22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kurallarda anlaşma!
06 Mayıs 2011 Cuma 11:34

Kurallarda anlaşma!

Liderler, uluslararası anlaşmalar konusunda uzlaşmaya vardı!

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın müzakereler çerçevesindeki görüşmeler dün yapıldı.


BM Barış Gücü Misyon Şefinin ara bölgedeki resmi ikametgahında yer alan ve yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmede ev sahipliğini BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenhaim yaptı.


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin (BMGS) Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim, iki yönetimin yaptığı uluslararası antlaşmaların hangilerinin muhtemel bir çözüm planında yer alacağını belirleyecek kurallar üzerinde anlaşmaya vardığını açıkladı.


BMGS Kıbrıs Özel Temsilcisi ve Kıbrıs’taki Barış Gücü (UNFICYP) Misyon Şefi Lisa Buttenheim, ara bölgedeki resmi ikametgâhında Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas arasında yer alan görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Liderlerin uluslararası antlaşmalar konusunun kuralları üzerinde anlaştıklarını duyurmaktan büyük mutluluk duyuyorum” dedi.
 

 


“Kurallar liderler tarafından belirlenecek”

 

İki yönetimin yaptığı anlaşmaları liderler tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde değerlendirecek “uluslararası antlaşmalar alt komitesinin” yakın bir zamanda toplanacağını ifade eden Buttenheim, komitenin muhtemel birleşik Kıbrıs antlaşmasında yer alabilecek antlaşmaları inceleyeceğini belirtti ve söz konusu alt komitenin son olarak Aralık 2009’dan toplandığını hatırlattı.

 Bir sonraki görüşme 12 Mayıs’ta

 

Buttenheim liderlerin Kıbrıs müzakereleri çerçevesindeki bir sonraki görüşmesinin 12 Mayıs Perşembe günü saat 10:00’da, liderlerin temsilcilerinin görüşmesinin ise 10 Mayıs Salı günü saat 15:00’de yer alacağını ifade etti.


Basının soruları üzerine Lisa Buttenheim, liderlerin bir sonraki toplantıda hangi konuyu ele alacaklarını görüşmediklerini ancak bir önceki görüşmede ele alınan iç güvelik konusunun bir sonraki toplantıda tartışma konusu olabileceğini kaydetti. Buttenheim, bir sonraki toplantıda şu anda yurt dışında bulunan BMGS’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in de bulunacağını ifade etti. Buttenheim ayrıca, dünkü görüşmede nüfus sayımının gündeme gelmediğini ifade etti.

 


3’lü zirve 20 Haziran sonrası

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, New York’ta planlanan üçlü zirvenin, 20 Haziran’dan sonra Genel Sekreter’in programına uygun bir günde yapılacağını açıkladı.
 


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ticari araçların Güney Kıbrıs’a geçişlerinde engellenmesi konusunda geçtiğimiz günlerde yaşanan olayı Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la görüştüğünü; olaydan rahatsızlık duyduğunu ifade eden Hristofyas’ın ilgili bakana araştırma ve gerekeni yapması yönünde talimat verdiğini söylediğini açıkladı.


Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı’na dönüşünde basına yaptığı açıklamada, Kar-İş üyesi bir taksicinin Güney Kıbrıs’ta Rum polisince engellenmesi, bazı belgelerinin alınmasından duydukları rahatsızlığı, toplantı odasına girmeden Hristofyas’a ilettiğini söyledi.

 “Hristofyas da rahatsız oldu”

Eroğlu, Hristofyas’ın da bu olaydan rahatsız olduğunu belirterek, ilgili bakana araştırma ve gerekeni yapması yönünde talimat verdiğini söylediğini ifade etti.Uluslararası anlaşmalar


Özel temsilcilerin liderler toplantısından önceki toplantılarında uluslararası anlaşmalar ve iç güvenlik konusunu detaylandırmada büyük gayret sarf ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, dünkü toplantıda, uluslararası anlaşma kurallarının da anlaşma olduğu konusunu görüştüklerini; kendisinin ve Hristofyas’ın bunu onayladığını açıkladı.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, kurulan uzmanlar komitesinin, önümüzdeki günlerde bu konuyu görüşeceğini bildirdi.

 İç güvenlik


Eroğlu, dünkü görüşmede iç güvenlik konusunu görüşmeye devam ettiklerini; federal polisin tarafların vereceği eşit sayıda polisten oluşacağının zaten önceden kabul edildiğini; kurucu devletlerin polis sayısı konusunun henüz tam netleşmediğini; ancak gerek kurucu devletler, gerekse federal polisin yüzde 40-60 oranı değişmeyecek şekilde belirlenmesi gerektiğini anlattı.

 

 

Balıkçılık, denizde arama-kurtarma


Dün balıkçılık ve denizde arama-kurtarma konusunun da gündeme geldiğini; federal ve kurucu devlet polisinin rolünü konuştuklarını ifade eden Eroğlu, kurucu devletlerin kendi bölgelerinde denizlerde arama kurtarma operasyonlarında söz sahibi olması gerektiğini ve bu konudaki ısrarlarını ortaya koyduklarını, konunun gelecek toplantıda da ele alınacağını ve yakınlaşma sağlanmaya çalışılacağını belirtti.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, New York’ta planlanan üçlü zirvenin, 20 Haziran’dan sonra Genel Sekreter’in programına uygun bir günde yapılacağını da söyledi.

 Schultz’la bugün görüşecek


Bir soru üzerine, adayı ziyaret edecek Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Michael Schultz’la yarın görüşeceğini belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, Schultz’la direkt ticaret tüzüğü de dahil her konuyu görüşeceğini kaydetti.
 

 


“Hrisostomos bu defa doğru söyledi”

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum Başpiskoposu Hristostomos’un “Üye olmak için AB’yi kandırdık” yönündeki sözleriyle ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine ise, “Sayın Hristostomos doğruyu söylemiştir. Annan Planı’na evet diyecekleri gerekçesiyle AB’ye alınmışlardır. Klerides’in çıkan bir kitabı var, o kitabı okursanız, benzer sözleri bulacaksınız. Bu defa doğru söyledi. Maalesef Rum tarafı AB’yi aldatmıştır. Verheugen de ‘aldatıldık’ şeklinde zaten beyanat vermişti” dedi.

 

 

“Başkanlık öncesinde sonuç şart”

 

Hristofyas: Dönem başkanlığından önce müzakerelerde olumlu bir sonuç alınması gerekir
 

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’yla dün yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığı’nı devralmadan önce müzakerelerde olumlu bir sonuç olması gerektiğini söyledi.


Rum radyosunun haberine göre, görüşmenin ardından Rum Başkanlık Sarayı’na dönüşü sırasında açıklama yapan Hristofyas, Türkiye’nin, Haziran ayında yapılacak seçimlerinin ardından Kıbrıs sorunu ile ilgili bazı kararlar alması gerekeceğini de ileri sürdü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ