12 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Küçük kıyamet kavurdu! Vatandaş korktu!
19 Ağustos 2013 Pazartesi 10:12

Küçük kıyamet kavurdu! Vatandaş korktu!

Yeşilırmak’ta 7 bin dönümlük bir alanı etkisi altına alan yangın, yoğun uğraşlar sonucu saatler sonra güçlükle kontrol altına alınırken, bölge halkı daha önce iki kere daha yaşadığı yangın dehşeti nedeniyle korku dolu anlar yaşadı.

Eniz ORAKCIOĞLU

Yeşilırmak’ta geçtiğimiz yıllarda yaşanan yangın dehşeti tekrar yaşandı. Daha önceki yangınlarda evlerini boşaltmak zorunda kalan vatandaşlar yangını korku dolu gözlerle izledi. Güney Kıbrıs’ta Piro köyünde geçtiğimiz gün saat 16.00 sıralarında çıkan ve hızla Yeşilırmak’a kadar ulaşan yangın sabaha karşı saat 01.30 sıralarında kontrol altına alındı. Soğutma işlemleri ise gün boyu devam etti. 7 bin dönümlük arazinin yandığı Yeşilırmak’ta vatandaşlar bütün gece korku içindeydi. Evlerinin ve köylerinin yanmasından endişe eden halk Haberdar Gazetesi’ne dehşet anlarını anlatırken, yetkililer yangınla büyük bir özveriyle mücadele edildiğini kaydetti.

 

Evlerini terk ettiler

Yeşilırmak köyünde evlerini terk edenlerden tutun, Lefkoşa’dan, Güzelyurt’tan ailesini almaya gelenler vardı. Kimisi ise polisin tüm uyarılarına karşı evini boşaltmamakta kararlıydı. Köyde kalan vatandaşların bazıları yardım amaçlı yangına koşarken, geriye kalanlar korkan gözlerle alevleri izledi.

 

Halk seferber oldu!

Lefke, Güzelyurt, Lefkoşa ve Girne’den itfaiye ekipleri, Orman Dairesi ekipleri ve Sivil Savunma ekipleri olaya müdahale için ordaydı. Bunun yanında evlerinin yanmasından korkan bölge haklı da yangına müdahale için gönüllü olarak yangın bölgesindeydi.

 

VATANDAŞ NE DEDİ?

Hüseyin Kurt: “Alevler çok yüksekti”

“Yangın çıktığı sırada köydeydik. Yangının çıktığını duyduğumuz zaman koşarak olay yerine gittik ve elimizden geldiğince yangın söndürme çalışmalarına destek olmaya çalıştık. Yangının köye kadar geleceğini düşündük, alevler çok yüksekti, duman ve küller tüm köyü sarmıştı ve çok korktuk. Yangının ilerlediği sıralarda köyü terk eden köylülerin olduğunu duyduk. Yangın köye ulaşmadan söndürüldüğü için de çok mutluyuz.”

Adem Aktaş: “Yüreğimize serin sular serpildi”

“Yangın Güneyde başladığı zaman Kuzey’e de sıçrar mı diye korkmuştuk. Umduğumuz oldu rüzgârında etkisiyle hızla köye doğru ilerleyen yangın köyde büyük paniğe yol açtı. Ama gelen itfaiyeleri, iş makinelerini, dozerleri görünce azda olsa içimiz rahatladı. Çünkü çok fazla araç vardı. Yangının söndürülmesi tüm köylünün içini rahatlattı. Ateşle yanan yüreğimize serin sular serpildi.”

Süreyya Cansever: “Eski yangın daha kötüydü”

“Ben eşimle birlikte yaşıyorum yangın çıktığı zaman evimizdeydik ve hiç de evimizi terk etmeyi düşünmedik. Yangın köyde panik havası yaratsa da ben köye gelmeden söndürüleceğini biliyordum. Yangın köye ve evlerimizi zarar vermediği için çok mutluyuz. Eski yangın şimdikinden daha kötüydü ve o zaman evimizden çıkarılmıştık. Birde birçok askerin ve itfaiyenin geçtiğini gördüğümüzde çok da fazla korkmadık doğrusu.”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ