16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lefkeli esnaf kepenk indiriyor
09 Nisan 2011 Cumartesi 14:34

Lefkeli esnaf kepenk indiriyor

Lefkeliler, çare olarak Aplıç Kapısı’nın açılması gerektiğini söylüyor...

Rana SARRO-GÜZELYURT

 

Tarihi ve ekolojik zenginliğinin yanı sıra, KKTC’deki yüksek öğrenim merkezleri arasında yerini alan Lefke, bu konumuna rağmen ekonomik olarak yok olmanın eşiğinde.

 

Lefke esnafının çok zor şartlarda ayakta kalmaya çalıştığını ve bölgenin sıkıntılarını yıllarca dillendirmeye çalışan bölge halkı ise, şimdilerde yetkililerin ilgisizliği ve terk edilmişlikle karşı karşıya kaldı.

 

Gelişme yok!

 

Lefke’de ki esnafının çoğu zaman siftah etmeden kepenk indirdiği de dile getiren bölge halkı, dükkânların ekonomik daralma ile tek tek kapandığına vurgu yapıyor.

 

Lefke’de özellikle esnafın durumunun her geçen gün kötüye gittiğinin bilinmesine karşın, bölgenin canlanması için hiçbir önlem almadığını aktaran Lefkeliler, hükümetlerin, seçim zamanlarında bölgeye yatırım yapılacağına dair sözler verdikleri fakat kayda değer gelişmelerin yaşanmadığını hatırlatıyor.

 

“Kilit vurmaktan başka çare yok”

 

Merkezdeki Lefke Avrupa Üniversitesi’ne karşın sokakların bomboş olduğu gözlemlenen Lefke’de, şehir içindeki tenhalığıyla dikkat çekiyor.

 

“Birçok gün siftah etmeden dükkânımızı kapatıyoruz. Kilit vurmaktan başka çaremiz kalmadı. Aplıç Kapısı’nın açılması belki durumu düzeltebilir” diye Haberdar’a konuşan Lefkeliler, geçtiğimiz günlerde bölgedeki bir börekçinin kapandığı, bir restoranın da iflasın eşiğine geldiğini anlattı.

 

Çıkmaz sokak Lefke

 

Lefke Kasabası’nın çarşı olma özelliğini yitirdiğini dile getiren Lefkeliler, gıda, giyim ve sağlık alanına kadar birçok iş yerlerinin ya kapandığını ya da Gemikonağı’na kaydığını anlatıyor. Ayrıca Lefke’nin çıkmaz sokak olduğunun belirten vatandaşlar, iş ve konut sorunu nedeniyle bölgenin terk edildiğini, yeni evlenenlerin de bölge dışına göç ettiklerini kaydediyor.

 

Aziz Kaya: “Kapının aşılması şart”

 

“Lefke’deki ekonomik sorun her geçen ay daha da kötüye gidiyor. Ayın ilk günleri olmasına rağmen, sokaklar bomboş, dükkânlar saat akşamın ilk saatlerinde kapanıyor. Bölge’deki Lefke Avrupa Ünversitesi’nin de bir katkısını görmüyoruz. Lefke’de yurt yapılmış ve öğrencilerin kalması sağlanıyordu. Daha sonra okulun etrafına plansız şekilde yurtlar yapılınca öğrenciler Gemikonağı’na kaydı. Şuanda çok az öğrenci bölgemizde kalıyor. Eskişehir’den gelen birisi KKTC bankasından kredi aldı ve Akdeniz evleri yaparak öğrencilerin orada kalmasına neden oldu. Tabi bölgemizdeki kiralık evler de borçlu olarak boş kaldı. Lefke çarşı olma özelliğini yitirdi. Lefke’de geçmişte kapalı çarşı vardı, şu anda kapalı. Eczane, terzi, butik kalmadı. Bir kasap kaldı o kadar. Aplıç Kapısı’nın açılmasının şart olduğunu düşünüyorum. Lefke’de kapının açılmasına dönük yüzde yüz konsensüs var. İlk etapta ekonomik bir faydası olmasa da, moral açısından önemi büyüktür.”

 

Abdullah Ersen: Kapı açılırsa bölge açılacak

 

“Lefke kasabasında geçmişte olan dükkân ve iş yerleri kalmadı. Lefke’de sokaklar bomboş ve cansız, tüm dükkânlar kapandı ve çarşı özelliğini yitirdi. Kahvecimiz bile müşteri olmadığından saat 16.00’da kapatıp evine gider. Öğrenciye kiralamak amacıyla yapılan konutlar hem boşta hem de borçlu kaldı. Lefke, tarihi ve doğa güzellikleri açısında öylesine değerli bir bölge fakat kimsenin ilgilendiği yok. Lefke’nin bu durumuna bölge halkı olarak üzülüyoruz. Lefke’de bir sırada bulunan yedi dükkân tamamen kapalı, diğer sıradaki altı iş yerine kilit vurulmuş sadece biri açık! Diğer bir mahallede ise, altı dükkânın üçü açık! Aplıç Kapısı’nın açılmasıyla bölgemizin canlanacağını düşünüyoruz. Öteki sınır kapıları açıldı tek sorun Aplıç kapısı mı?”

 

Hüseyin Özcan: Restoranımı kapatıyorum

 

“Lefke esnafının durumu berbat. Her geçen gün daha kötüye gidiyoruz. Bunun sorumlusu da hükümetin uygulamalarıdır. Yaklaşık bir buçuk yıldır çalıştırdığım restoranımı kapatıyorum. Bir yılda bana 18 bin lira vergi geldi ve bu sürede benden toplam altı kez vergi formu istendi. Vergi de partizanlık usulüyle yapılıyor. “

 

Cemal Erat: Bakan biziz, onlar yiyendir!

 

“Lefke’nin durumuna, bir an evvel el atılması lazım! Gelmiş geçmiş hükümetler her seçim döneminde bölgeye yat limanı, barınak, otel yapılacağına dair sözler veriyor. Bakan biziz, onlar yiyendir! Yani onlar yer biz bakarız. Lefke’nin canlandırılması için kımıldanmazsak, bölgenin durumu çok daha vahim olacak. Bu bölgenin canlanması için yat limanı, balıkçı barınağı ve otel açılması lazım. Aplıç Kapısı’nın açılmasını istiyoruz ancak Yeşilırmak Kapısı’nın açılması sonrasında gördük ki bölgeye bir faydası olmadı.”

 

Muhterem Genç: Lefke Yoğun Bakımda!

 

“Lefke öldü. Ya da yoğun bakımda! Ben 3-4 aydır dükkân çalıştırıyorum. İşletmemde gün içerisinde 30 kahve bile yapmıyorum. Sandviç satılmıyor çünkü bölgede öğrenci yok. Ayda 350 lira kira ödüyorum. Bir yılda 5-6 bin lira vergi borcu geleceğinden de korkuyorum. Çünkü bölgedeki iş yeri sahiplerinden öyle duyuyoruz.”

 

 

İbrahim Horasan: Bir günde 5 lira kazandım

 

“Lefkeli’yim kendi taksim var ve 28 yıldır bölgede taksicilik yapıyorum. Esnafın ve tüm sektörün yaşadığı sıkıntı taksicilikte de geçerli. Bugün tüm gün boyunca cebime 5 lira girdi. Sokaklarda insan olmayınca, bölgede öğrenci kalmayınca esnaf gibi taksilerimiz de nasıl çalışsın? “

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ