12 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Koruçam’da ‘St. George festivqali’ düzenlendi
22 Nisan 2012 Pazar 11:32

Koruçam’da ‘St. George festivqali’ düzenlendi

38 yıl aradan sonra dün yeniden gerçekleştirildi

Maronitlerin, 1974 öncesi Koruçam’ın koruyucusu azizi olduğuna inandıkları ve ona atfen düzenledikleri ‘Aziz George Festivali’ 38 yıl aradan sonra dün yeniden gerçekleştirildi.

 

Lapta Belediyesi ile Koruçam Muhtarlığı’nın işbirliğinde köy meydanında gerçekleştirilen festivalde, konuşmaları yapıldı, konuklar için özel olarak hazırlanan geleneksel domuz pirzolası ilahiler eşliğinde dağıtıldı, kurulan stantlarda tatlı tuzlu yiyecek, içecek, giyim, süs ve takı eşyaları satışı yapıldı.

 

Bugün saat 09.00-16.00 saatleri arasında devam edecek festival etkinlikleri kapsamında da çocuklara yönelik eğlenceler, spor aktiviteler, yarışmalar, yiyecek içecek satışları, Maronit kültürünü yansıtan geleneksel dans gösterileri ve müzik dinletileri yer alacak.

 

Açılışa, Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Girne Kaymakamı Gürkan Kara, Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, Koruçam Muhtarı Antonis Skoullos (Hasanaki) ve çoğunluğunu Maronitlerin oluşturduğu kalabalık bir grup katıldı.

NAMSOY

Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy açılışta yaptığı konuşmada, 11. yüzyılda Lübnan’dan  Kıbrıs’a göç eden Maronitlerin, kültür, dil, din, gelenek ve görenekleriyle  ada kültürüne renk kattığını ifade ederek,  festivali bütün adaya yayılmış Maronitleri biraraya getirme , Maronit kültür ve mirasının korunmasına katkıda bulunmak amacıyla düzenlediklerini kaydetti.

Maronitlerin yaşadığı Karpaşa ve Koruçam köylerinin 2 yıl önce Lapta Belediyesi’ne  bağlandığını  anımsatan Namsoy, Maronitlerin  varlığının, bölgeye,  ayrı bir zenginlik katarak  farklı  din dil ve kültürlerin  kesişme noktası haline getirdiğini  vurguladı.

 

HASANAKİ

Koruçam Muhtarı Antonis Skoullos (Hasanaki) ise, Maronitlerin 38 yıl aradan sonra yeniden hayat  bulan Aziz George Festivali’yle çok mutlu olduklarını ifade ederek,  gelenek görenek ve kültürlerinin yaşamasını sağlayan  festivali gerçekleştiren Lapta Belediyesine teşekkürlerini sundu.

 

Muhtarı Antonis Skoullos (Hasanaki) yaptığı konuşmada ayrıca Maronitlerin  sorunlarına büyük duyarlılık gösteren başta Başbakan İrsen Küçük olmak üzere Girne Kaymakamı Gürkan Kara ve Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy’a teşekkürlerini sundu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ