19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Koordinasyon için toplandılar
22 Nisan 2011 Cuma 15:18

Koordinasyon için toplandılar

Üniversitelerarası Akademik Koordinasyon Kurulu, YDÜ'de toplandı

Üniversitelerarası Akademik Koordinasyon Kurulu’nun 15. toplantısı Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Toplantı Salonu’nda yapıldı. YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak’ın açılış konuşmasıyla başlayan ve sadece bu bölümünün basına açık olarak gerçekleştirildiği toplantıda, başta Akademik Yükseltilme Kriterleri’nin onaylanması ve Yükseköğretim Yasası uyarınca hazırlanacak tüzüklerin ve oluşturulacak komitelerin görüşülmesi olmak üzere birçok konunun ele alındığı bildirildi.
 

 

Bıçak: Çalışmalar bir an önce başlamalı


YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak, Yükseköğretim Yasası’yla oluşturulması gereken tüzükler ve kurulacak komitelerin görüşüleceğini ifade ederek söz konusu çalışmaların bir an önce başlatılması gerektiğini söyledi. KKTC üniversitelerinde Bologna Eşgüdüm Komiteleri’nin oluşturulmasıyla ilgili çalışmaların toplantıda ele alınacağını, Bologna çalışmalarının yeniden yapılandırılması ve sürdürülebilir gelişmesini yönlendirmek üzere her yükseköğretim kurumunda bir “Bologna Eşgüdüm Komitesi-BEK” oluşturulması için çalışma başlatılmasının önemli olduğunun altını çizdi. Prof. Dr. Bıçak, ayrıca diploma denkliği anlaşması uyarınca iki profesörün belirlenmesi ile ilgili de kurula bilgi verileceğini belirtti.


 

“Alınan kararlar imzalanacak”


Bıçak, UKÜ’de gerçekleştirilen bir önceki ÜAKK toplantısında alınan kararların da bu toplantıda imzalanacağını belirterek, “Uluslararası kuruluşlara üyelikler ile İç Kalite Güvence konularındaki çalışmalar hakkında da kurul üyelerimize detaylar aktarılacaktır. Bir süre önce oluşturulan Bologna Çalışma Grubu’nun kendi aralarında ve ülke dışından gelen uzmanlarla istişare ederek Avrupa Standartlar ve Rehberi (ESG) çerçevesinde üniversitelerin iç kalite güvencelerini takip etmelerine olanak sağlayacak bir prensipler dizini oluşturulmuştur. Bu çalışmalar sonrası toplantımızda üniversitelerimize bilgi verilecek ve uygulama yöntemleri konusunda ortak kararlar üretilecek” dedi. YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak, Kurul’un sözkonusu Akademik Yükseltilme Kriterleri’ni değerlendirip karara bağlayacağını da söyleyerek, “Üniversitelerarası Akademik Koordinasyon Kurulu’nun onayıyla söz konusu kriterler yürürlüğe girecek ve önümüzdeki günlerde ilan edilecektir” dedi.


 

Komitenin 24 Mart 2010’da aldığı kararlar


Yükseköğretim Denetleme ve Akreditasyon Kurulu (YÖDAK) başkanlığınca KKTC Üniversiteler Arası Koordinasyon Kurulu’nun seçtiği Akademik Yükselme Kriterlerini Belirleme Komitesi, 24 Mart 2010 tarihinde toplanmış, KKTC Üniversitelerinde Yrd. Doçentlik, Doçentlik ve Profesörlük ünvanlarının kazanılması için gerekli kriterleri belirlemişti.


Toplantıda, Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Akademik Yükseltilme ve Atama Kriterleri asgari ölçü olarak kabul edilerek, her üniversitenin kaliteyi artırmak amacıyla bu asgari kriterlere ek yapabilmeleri konusunda anlaşmaya varılmıştı.
 

Komite söz konusu çalışmasının ardından çalışmalarını Üniversitelerarası Akademik Koordinasyon Kurulu (ÜAKK)’a sundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ