu, yeni mevsim zeytin ve zeytinyağı ile ev ürünleri stantlarda satışa sunuldu. Lefke çarşısında 10.00 - 23.00 saatleri arasında yer alan festivalde, birçok kültürel ve sanatsal etkinlik yanında konserler, halk dansları ve dans gösterileri, maniler, fotoğraf sergisi, rehberli hurma ağaçları turu, hurmalı ürünler yarışması gibi etkinlikler de düzenlenecek.

 

Taşkın: Bölgenin tanıtılmasına çalışıyoruz

Lefke Belediyesi Kapalı Pazar binası önünde açılış töreninde konuşan Lefke Turizm Derneği Başkanı Ergun Taşkın, bölgenin tanıtılmasına katkı sağlamak amacıyla çalıştıklarını belirterek, bölgedeki hurma ağaçlarının korunması, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasına önem verdiklerini kaydetti.

 

Göksel:Bilimsel çalışmalar yapmaya hazırız

LAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel de, üniversite olarak bölgedeki her türlü faaliyette yer almaya çalıştıklarını ifade ederek, hurmanın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması yönünde bilimsel çalışmalar yapmaya hazır olduklarını söyledi.

 

Zafer:Kapalı Pazar restore ediliyor

Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer de, belediye olarak amaçları doğrultusunda hizmet verecek her türlü etkinliğe ve sivil toplum örgütüne desteğe hazır olduklarını belirterek, Kapalı Belediye Pazarı’nın çok yakında Türkiye Cumhuriyeti’nin katkılarıyla restore edileceğini ve derneklerin etkinliklerine açılabileceği vurguladı.

 

Ereğlu: Hurma deyince akla lefke gelir

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, hurma deyince akla Lefke kasabasının geldiğini anımsatarak, Lefke’nin gelişmesi, ismini daha uzaklara duyurması ve ziyaret edilen bir bölge olması düşüncesiyle yapılan bu tür faaliyetlerin önemine dikkat çekti.Eroğlu, Lefke’nin Kıbrıs Türkü’nün vazgeçmeyeceği ve vazgeçmeyi aklının ucundan bile geçirmeyeceği bir kasaba olduğunu belirterek, birlik beraberlik içerisinde Lefke’nin gelişmesi için çalışılması gerektiğini kaydetti.

 

“Lefke’ye sahip çıkın”

Halka düşen görevin Lefke’ye sahip çıkmak olduğunu ifade eden Eroğlu, “Siz Lefke’ye sahip çıkmadığınız takdirde, başkası sahip çıkmaz. Önce Lefkeli Lefkeye sahip çıkmalı” diye konuştu.Kendilerinin üzerlerine düşen görevi yapmaya çalıştığını vurgulayan Eroğlu, hep beraber Lefke’nin güzelliklerini dış dünyaya pazarlamak ve bölgeye yapılabilecek yeni yatırımlarla önünü açmak için adımlar atılması gerektiğini ifade etti.

 

Festival çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor

Konuşmaların ardından açılış yapıldı ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, eşi Meral Eroğlu ve beraberindeki heyetle standları gezerek, alışveriş yaptı.Festivalde, daha sonra Sevgi Çiçeği Eğitim Merkezi folklor ekibi, halk dansları gösterisi sundu.“Kültürümüze ve tarihimize sahip çıkalım” sloganıyla düzenlenen festival kapsamında LAÜ Öğretim Görevlisi Dr. Zihni Türksel “genel müşteri memnuniyeti ve hijyen koşulları” konulu bir de sunum yaptı.Sunum, Lefke Atatürk Kültür Merkezi’nde (eski belediye sineması) yer aldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ