23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kültür, Mevlevilerle aktarıldı
12 Aralık 2011 Pazartesi 08:54

Kültür, Mevlevilerle aktarıldı

Semazenler, Yakın Doğu Üniversitesi’nde (YDÜ) döndü

YDÜ’de Mevlâna Celaleddin-i Rumi’nin 737. ölüm yıldönümü nedeniyle Türkiye Lefkoşa Büyükelçiliği himayesinde Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile YDÜ Rumi Enstitüsü tarafından, 10 Aralık Cumartesi akşamı Tasavvuf Müziği Konseri ve Sema Gösterisi düzenlendi.

 

Sema Gösterisi yapıldı

YDÜ Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, saat 19.00’da YDÜ Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Mevlevilerin Kutsal Dansı Sema Gösterisi, Semazenler ve Klasik Türk Tasavvuf Musikisi Topluluğu tarafından gerçekleştirildi.

 

Büyük beğeniyle izlendi

Gösteride Sufi musikisinden örnekler ve türünün en önemli bölümünü oluşturan Türk Tasavvuf Musikisi de aslına uygun olarak topluluk elemanları tarafından icra edildi. Gece, izleyiciler tarafından büyük bir ilgi ve beğeni ile izlendi.

 

“Tarihin mirasçılarıyız”

YDÜ Rumi Enstitüsü yetkilileri bu geceyi düzenlemelerinin temel amacını şu şekilde açıkladılar: “Zengin bir kültürün ve tarihin mirasçılarıyız.  Avrupa’nın hiçbir ülkesinde 13. yüzyıldan günümüze 21. yüzyıla süreklilik içerisinde felsefesi ve sanatı ile gelen kültür yaşanmamaktadır.”

 

“Değerleri gençlerin bilmesini istiyoruz”

“Bu gün Avrupa’nın değerleri olarak gördüğümüz öğeler bize 13. yüzyıldan, Selçuklu’dan Osmanlı’ya ve günümüze gelen zengin kültür ve tarih mirasımızdır.  İşte biz bunu genç nesillere aktarmaya çalışıyoruz.  Bizi biz yapan değerleri gençlerimizin bilmelerini sağlıyoruz.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ