20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Krizin çözümünde kritik mutabakat !
14 Şubat 2012 Salı 10:31

Krizin çözümünde kritik mutabakat !

Maliye Bakanı Tatar, o konuda Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun ve bankaların tereddütlerinin ne olduğunu açıklayıp ekledi:

Yurdagül BEYOĞLU

 

Maliye Bakanı Ersin Tatar, faiz yasasının borçlu lehine bir düşünce ile ve Bankalar Birliği’ne danışılarak hazırlandığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun,  hukuki bakımdan tereddütleri bulunduğu için yasayı geri gönderdiğini ifade eden Tatar, şu an hukukçularla mutabakat sağlandığını açıkladı.

 

Bu yasanın hayata geçirilmesinin ardından temerrüt faizine üst sınır getirecek ve tefeciliğin önünü alacak olan Faiz Usül Yasası'nın gündeme geleceğini belirten Tatar, çıkarılacak yasa ile finans kuruluşlarının da Merkez Bankası’nın denetimine dahil edileceğini kaydetti. Banka ve borçlu arasında denge sağlamaya çalıştıklarını vurgulayan Tatar, “Bankalar önce itiraz ettiler. Konuyu Anayasa Mahkemesi’ne götürüp, karşı dava açabileceklerini söylediler ancak daha sonra ortada buluşma ihtiyacı hissettiler” dedi.

 

 

“İki haftaya kadar…”

 

Maliye Bakanı Ersin Tatar kamuoyunda faiz yasası olarak bilinen “borç ilişkilerinden kaynaklanıp tahsili geciken ve/veya tahsil edilemez hale gelen borçların ekonomik iyileştirme kapsamında yeniden yapılandırılması” yasasının iki haftaya kadar hayata geçirileceğini ifade etti.

 

 

“Cumhurbaşkanı’nın hukuki tereddütleri vardı”

 

Cumhuriyet Meclis’inde onaylanmasına karşılık, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, tarafından tekrar görüşülmek üzere Meclis’e gönderilen faiz yasasının komitede görüşüldüğünü ifade eden Bakan Tatar, “Cumhurbaşkanımızın hukuki bakımdan tereddütleri vardı. Şimdi hukukçularla mutabakat sağlandı. İnşallah iki haftada geçer” dedi.

 

 

“Yasayı bekliyorlar”

 

Bu konudan dolayı mağdur olan birçok kişinin bulunduğunu belirten Tatar, tutuklu olan veya mazbatadan dolayı tutuklanma riski olan kişilerin olduğunu, bunların sabırsızlıkla bu yasayı beklediğini ifade etti.

 

 

“9 yıla kadar bölünecek”

 

Yasanın geçmesiyle birlikte borçların yeniden yapılandırılmasına fırsat verileceğini, borçların 9 yıla kadar yayılabileceğini vurgulayan Tatar sözlerini şöyle sürdürdü: “ Yasa komitede görüşülüyor. Bu arada mağdurlarla da görüşüyoruz. Onlarla uzlaşmış durumdayız. Neticede burası hukuk devletidir. Bankayla borçlu arasında akit vardır. Faiz çalışmıştır. Dolayısıyla hükümetin ‘bunu sildim’ deme yetkisi yoktur.”

 

 

“Bankalar ilkin itiraz etmişti”

 

Tatar, bankaların ilk önce itiraz ettiklerini ancak daha sonra bir noktada buluşma yoluna gittiklerini açıkladı. “Bankalar önce itiraz ettiler. Konuyu Anayasa Mahkemesi’ne götürüp, karşı dava açabileceklerini söylediler ancak daha sonra ortada buluşma ihtiyacı hissettiler” diyen Tatar, kendilerinin dengeyi koruyabilmek adına köprü vazifesi üstlendiklerini belirtti.

 

 

“Akademisyenler, bankacılar yer aldı”

 

Taslak yasanın hazırlanması için komite kurulduğunu ve bu komitede akademisyenlerin, bankacıların, Merkez Bankası yetkililerinin yer aldığını anımsatan Tatar sözlerini şöyle sürdürdü: “8 buçuk milyar TL’lik mevduatı yöneten bankacılık sektörünün zarar görmesi ekonomiyi olumsuz etkiler. Biz indirime tabi tutulması ve makul faizler uygulanması için çalışıyoruz. Gelinen noktada bu yasanın geçmesi ve herkesin rahata kavuşması gerekiyor.”

 

 

 “Biz ağırlığımızı borçtan yana koyduk”

 

Ersin Tatar, mağdurlardan bir kısmının yasayı eksik buldukları yönündeki bir soruya da şu yanıtı verdi: “Mağdurların çoğu yasadan memnundur. Biz ağırlığımızı borçtan yana koyduk ama anaparanın ödenmemesi gibi bir şey olamaz. Borçlu lehine her şey yapılmıştır ancak birtakım dengelerin korunması koşuluyla.”

 

 

“Bundan sonra iki yasa daha geçecek”

 

Bundan sonra yapılacak iki yasa daha olduğunu anımsatan Maliye Bakanı Tatar, bunlardan birinin “Faiz usûl yasası”, diğerinin ise “Temerrüt faizlerine sınırlama getirme” olduğunu kaydetti.

 

Faiz usûl yasasındaki düzenleme ile borçlu ile banka arasındaki ilişkinin daha şeffaf bir hale getirileceğini belirten Tatar sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yasayla birlikte banka-borçlu ilişkisi şeffaf hale gelecek. Banka, faizi daha şeffaf ifade edecek. Diğeri ise temerrüt faizine getirilecek sınırlama. Buna göre temerrüt faizi cari faizin yüzde 30’u kadar olacak.

 

“Tefecilik yasaklanacak”

Bir de tefecilik yasaklanacak ve bu piyasada iş yapanlar ‘Finans Kuruluşları” olarak adlandırılacak. Devlete tescil ettirilecek ve Merkez Bankası’nın denetiminde olacak.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ