13 Aralık 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kundaklamaya 3 yıl hapis
31 Mart 2011 Perşembe 10:48

Kundaklamaya 3 yıl hapis

Zaimoğlu çıkarıldığı Girne Ağır Ceza Mahkemesince 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Girne Amerikan Üniversitesi’ne (GAÜ) ait muhasebe bürosunun kundaklanmasıyla ilgili olarak yargılanan Hüseyin Zaimoğlu çıkarıldığı Girne Ağır Ceza Mahkemesince 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

Yurdagül BEYOĞLU

 

Girne Ağı Ceza Mahkemesi’nde dün görülen davada Kimsenin kasten ve kanunsuz olarak başkalarına ait bir yeri ateşe vermeye hakkı olmadığını kaydeden Ağır Ceza Heyeti Başkanı Gülden Çiftçioğlu, yargının bu tür suçları işleyenlere toleranslı davranmasının mümkün olmadığını vurguladı.

Başkan Gülden Çiftçioğlu, Kıdemli Yargıç Türkay Saadetoğlu ve Yargıç Musa Avcıoğlu’ndan oluşan Girne Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen karar oturumunda, İddia makamı adına Savcı Erdinç Akyener, savunma maksatları bakımından ise Avukat Mustafa Şener hazır bulundu.

Karar metni Heyet Başkanı Gülden Çiftçioğlu tarafından okundu. Çiftçioğlu, sanık aleyhine başta “Gaü muhasebe bürosunu kasten ve kanunsuz olarak ateşe vermek suretiyle yangın çıkarmak” olmak üzere 5 dava getirildiğini kaydetti.

Sanığın, aleyhine getirilen davaları kabul ettiğini söyleyen Çiftçioğlu, olguları şöyle özetledi: “ GAÜ’ye ait muhasebe bürosunun 11 Şubat 2010 tarihinde sabaha karşı 04.45 raddelerinde, 2 bin 524 lira sirkat edildikten sonra benzin dökülmek suretiyle yakıldığı öğrenildi. Yangın 05.00’da kontrol altına alındı. Olay yerinde yapılan araştırmada bir benzin bidonu, levye ve cep telefonu bulundu. Telefonun Emrah Yüngül’e ait olduğu tespit edildi.”

Olayla ilgili olarak Emrah Yüngül ile Hüseyin ve Mahmut Zaimoğlu’nun gözaltına alındığını ifade eden Gülden Çiftçioğlu, Yüngül’ün önce “Bu işi bana Patrick isimli bir Rum yaptırdı”, daha sonra ise “Hüseyin Zaimoğlu yaptırdı” dediğini anımsattı.

 

Yeğenim Nermin istedi”

Arandıklarını öğrenen Hüseyin ve Mahmut Zaimoğlu’nun Adli Şubeye geldiklerini, tutuklanarak hücreye konduklarını, Mahmut Zaimoğlu’nun daha sonra serbest bırakıldığını, Hüseyin Zaimoğlu’nun ise, “Yeğenim Nermin istedi. Bana 3 bin lira verdi. Aldığım paranın 2 bin lirasını Emrah’a verdim” diyerek suçunu kabul ettiğini anlatan Çiftçioğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Zaimoğlu ile Akerler bir yerde karşılaştı. Akerler GAÜ muhasebe bürosunun yakılması için birini bulmasını söyledi. Zaimoğlu “Niçin yanacak” dediğinde de “Yanması gerek” dedi. Daha sonra Zaimoğlu Yüngül’le anlaştı.”

 

12 bin liralık zarar var”

Çitfçioğlu, yangın sonucu GAÜ muhasebe bürosunda 12 bin liralık zarar oluştuğunu söyledi. Sanık avukatının savunmasında yeğeni Akerler’in teşvikiyle konu suçu işlediğini, evli, 8 yaşında bir çocuğu olduğunu, suçunu itiraf ettiğini söylediğini anımsatan Çiftçioğlu, kundaklamanın ciddi ve vahim suçlardan olduğunun altını çizdi.

 

Toleranslı davranamayız”

Hiç kimsenin kasten ve kanunsuz olarak başkalarına ait bir yeri ateşe vermeye ve cürüm işlemek niyetiyle girmeye hakkı olmadığını vurgulayan Çiftçioğlu, “Bunlar, mülkiyet hakkının ihlaline yönelik suçlardandır. Bu tür suçlar toplum tarafından hoş karşılanmadığı gibi, can ve mal güvenliğinin olmadığı hissine kapılmalarına sebep olmaktadır” dedi.

Çiftçioğlu, yargının bu tür suçları işleyenlere toleranslı davranmasının mümkün olmadığını hatırlatarak, bu tür suçlardaki artışı ‘adli ihbar’ olarak dikkate aldıklarını söyledi.

Ceza taktirinde kamu menfaatinin korunması etkisinin, bu tür suçları işleme temayülünde olan kişilere caydırıcı etki yapacağını kaydeden Çiftçioğlu sanığın 3 yıl hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı. Emrah Yüngül, Hüseyin Zaimoğlu ve Nermin Akerler “GAÜ Muhasebe bürosunun 11 Şubat 2010 tarihinde yakılması olayı ile ilgili olarak tutuklanan zanlı Yüngül ve Zaimoğlu hakkında takipsizlik kararı verilmişti. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ