19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Koşnile dikkat!
04 Mayıs 2011 Çarşamba 15:22

'Koşnil'e dikkat!

Narenciye Birliği uyardı: “İhracatta büyük sıkıntı yaşanabilir”

Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın, narenciyede “Kırmızı Koşnil” ve “Virgül Koşnili” zararlısı hakkında uyarılarda bulunarak, kazara koşnilli ürün ihraç edilmesi ve gittiği ülkede fark edilmesi halinde geri çevrilebileceğini ve ihracatta büyük sıkıntı yaratabileceğini vurgulayarak önlem alınmasını istedi.


 

“Fiyatlar üretici aleyhine aşağı çekiliyor”


Akçın, hasat konusuna da değinerek, kesim işçisi sorunu erken çözülemediği için ürüne talep olmasına karşın, ürün fiyatlarının üretici aleyhine aşağı çekildiğini ve ürünün geçen yılki fiyatlardan yüzde 30 aşağıda satıldığını kaydetti.
 

 


“İşçi getirme olasılığına karşı hazırlıklı olun”

 

İleriki yıllarda Türkiye’den kesim işçisi bulmakta zorluk çekileceğini savunan Akçın, üçüncü ülkelerden işçi getirme olasılığına karşı hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi.

 

Bu yıl üreticinin farkında olmaması, ilgili bakanlığın ve dairenin de uyarıda bulunmaması nedeniyle birçok bahçede koşnil görüldüğünü ve ürünün zarar gördüğünü belirten Akçın, bu durumdaki ürünlerin sadece konsantrede değerlendirilebildiğini, paketlemede kazara kartona konulması halinde ihraç edildiği ülkeden geri çevrilebileceğini söyledi.

 

 


“Zamanında tedbir alınması gerekir”


Bu konuda Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile ilgili daireleri uyaran Akçın, üreticiye ilaç hibe edilmesi ve ilaçlamanın yapılıp yapılmadığının kontrol edilmesi, üreticinin ikaz edilerek zamanında tedbir alınmasının sağlanması gerektiğini söyledi.


Akçın, Doğrudan Gelir Desteği’nin her hafta ödeneceğinin açıklandığını ancak ödenmediğini de savunarak, bu ödemelerin bir an önce yapılmasını istedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ