20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KTÖS’e ‘temyiz’ ret
16 Nisan 2011 Cumartesi 15:47

KTÖS’e ‘temyiz’ ret

Rum Temyiz Mahkemesi, KTÖS’ün açtığı davayı reddetti

Kıbrıs Rum Bakanlar Kurulu’nun 25 Ağustos 2005 tarihinde aldığı; Limasol’da açılacak ilkokulda Türkçe konuşan çocukların ihtiyaçları için müfredat ve eğitim personeli ile ilgili kararı aleyhine Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) tarafından açılan temyiz davası, davacıların aleyhine sonuçlandı.

 

Güneyde yayınlanan Fileleftheros “Türk Öğretmenler Sendikasının Temyizi 5 Üyeli Temyiz Mahkemesi Tarafından Reddedildi” başlıklı haberinde KTÖS Genel Sekreteri Şener Hasan ve Avukat Öner Serifoğlu tarafından açılan temyiz davasının, 5 üyeli Rum Temyiz Mahkemesi’nde reddedildiğini yazdı.

 

Sendika üyesi olsunlar talebi

 

Habere göre KTÖS, Rum Bakanlar Kurulu’nun ilgili kararında; Eylül 2005’te açılması planlanan ilkokulun; 2’si okul aile birliği, 2’si eğitim personeli ve biri de Rum yönetiminin atayacağı bir temsilciden oluşan 5 üyeli yönetim kurulu öngörülmesi nedeniyle, ayrıca okulda görev yapacak öğretmenlerin sendika (KTÖS) üyesi olması talebiyle dava süreci başlatmıştı.

 

Hükme bağlama yetkisi yok

 

Rum Asliye Hukuk Mahkemesi, davacıların yasal menfaati olmadığı ve Anayasa’daki 146’ncı maddeye dayanan yargı geçersiz olduğu için Yüksek Mahkeme’nin, talep edilen konuyu görüşüp hükme bağlama yetkisine sahip olmadığına hükmetti.

 

İptal talebi

 

Gazete KTÖS’ün temyiz başvurusunda; Kıbrıs Türk toplumu üyelerinin eğitim hakkının Anayasa uyarınca tamamen Kıbrıs Türk Cemaat Meclisi’ne ait olduğu ve bu hakkın ihtiyaç hukuku gerekçe gösterilerek ihlal edilemeyeceği, ihtiyaç hukukunun Anayasa’yı değiştiremeyeceği gerekçesini ortaya koyduğunu ve Temyiz Mahkemesi’nden; Rum Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın konuyla ilgili her türlü faaliyetini iptal emri vermesi talebinde bulunduğunu hatırlattı.

 

Yüksek Mahkeme’nin yetkisi dışında

 

Bu mahkeme kararının hayata geçirilmediğini, halktan yeterli ilgi görmediği için okulun da açılmadığını, bu nedenle gerek başvurunun gerek temyizin geçersiz kaldığını belirten gazete, buna rağmen 5 üyeli Rum Temyiz Mahkemesi’nin;”kararın, hükümetin bir uygulaması olduğu için bunun da Yüksek Mahkeme’nin yetkisi dışında bulunduğuna” hükmettiğini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ