17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Küçükten çiftçilere müjde!
28 Nisan 2011 Perşembe 12:47

Küçük'ten çiftçilere müjde!

Başbakan Küçük, 2010'dan kalma ödemelerin ne zaman yapılacağını açıkladı

Yurdagül BEYOĞLU

 

Başbakan İrsen Küçük, Ercan Devlet Havalimanında bir dizi çalışma başlatacaklarını söyledi. Turizm örgütlerinden ve uçak şirketlerinden aldıkları bilgiye göre rezervasyonların istenilen düzeyde olduğunu vurgulayan Küçük, “Bu amaç için Polis Genel Müdürü’nün de katılımıyla Ercan’daki tedbirler üzerine bir toplantı yaptık. Toplantı sonucu seri kararlar alındı. Güvenlik güçlerine İngilizce bilen 15 kadın, 15 erkek muhaceret polisi alımı için kadro verdik. Bunun için yasal değişikliğe ihtiyaç vardır. Bu personeli 1 buçuk ayda eğiterek Ercan’da daha süratli hizmet verilmesini sağlayacağız” dedi.

 

Küçük ayrıca Sosyal Güvenlik konusunda da reform niteliğinde çalışmalar yapıldığını, bunun önümüzdeki haftalarda yasaya intikalinin söz konusu olduğunu ifade etti.

 

Çiftçiler Birliği’nin “Bakanlar Kurulunun ardından eyleme gidip gitmeme tavrı” belirlemesine ilişkin olarak, “bu konuyu Bakanlar Kurulunda çok kez ele aldık” ifadesini kullanan Küçük, ödemelerin önümüzdeki hafta yapılacağını kaydetti.

 

Bakanlar Kurulu dün saat 11.15’te toplandı. Toplantı öncesi bir açıklama yapan Başbakan İrsen Küçük, Güzelyurt’ta üç köyde kırsal kesim arsası dağıtılacağını, hak sahiplerinin daha önce tespit edildiğini söyledi. 2011 KKTC yılı olması dolayısıyla yapılan çalışmaları hızlandırdıklarını kaydeden Küçük, otellerle ve uçak şirketleriyle yapılan görüşmelerde rezervasyonların çok iyi düzeyde olduğunu dile getirdi.

 

 

“Ercan’a 30 eleman”

 

Turizm yılının verimli geçmesi amacıyla Ercan Devlet Havalimanında da çeşitli düzenlemeler yapılacağını anımsatan Küçük şunları söyledi: “Bu amaç için Polis Genel Müdürü’nün de katılımıyla Ercan’daki tedbirler üzerine bir toplantı yaptık. Toplantı sonucu seri kararlar alındı. Devlet güçlerine İngilizce bilen 15 kadın, 15 erkek muhaceret polisi alımı için kadro verdik. Bunun için yasal değişikliğe ihtiyaç vardır. Bu personeli 1 buçuk ayda eğiterek Ercan’da daha süratli hizmet verilmesini sağlayacağız.”

 

Başbakan Küçük ayrıca, bagaj bölümünün genişletilmesi çalışmaları yapıldığını söyledi. Ülkeler için ayrı muhaceret kapılarının açılması, giriş ve çıkışlarda düzenleme yapılması ve tuvaletlerin artırılması konusunda da çalışmalar yapıldığını açıklayan Küçük, “bunlar gelecek olan turistler için süratle almış olduğumuz kararlardır” dedi.

 

 

“Sosyal Güvenlik konusunda da yasal bir düzenleme yapılacak

 

Sosyal Güvenlik konusundaki çalışmaların son aşamaya geldiğini vurgulayan Küçük, bu konuda yasal bir düzenleme içinde olduklarını söyledi. Türkiye Cumhuriyetinin bu konudaki çalışmalarını örnek gösteren Küçük, Türkiye’den gelen uzmanlar sayesinde, oradaki reform ve deneyimlerden faydalanacaklarını dile getirdi. Küçük, bu konudaki çalışmaların son aşamaya geldiğini, haftaya son olarak görüşülüp, yasaya intikal ettirilmesinin söz konusu olduğunu, bu çalışmaların 30 yıllık bir süreyi kapsayacağını belirtti.

 

 

“Ödemeler gelecek hafta”

 

Başbakan İrsen Küçük Haberdar muhabirinin “Çiftçiler Birliği bugünkü Bakanlar Kurulundan ödemelerle ilgili olumlu bir karar çıkmaması halinde bir dizi eyleme gideceğini söyledi. Bugünkü toplantıda bu konuyu ele alacak mısınız?” sorusu üzerine şunları söyledi: “Çiftçiler Birliği’nin beklentileri vardır. Bakanlar Kurulunda her zaman bunları görüşüyoruz. Ödemeler konusunda sıkıntı oldu. Bu hafta ödemeye başlayacağımızı söyleyecektim ancak zor. Gelecek hafta kesinlikle ödeyeceğimizi söyleyebilirim.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ