18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kredide Euro mu, Dolar mı, TL mi?
11 Ocak 2012 Çarşamba 11:05

Kredide Euro mu, Dolar mı, TL mi?

Monex Change Direktörü Taner Hastan, Haberdar aracılığı ile borçlanmayı düşünen vatandaşlara tavsiyelerde bulundu ve çağrı yaptı:

Yurdagül BEYOĞLU

 

Dövizdeki beklenmeyen artış dövize endeksli kredi kullanan vatandaşların borç yükünü ciddi oranda artırırken, kredi alacak olanlarda da tedirginliğe yol açtı. Kredi alırken dövizle mi, yoksa TL ile mi borçlanacakları yönünde kararsızlık yaşayan vatandaşların kafaları, uzmanların tavsiyeleriyle daha da karıştı.

 

Kimi ekonomistler, enflasyonda geçici bir yükselişin da gözleneceğini belirterek halkı dövizle borçlanmamaları konusunda uyarırken, kimileri de dövizin doygunluğa ulaştığından hareketle TL ile borçlanılması tavsiyesinde bulundu.

 

Son dönemde dış piyasalardaki olumsuz gelişmeler iç piyasalara da yansıdığını belirten finans uzmanları, olağandışı gelişmeler yaşanmadığı sürece iç piyasaların etkileri sınırlı olduğu görüşünde birleşti.

 

 

“Bu yıl TL’nin yılı olacak”

 

Monex Change Direktörü Taner Hastan, bu yıl Türk Lirası'nın yılı olacağını söyledi. 2012 yılında dövizin ne olacağının merak konusu olduğunu vurgulayan Hastan, Türk Lirası'nın 2011 yılının Ağustos ayından itibaren ciddi bir değer kaybına uğradığını kaydetti. Bu kaybın iki nedeni olduğunu ifade eden Hastan şunları söyledi: “Bu değer kaybının iki nedeni vardı. Birincisi Merkez Bankası’nın sürpriz faiz indirimi, ikincisi ise Avrupa’da yaşanan borç krizi. Bu iki unsur birleşince dövizde aşırı bir yükselme oldu. Bu yükselme Merkez Bankası’nın kontrolünün dışına çıktı.”

 

 

“Merkez hedefi tutturamadı”

 

Dövizdeki ani artışın enflasyonu tetiklediğini belirten Hastan, yılın ilk yarısında tek haneli olan enflasyonun ikinci yarıda yüzde 10’un üzerine çıktığını dile getirdi. Merkez Bankası’nın hedefi tutturamadığını ifade eden Hastan sözlerini şöyle sürdürdü: “Her Merkez Bankası’nın hedefi vardır. Örneğin İngiltere Merkez Bankası’nın yüzde 2, TC Merkez Bankası’nın yüzde 5 gibi. TC Merkez Bankası hedefi tutturamadı. Enflasyon yüzde 5 yerine yüzde 10’lara çıktı. Bilindiğini gibi enflasyon, ülkelerin korkulu rüyasıdır. Dolayısıyla dövizin yükselişi sürdü.”

 

 

“Merkez Bankası tedbir aldı”

 

Taner Hastan TC Merkez Bankası’nın kurları bu seviyede tutmak ve enflasyonu yüzde 5 seviyesine düşürmek için bazı önlemler aldığını söyledi. Yılın ilk haftalarından itibaren alınmaya başlanan tedbirin piyasaya yansımaya başladığına dikkat çeken Hastan, tedbir alınmamış olması halinde Doların 1.95 seviyesine ulaşacağını belirtti.

 

 

Merkez Bankası’nın aldığı önlemler

 

Hastan bu önlemleri şöyle sıraladı: “Yılın ilk haftalarında Merkez Bankası, haftalık repo faizini yüzde 5.75’den, yüzde 16’lara çıkartıp, bankaların TL borçlanma maliyetlerini artırmış, dolayısıyla TL borçlanıp döviz almayı kısıtlamış oldu. Bununla birlikte piyasada 2011’deki gibi ucuz TL ortamı kalktı ve Merkez Bankası ucuz TL vermeyi ve verdiği borç miktarını azalttı.”

 

 

“Euro borçlansınlar”

 

Monex direktörü Hastan vatandaşlara Euro borçlanmalarını tavsiye etti. “Ben Euro borçlanmalarını tavsiye ederim. Çünkü Euro borçlanmak en mantıklısı” diyen Hastan şöyle konuştu“ Niçin Euro en mantıklısı? Çünkü her ne kadar TC Merkez Bankası dövizin tırmanışını engellemek için ek tedbirler almış olsa da kontrolü mümkün olmayan dış faktörler var. Bunlardan en önemlisi Avrupa’dan gelecek iyi ya da kötü haberler. Avrupa borç krizindeki olası bir derinleşme, güvenli liman olarak görülen Amerikan Doları’nın tekrardan 1.90’lara çıkmasına neden olabilir. O yüzden şu aşamada Dolarla borçlanmak risklidir. Şu an tamam, Merkez Bankası tedbir alıyor ama Dolar-Euro paritesi düştüğü anda Dolar yükselebilir.  Euro ise ya aynı kalacak, ya da düşecek. O yüzden şu an en cazip olan Euro. Ondan sonra da Pound geliyor.”

 

 

“TL borçlanmak cazip değil”

 

TL borçlanmanın iki nedenden dolayı cazip olmadığı anlatan Hastan, bunun sebeplerini ise şu sözlerle açıkladı: “TL borçlanmak iki nedenden dolayı cazip değil. Birincisi yukarıda belirttiğimiz TL kredi oranlarının, yılın birinci yarısına göre yüksek oluşu. İkincisi ise döviz sepetinin hala yüksek oluşu. Döviz tavan yaptığı için düşme olasılığı var. O yüzden 2012 TL yılı olacak diyorum.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ