18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuzey Kıbrıs’ı dünya tanıyacak
06 Mayıs 2011 Cuma 11:16

Kuzey Kıbrıs’ı dünya tanıyacak

Hayal dünyasından yola çıkarak gerçekleşen sıradışı bir otel...

Simge ÇERKEZOĞLU

 

Turizm konusunda yaşanan gelişmeler bir anlamda sektördeki sorunların ve sıkıntıların da su yüzüne çıkmasına ortam yaratıyor. KKTC şuanda Türkiye ve dünyada sıra dışı bir oteliyle “Nuhun Gemisi” ile konuşuluyor. Çok sayıda ziyaretçi otelin açılmasını dört gözle bekliyor. Şimdiden sezon rezervasyonları dolmuş durumda. Bu sıra dışı yapının yaratılış sürecini ve ülkede yatırımcı olmanın yarattığı sonuçlarını Şirket Direktörü Tunç Ertan ile konuştuk.  

 

Nuhun Gemisi otelini neden KKTC’de yapmaya karar verdiniz?

Bafra bölgesinin tahsis alanı  olarak açılması ve Annan Planı sonundaki değişim KKTC’ye yatırım yapmamız için bir teşvik sebebi oldu. Bunun yanında Türkiye’den gelen yatırımcıların da burada bulunması, adanın doğal güzellikleri, denizi ve güneşi ülkeyi tercih etmemizde etkili oldu.

 

Nuhun Gemisi teması  ile otel yapmak fikri kime aitti?

Şirket ortaklarımızdan ve mimar olan Aslı Velidedoğlu Kaban fikri ortaya atmıştı. Nuhun Gemisi konsepti ile bir otel yapmak aslında onun fikriydi.

 

Resmi olarak proje ne zaman başladı?

Resmi olarak proje alanın 2004 yılında tahsis edilmesinin ardından, 2005 yılında başladı  ve kontrat imzalandı. Altı yıldır yapım ve bürokratik süreç devam ediyor.

 

Uzun zaman olmuş…

Uzun zaman oldu evet ama bu süreyi bizler sadece inşaat için kullanmadık KKTC’de bürokrasi çok yavaş çalışıyor. O yüzden bu kadar yavaş ilerledik. Örneğin aylardın otele telefon bağlansın diye bekliyoruz. En sonunda telefon numaramız belli oldu ve bağlanacağını açıkladılar. Numara belli olunca bizler de binlerce katalog bastırdık. Ancak daha sonra öğrendik ki telefon dairsinden bize verilen numaralar başka bir kuruma aitmiş. İnsanlar oteli aradıklarında onlar karşılarına çıkıyor. Neyse ki kurum yetkilileri ile konuşup anlaşarak numaralarını bizler aldık. Yoksa bastırdığımız binlerce katalog boşa gitmiş olacaktı. Telefon bağlatmak için zaten çok uğraşmıştık bir de bunlarla uğraşmak zorunda kaldık.  

 

“KKTC’de bürokrasi çok yavaş”

 

Peki, turizm sektöründe bürokrasi nasıl işliyor? 

Her konuda olduğu gibi bu konuda da KKTC çok yavaş. Yasaların baştan sona değişmesi gerekiyor. Ülkede iş yaptırmak çok güç. Ülke turizm konusunda bu derece kapsamlı yatırımlara henüz hazır değil. Aksaklıkların temel sebebi buradan kaynaklanıyor. Ümit ediyorum ki bu tip yatırımlar arttıkça bürokrasi de hızlı ve rasyonel olacak. 

 

Otele en çok ilgiyi kimler gösteriyor?

Otele ilgi hem Türkiye’den hem de Türkiye dışından ve KKTC halkından var. Hedef kitle tüm dünya başta da Rus Devletleri… Fakat yasal sorunlar ve uçuşlar sebebiyle şuanda tek pazarımız Türkiye.

 

“İşi zamanında bitirecek bilerini bulamadık”

Modern yapılar en önemli sorunu yerine yenisi yapıldı  mı önceden yapılanların unutulması, Nuh’un Gemisi bu alışkanlığı ortadan kaldırabilecek mi?

 

Nuh’un Gemisi ile bizler modern kalıcılık vaat ediyoruz. Yapı konsept olarak tanımlanmamış bir yapı. Çünkü geminin zaten bir aslı yok. Sadece anlatılan bir hikayesi var. Hayal dünyasından yola çıkarak gerçekleşen bir otel. Bu hayal bizim mimarımızın hayali, belki başka birisi Nuh’un Gemisi’ni başka şekilde hayal ediyor olabilir. Elbette inşaat tekniklerine uygun olarak, hizmet sektöründe ihtiyaç olabilecek her ayrıntıyı göz önünde bulundurarak gerekli altyapıyı oluşturarak yola çıktık. Artık inşa edilen her otel bir konsepte göre yapılıyor. Tarihi, ünlü bir yapının benzerleri çok var. Ya da tamamı ile yaşanan bir olay, olgu canlandırılıyor. Çok teknik detayları olan bir yapı oldu ama elbette bu sebepler inşaatın bu kadar uzaması için gerekçe değil. İnşaat sektöründe çalışan insanlarla da sorun yaşadık. Her malzemeyi bulamadık. Getirdiğimiz malzemeyi takacak eleman bulamadık. Hepsini bulsak da hiçbir işi zamanında bitirecek bilerini bulamadık.

 

Bafra turizm bölgesini alt yapı olarak nasıl buldunuz, eksiklikler var mı?    

Bölgede alt yapı iyi ancak az önce söylediğim gibi çalıştıracak eleman ve işlerin devamını sağlamak zor. Su elektrik ya da telefon var ama işletmede sıkıntılar kendi içinde çok eksiklikler var. Telefon Dairesi ile yaşadığımız olay gibi…

 

Otelin çevre düzenlemesine bakınca adaya özgü harup ve zeytin ağaçları  karşımıza çıkıyor…

Satın aldığımız alan üzerinde zeytin ve harup ağaçları vardı onları koruduk. Kuşkusuz peyzaj turizmin bir parçası hatta çok önemli bir parçası bu yüzen ilave bitki örtüleriyle de destekledik. Topladığımız yerel ağaçlar için kamu ve bölge halkından yardım gördük. Atıl kalan ağaçları buraya naklettik.  Bölgedeki bazı vatandaşlar bahçelerinde bulunan ve bakımsız kalan bitkileri bizimle paylaştılar. Ancak bu konuda da çok olumsuz sözler işittik. Herkesin bilmesini istiyorum ki bu ağaçların hiçbirini izinsiz almadık. Bafra bölgesinde bulunan bir anlamda kimsesiz olan bitkileri Kaymakamlık’tan gerekli yetkiyi alarak transfer ettik. Birçoğu kurumaya yüz tutmuş sulama ve düzgün tarımsal bakımlarla hayata döndü.

 

 

“Kıbrıs’ı Kıbrıslılar’dan daha çok seviyorum”

Pazarlama ve ulaşım hangi noktada?

 

Satış ve pazarlama iyi. Otel gerek Türkiye’de gerekse dünyada kendi bünyesinde çok ilgi çekiyor. Ancak esas sıkıntı ulaşımda karşımıza çıkıyor. Türkiye dışından gelecek olan transfer uçuşlar çok zor. İnsanlar KKTC’ye gelmek istiyor ama nasıl geleceklerini bilemiyorlar, anlayamıyorlar. Bu yıl Rusya, Moldovya ve Kazakistan fuarlarına katıldık. Ama insanlar KKTC bilmiyor. Ülkeye geldiklerinde pasaportlarına damga vurulacağını ve Güney Kıbrıs’a geçemeyeceklerini öğrendiklerinde burada faşizm olduğunu veya askeri yönetimle idare edildiğini sanıyorlar. Bizler bu engelleri aşmak için ülke yetkilileri ile görüşüp neler olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Bunları anlatmak için organize ve planlı çalışmalar lazım. Bizler belgeler, broşürler ve kataloglar dağıttık. Ülke ile ilgili bilinen yanlışları doğruya çevirmeye çalıştık. Ancak adaya gelip gelemeyeceklerini zaman gösterecek. Ben Kıbrısı Kıbrıslılar’dan bile daha çok seviyorum. Çünkü bu ülke için daha çok çalışıyor ve yatırım yapıyorum.

 

KKTC’de turizm sektöründe çalışmayı nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Altyapı hizmetlerinden dolayı ülkede turizmcilik çok zor ve pahalı. Ülkede ada olgusundan kaynaklanan zorluklar var. Su ülkede az ve dolayısı  ile temini zor. Alt yapı hizmetleri Türkiye’ye kıyasla çok pahalı. Otellerin elektrik fiyatlarında on bir kuruş indirime gidilmiş ancak yine de elektrik çok pahalı. Yiyecek ve içeceklerin maliyeti çok yüksek. Burada su azlığından tarım fazla yapılamıyor. Her istediğimiz meyve veya sebzeyi her istediğimiz zaman bulamıyoruz. Getirtmek zorunda kalıyoruz. Bu da ek bir maliyet, gümrüğü ve depolama maliyetleri ortaya çıkıyor. Ayrıca son fonlarla içki fiyatları da arttı. Tabii her şeyin fiyatı yüksek olduğu için asgari ücret de Türkiye’ye göre yüksek. Bu da benim için ek bir maliyet. Tüm bunları bir araya getirince ben Antalya’daki otel sahibine göre sektöre dezavantajlı çıkıyorum. Buradaki deniz ve güneş Akdeniz’e sahili olan her ülkede var. O yüzen insanların buraya gelmesi için fazladan bir değer katmam lazım. Tesis güzel olmalı, hizmet kusursuz olmalı, farklı yiyecek ve içecek alternatifleri sunulmalı. Farklı bir konsept yakalanmalı. Tüm bunlar yapılmalı ki insanlar Antalya’ya gitmek yerine KKTC ‘ye gelmeyi seçsinler. Şu anda uluslar arsı uçuşa kapalı olduğunuzdan dolayı en büyük rakibimiz Antalya’daki oteller oluyor. Dolayı ile ziyaretçilere Antalya’dan farklı bir şeyler vermek gerek. Yoksa daha ucuzuna Antalaya’ya gitmeyi tercih ederler. O noktada da şans oyunları işin içine giriyor. Hiç bir şeyle farklılık yaratamayınca casinolar bir farklılık oluyor. Ülkede kumarhane istemeyenler olaya bir de bu açıdan baksınlar. Devlet altyapı maliyetlerini düşürmek ve daha iyi hizmetler vermek için çok çalışmalı. Değişik hizmetler ve konseptlerin ülkeye gelmesini kolaylaştırmalı. Bir tek bizim çabamızla bazı şeylerin değişmesi mümkün değil. Mimari olarak farklıyız bu Türkiye’de büyük etki uyandırdı. Yeşil ve çevreci bir otelimiz var. Çok büyük bir havuz güzel bir sahilimiz var. Ama uzun vadede daha çok fark yaratmak gerek.

 

Kaç  odanız var ve sezondaki oda fiyatlarınız nasıl?

Altı yüz on altı odamız var ve Temmuz ayı için oda fiyatlarımız her şey dahil ortalama kişi başı dört yüz lira.

 

 

“Ercan hâlâ yetersiz”

KKTC turizmi için alınacak en açıl önlem ne olabilir?

Daha önce de söylediğim gibi hedef kitlemiz Türkiye. Ancak gecelik fiyatlar yükselince onların da ilgisini kaybediyoruz. İnsanlar Avrupa’ya gitmeyi tercih ediyor. Herkes ilginç yerler görüp bütçelerine göre tatil yapmak istiyor. Ülkede doğal güzellikler ve tarihi yerler var. Ama hiç  korunmuyor, sahip çıkılmıyor. Türkiye’den gelenler için KKTC yurt dışı. Ciddi uçuş ücretleri ödeyerek geliyorlar. Dolayısı  ile beklentileri fazla oluyor. Bütün olarak iyi hizmet bekliyorlar. Sadece otelin iyi hizmet vermesi de yeterli değil. Hizmet uçaktan inildiği anda başlamalı. Ercan Havaalanı halen yetersiz. Mutlaka geliştirilmeli. İnsanlar işlem yaptırmak için saatlerce beklememeli. Geçitkale Hava Alanı’nın da gerçekten iyi bir turizm çıkışı hedefleniyorsa acil olarak hizmete açılması gerekiyor. Yerel yönetimler daha çok çalışmalı. Çevre düzeni ve temizliğe daha fazla önem vermeli.Kültürel ve tarihi alanlara sahip çıkılmalı….

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ