18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Kuzey Kıbrıs  imdada yetişti”
11 Mayıs 2011 Çarşamba 11:00

“Kuzey Kıbrıs imdada yetişti”

Allgau Orient Rallisi’nin Kuzey Kıbrıs ayağı dün gerçekleşti. 18 ülkeden 300 aracın katıldığı ve Başbakan Küçük’ün startıyla Girne’den başlayan ralli Lefkoşa’da son buldu…

Allgau Orient Rallisi’nin Kuzey Kıbrıs ayağı dün gerçekleşti. Almanya’nın güney kasabalarından Oberstaufen’den 30 Nisan’da başlayıp 13 ülkeden geçerek 12 Mayıs’ta Ürdün’ün Amman şehrinde tamamlanacak, yaklaşık 20 yaş üzeri 300 aracın katıldığı rallinin KKTC ayağı Girne’den start aldı. Saat 12:30’da Kordonboyu’ndan başlayan rallinin startını Başbakan İrsen Küçük verdi.

 

Girne’den başlayıp sırasıyla Esentepe, Kantara Kalesi, İskele, St. Barnabas Manastırı güzergahında yapılan ralli Lefkoşa’da sona erdi. Lefkoşa’da Lefkoşa Türk Belediyesi’nin ralliciler onuruna verdiği akşam yemeğine katılan ralliciler saat 19:00’da ülkeden ayrıldı.

 

Allgau Orient Rallisi’nin, 6 yıldan beri yapılmakta olup Almanya’nın güneyinden başlayıp Avusturya, Slovenya, Hırvatistan, Bosna Hersek, Sırbistan, Kosova, Arnavutluk, Makedonya, Yunanistan, Bulgaristan, Türkiye, Suriye ve Ürdün’ün Amman şehrinde sona ermesi öngörülürken, ancak bu yıl Suriye’de meydana gelen olaylar nedeniyle Suriye ayağını iptal eden ralli komitesi bunun yerine ralliye KKTC ayağını ekledi.

 

Allgau Orient Rallisi startı öncesinde Başbakan İrsen Küçük, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın ve Allgau Orient Rallisi Organizasyon Komitesi Başkanı Wilfried Gher birer konuşma yaptı.

 

Etkinliğe Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel de hazır bulundu.

 

Küçük: Türkiye’ye teşekkür ederiz

Başbakan İrsen Küçük,  6 yıldan beri yapılmakta olan Allgau Orient Rallisi’ni Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti belirtti.

 

Avrupa Birliği (AB) kurumlarının unuttuğu, tecrit edilmiş KKTC’yi Avrupa sivil toplumunun unutmadığını ifade eden Başbakan Küçük, bu dostluk girişiminin Kuzey Kıbrıs’ı kapsaması ve haksız ambargoların kaldırılması yönündeki çabaları için başta TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere TC Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, TC Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve böyle büyük bir organizasyonu ülkeye getiren Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumu, Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Kurumu, Kıbrıs Türk Klasik ve Spor Otomobil Kulübü ve Barış ve Dostluk Rallisi Komite Başkanı Wilfried Gher’e teşekkürlerini sundu.

 

“İzolasyonların anlamsızlığı ortaya kondu”

18 ülkeden 104 takım, 600 katılımcı ve 320 otomobilden oluşan Allgau Orient Ralli’nin KKTC’de gerçekleştirilmesinin son derece önemli olduğunu belirten Başbakan Küçük, “Avrupa Günü”nün kutlandığı bugünlerde, Avrupa ülkelerinden geniş katılımlı bir organizasyonun Kuzey Kıbrıs’ta bulunması; uygulanan haksız izolasyon ve ambargoların anlamsızlığını ortaya koyduğunu kaydetti.

 

“Umarım ülkemizde kaldıkları süre boyunca geçtikleri güzergah yanında ülkenin tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerinden memnun kalırlar. Hükümetimiz, turizmin geliştirilmesi yönünde ilan etmiş olduğu ‘2011 Turizm Yılı’ çerçevesinde, Allgau Orient Rallisi gibi büyük uluslararası organizasyonların ülkemize getirilmesi için girişimlerini artırarak devam ettirecektir” diyen Başbakan Küçük, bu tür organizasyonların ülkenin ekonomik kalkınması, izolasyonların hafifletilmesi ve kültürlerin kaynaşmasında önemli rol oynadığını söyledi.

 

Allgau Orient Ralli organizasyon komitesinin gelecek yıl düzenleyeceği ralli güzergahına Kuzey Kıbrıs’ı da dahil edeceği; bunun yanında KKTC’nin de bu rallide bir takımla temsil edilebileceğini açıklamasının son derece memnuniyet verici olduğunu ifade eden Başbakan Küçük, bu anlamlı açıklamaları için Allgau Orient Ralli Organizasyon Başkanı Wilfried Gher’e teşekkür etti.

 

Dürüst: Mutluluk verici

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst ise konuşmasında, rallinin bir ayağının da KKTC’de yapılmasına katkı koyan TC Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, TC Lefkoşa Büyükelçiliği, Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumu, Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Kurumu, Kıbrıs Türk Klasik ve Spor Otomobil Kulübü ile ralli organizasyon komitesine teşekkürlerini sundu.

Yarışa katılan değişik ülkelere mensup rallicilerin spor yanında, ülkenin turistik altyapısı ve tarihi doğal güzelliklerini de görme imkânı bulacağını belirten Dürüst, rallinin Kuzey Kıbrıs ayağına katılan sporcuların KKTC bayrağı altında yarışmalarını görmenin mutluluk verici olduğunu söyledi.

 

Aygın: Kıbrıslı Türkleri de buluşturun

Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın da yaptığı konuşmada, ralliye katılan yarışmacıları Girne’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti belirtti.

 

Rallinin ülkede gerçekleşmesinde katkı koyanlara teşekkürlerini sunan Aygın, konuk sporcuların ülkelerine döndüklerinde araba sporuyla uğraşan Kıbrıslı Türkleri benzer etkinliklerle buluşturmalarını istedi.

 

Gher: Kuzey Kıbrıs imdada yetişti

Allgau Orient Rallisi Organizasyon Komitesi Başkanı Wilfried Gher de konuşmasında, düzenlenen ralli çerçevesinde ilk kez geldikleri Kuzey Kıbrıs’ta bulunmaktan duydukları memnuniyeti belirterek, gösterilen sıcak ilgi ve misafirperverliğe teşekkür etti.

 

Türkiye’nin ardından Suriye ayağı ile devam etmesi öngörülen rallinin bu yıl Suriye’deki olaylar nedeniyle yola nasıl devam edileceğini bilemediklerini aktaran Gher, Kuzey Kıbrıs ayağının tam bu anda imdada yetiştiğini söyledi.

 

Gösterilen ilgiden memnun kaldıklarını dile getiren Gher, bunun üzerine karar alan organizasyon komitesinin gelecek yıl düzenlenecek yarışa ülke olarak Kuzey Kıbrıs’ın da dahil edilmesi, bunun yanında KKTC’nin de bu rallide bir takımla temsil edilmesi kararı aldığını açıkladı.

 

İskele’den de geçtiler

 

Dostluk ve barış için bir araya gelerek pek çok ülke dolaşan 300’ün üzerindeki ralli aracı İskele halkından büyük ilgi gördü.

 

Dün öğle saatlerinde İskele bölgesine varan ve İskele halkının coşkuyla ve çiçeklerle karşıladığı ralliciler, İskele Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu organizasyondan son derece memnun kalıp teşekkürlerini dile getirdiler. Katılımcılara, Kıbrıs’a özgü yiyecek ve yerli üretimden içecekler ikram edilirken, turizm için İskele’yi ve bölge otellerini tanıtıcı el broşürleri de dağıtıldı.

 

Bu tür organizasyonları düzenledikleri için Kıbrıs Türk Klasik Otomobiller ve Kuzey Kıbrıs Klasik ve Spor Otomobiller derneklerine teşekkürlerini ileten İskele Belediye Başkanı Halil Orun, Almanya’dan gelen kalabalık grubun İskele’de de bulunmalarından ve bu güzellikleri İskele halkıyla paylaştıklarından ötürü minnetlerini dile getirdi. Belediye Başkanı Halil Orun’un dernek temsilcilerine plaket takdim edişinin ardından grup, Lefkoşa’ya gitme amaçlı tekrardan yola koyuldu.

 

FinishLefkoşa’da

 

Cemal Bulutoğluları: “Bu tür organizasyonlar KKTC’nin tanıtımı için önemli”

 

Almanya’nın güney kasabalarından Oberstaufen’den 30 Nisan’da başlayıp 13 ülkeden geçerek 12 Mayıs’ta Ürdün’ün Amman şehrinde tamamlanacak, yaklaşık 20 yaş üzeri 300 aracın katıldığı rallinin KKTC ayağı Lefkoşa’da sona erdi.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) mola veren ve folklor gösterileri ile müzik eşliğinde karşılanan klasik araba tutkunları LTB’de bulundukları süre zarfında Kıbrıs’a özgü yiyecekleri tatma imkânı da buldu.

 

Bulutoğluları: Tanıtım için önemli

Etkinlikte bir konuşma yapan LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları, organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumu, Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Kurumu ve Kıbrıs Türk Klasik ve Spor Otomobil Kulübü ile AB Koordinasyon Merkezi Başkanı Erhan Erçin’e teşekkür etti.

 

Klasik araç tutkunlarını LTB’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Bulutoğluları, bu tür organizasyonlara her zaman ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu söyledi.

 

KKTC’nin gezip görülebilecek çok güzel turistlik yerleri olduğuna vurgu yapan Bulutoğluları, klasik araba tutkunlarını yeniden KKTC’de görmek istediğini belirtti.

 

Yarışa katılan değişik ülkelere mensup rallicilere ülkelerine döndükleri zaman KKTC’de gördüklerini, yaşadıklarını anlatmalarını da isteyen Cemal Bulutoğluları, KKTC halkının yıllardır izolasyonlar altında yaşadığını ve barış yanlısı olduğunu söyledi.

 

Mercedes amblemli BMW bir ilk!

 

Ülkemizde bulunan ralliciler arasında dikkat çeken detaylar da vardı. Bunlardan biri de BMW 525 model araçları ile ralliye katılan 3 rallicinin araçlarındaki Mercedes amblemleri oldu.

 

Bu konuda bilgi almak için konuştuğumuz ralliciler, Almanya’da BMW firmasından sponsorluk talebinde bulunduklarını ve ret cevabı aldıklarını söylediler.

 

Reddedilmeyi kendilerine yediremeyen ralliciler de BMW amblemlerinin yerine Mercedes amblemi koyarak bir çeşit protesto yapmış oldular.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ