23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Köyden kente dönüşü yerinde izledik
17 Nisan 2011 Pazar 12:58

Köyden kente dönüşü yerinde izledik

Haberdar Gazetesi yönetim ve yazar kadrosu Gönyeli’yi ziyaret etti...

Adem KAVAZ

 

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Yalçın Benli’nin daveti üzerine Haberdar Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rasıh Reşat, köşe yazarlarından Levent Özadam, Harun Denizkan, Ferhat Atik, Gökan Altıner ve İstihbarat Müdürü İbrahim Özdamlı dün Gönyeli’de Belediye Başkanı Benli ile görüştü ve vatandaşlarla köyün sorunlarına yönelik sohbette bulundu.

 

Gönyeli Belediyesi binasında bir araya gelen Haberdar ekibi ilk olarak Başkanı Ahmet Yalçın Benli ile kahvelerini yudumladı ve Başkan’dan görev süresince yaptıklarını, projelerini ve sıkıntılarını dinledi.

 

 

Benli: Kente dönüşüm çalışmaları tamam

 

Sözlerine 2 dönemdir Belediye Başkanlığı’nı sürürdüğünü anımsatarak başlayan Benli, Gönyeli’de köyden kente dönüşüm çalışmalarını büyük bir başarı ile tamamladıklarını vurguladı. Benli, çağdaş projeleri planlı aralıklarla yaşama geçirdiklerine atıfta bulunarak, “Vergisini bankalar aracılığıyla otomatik olarak ödeyen ilk vatandaş kitlesi Gönyeli’de yaşamaktadır” dedi.

 

“Alt yapı sorunları birikmişti”

 

Başkan Benli, Gönyeli’deki sıkıntıları anlatırken ise, göreve geldiği zaman, başta alt yapı sorunlarının birikmişliği, Belediye bütçesinin zor bir durumda olması ve alt yapının planlanmaması gibi organizasyon bozukluklarıyla karşılaştığını söyledi. Kent içinde imara aykırı yapı alışkanlıklarının yanında derme çatma atölyelerin de var olduğuna dikkat çeken Benli, bu sorunları zamana yayarak bir ekip çalışması sonucunda çözmeyi başardıklarını vurguladı.

 

“Yatırım kalemi olmayan bütçe devraldık”

 

İlk olarak bütçeyi ele aldıklarını hatırlatan Benli, 2005 yılında 6.3 milyon TL olan ve yüzde 86’sı personel giderine ayrılan, yatırım kalemi olmayan bir bütçe devraldıklarını anlatan Benli, Bu bütçeyi, AB kaynakları hariç üç katına çıkardıklarını ve yatırım yapabilecek güce geldiklerini söyledi.

 

 

“Mevzuat yapısına hükmeder hale getirdik”

 

Benli, eksik olan mevzuat yapısının güçlendirdiklerini ve en önemlisi hükmeder hale getirildiklerini anlatarak “Artık Gönyeli Belediyesi daha güçlü yapısı ile iş yapabilir belediyeler listesinde ön sıralardadır” dedi. Başkan Benli, hayal edilen kenti yaratabilmeleri için, önce her alanda büyüyen sorunların önünü almak gerektiğine işaret etti.

 

 

“Yerin altına para yatırmaktan çekinmedik”

 

Benli sözlerini şöyle sürdürdü: “Örneğin yeni oluşan alt yapılar yeni sorunlar getirmemeliydi. Kent içindeki atölyelere yenilerinin eklenmemesinin önüne geçemedik. Sorunların anası olan alt yapı sorununun büyümesini engellemek öncelikli görevimizdi. Bunu başarmak için ise iki unsura ihtiyacımız vardı. Öncelikle,kentin alt yapı projelerinin hazırlanması gerekiyordu ve bunun için de 1.7 Milyon Tl’ye ihtiyaç vardı . Bu rakam başlangıçta Gönyeli Belediyesi için çok büyüktü. Hiç çekinmeden bunu planlayacak projeye bu parayı harcadık. Bugün Gönyeli KKTC’de alt yapısı planlı tek kent ise, Gönyeli Belediyesinin Alt Yapı Master Planı’nı oluşmasının bunda etkisi büyüktür. Belediyeciler, yerin altına para yatırmaktan çekinirken, biz onun da ötesinde Gönyeli’nin geleceğini şekillendirecek projeye bu paraları harcadık. Bugün alt yapısı planlı tek kent Gönyeli’dir” dedi.

 

 

“Gönyeli’nin alt yapısı tamam”

 

Yeni açılan arsaların alt yapısının sadece teknik verilerle yeterli olmadığına işaret eden Ahmet Benli, bunun için güçlü bir irade gerektiğini vurguladı. Son 2 buçuk yılda açılan yeni arsalarda KKTC’de sadece Gönyeli’de tam alt yapı bulunduğunu savunan Benli, “Bu adım, Gönyeli Belediyecilik yönetiminde bir milattır. Çünkü artık sorunun büyümesinin önüne geçilmiştir. Tünelin sonunda ışık görülmüştür” dedi.

 

 

“4 yılda 62 kilometre ”

 

Gönyeli kanalizasyon ağını kent genelinde yüzde 80’e çıkardıklarını anlatan Ahmet Benli, “Göreve geldiğimiz dönemden önceki 16 yılda inşa edilen 19 kilometrelik kanalizasyon şebekesine 4 yılda 62 kilometre daha ilave ettik” şeklinde konuştu.

 

 

“Tahsilat oranı yüzde 95’dir”

 

Gönyeli Belediyesi Başkanı Ahmet Benli, elektronik tahsilat yapma hizmetini ilk olarak Gönyeli Belediyesi’nin hayata geçirdiğini belirterek, “Tahsilat oranımız yüzde 95’tir. Bu bir rekordur. Dünyanın başka hiçbir yerinde bunu gerçekleştiremezsiniz. Bunu kent insanını belirler” ifadelerini kullandı.

 

 

“Aday olmayacağım”

 

Konuşmasında, uzun vadeli krediler alarak çalışmalarını hızlandırdıklarını anlatan Benli, ülkedeki yerel yönetimlerde bunun büyük ve ciddi bir eksiklik olduğunu söyledi. Bir sonraki yerel seçimlerde aday olmayacağını da açıklayan Ahmet Benli, “Herşeyi tadında bırakmak gerek. Gücüm yettiği kadar da belediyeye katkılarımı dışardan nyaparım , maaş da istemem” şeklinde sözlerini tamamladı.

 

 

Amcaoğlu: Eskiden içilen suyu istiyoruz

 

Belediye binasında gerçekleşen sohbetin ardından, Gönyeli kentini dolaşan Haberdar Gazetesi ailesi köy kahvesine giderek vatandaşlarla sohbet etti ve kahve içti. Sohbet sırasında eski Gönyeli Muhtarı Selçuk Amcaoğlu, “Eskiden Gönyeli’nin suyu içilirdi. Eskiden içilen suyu istiyoruz. Şimdiki suyla yıkanılamıyor, yemek bile pişemiyor. Artık çeşmeden su içmek isterim” dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ