22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Koop Süt’e güven sarsılmadı!
19 Nisan 2011 Salı 15:33

Koop Süt’e güven sarsılmadı!

Dün yayımladığımız haber vatandaşı tedirgin etse de, KOOP SÜT’e olan güvenin devam ettiği anlaşıldı

Yurdagül BEYOĞLU, Elif ŞEN, Hüseyin ÇİÇEK, Rana SARRO, Ayşe BULUT

 

Haberdar Gazetesi’nin dün manşetine taşıdığı, Koop-Süt paketlerinden su çıktığı haberi ülkede şaşkınlık yarattı. Paketlerdeki suyun ne olduğu, paketlere nasıl doldurulduğu henüz bilinmezken halkın güven duyduğu bir kuruma ait ürünlerde hata çıkması vatandaşı tedirgin etse de, KOOP SÜT’e olan güvenin devam ettiği anlaşıldı.

 

Yaşanan olayla ilgili görüşüne başvurduğumuz vatandaşlar, KOOP Süt paketlerinden su çıkmasına anlam veremediklerini dile getirseler de bunun bir üretim hatası olduğunu ve KOOP’a olan güvenlerinin sarsılmayacağını ifade etti.

 

Vatandaş çok sık olmasa da bazen aldıkları sütlerin bozuk çıktığını ve markete iade ederek yenisini aldıklarını, bu tür hataların yaşanabileceğini belirttiler.

 

Vatandaş “Kooperatif ürünlerini yıllardır kullanıyoruz. Teknik bir hatadır” derken, Siyasiler de Koop Süt’ün halkın malı olduğunu ve sahip çıkılması gerektiğini vurguladılar.

 

SİYASİLER NE DEDİ?

  

“Özelleştirmeye teşvik”

 

Yurdagül BEYOĞLU

 

Ülkenin en büyük pastörize süt üreticilerinden olan Koop-Süt ambalajının içinden su çıkması halk arasında tedirginliğe neden oldu. Konu üzerine Haberdar Gazetesi’ne açıklama yapan siyasiler, “teknik bir hata” veya “Koop-Süt’ün özelleştirilmesine yönelik komplo” ihtimali üzerinde durdular.

 

İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, bu konuda bir araştırma yapılmadan fikir beyan etmenin yanlış olacağı görüşünde birleşirken, CTP Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, CTP milletvekilleri Fatma Ekenoğlu ve Ömer Kalyoncu, olayın, Koop’un özelleştirilmesine yol açmak amacıyla yapılmış olabileceğini savundu.

 

Bazı vekillerin “Teknik bir hata” olarak yorumladığı olay Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif tarafından ise “getirin, inceletelim” sözleriyle değerlendirildi.

 

 

Ergün Serdaroğlu:

“Belki bir dolum hatası”

 

“Şimdiye kadar hep Kooperatifin ürünlerini kullandım. Sütte, yoğurtta ve hellimde o markayı tercih ederim. Güvendiğim bir markaydı. Belki bir dolum hatası olmuştur.”

 

 

Ahmet Kaşif:

“Getirin inceletelim”

Bu konuda yapılacak tek şey ürünün incelenmesi. Getirin inceletelim”

 

 

Nazım Çavuşoğlu:

“Koop açıklama yapmalı”

 

“Bence bu teknik bir konudur. Konuyu bilmeden çok fazla söylenecek bir şey yok. Koop’un bu konuda açıklama yaparak halkı bilgilendirmesi gerekiyor.”

 

 

Ejder Aslanbaba:

“Teknik hata”

 

“Bu gibi cihazlar otomatiktir. El değmeden üretim yapar. O yüzden teknik bir hata olduğunu düşünüyorum.”

 

 

Ahmet Zengin:

“Alavere dalavere”

“Bu işte alavere dalavere var gibi geliyor. Önemli olan genelde bir sorun olup olmadığıdır. Büyük ihtimalle teknik bir sorundan kaynaklandı.”

 

 

Necdet Numan:

“Teknik olabilir”

“Bu konuda üreticilere bir yorum yapmam mümkün değil. Teknik açıdan bir hata oldu gibi geliyor.”

 

 

Salih İzbul:

“Yalancılık”

“Yalancılık. Kooperatifin ciddiyetsizliğini gösteren bir olay. Allah bilir başka neler içiyoruz. Özellikle süt gibi olaylarda hijyen çok önemli. Süt, mikronun çok kolay üreyebileceği bir ortam. Ciddi çalışmayı, disiplinli çalışmayı gerektiren bir durumla karşı karşıyayız. Demek ki her kutuyu açtığımızda bakacağız.”

 

 

Ömer Kalyoncu:

“Özelleştirmeye kapı açılmaya çalışılıyor

“Şimdiye kadar olmamış bir vaka. Koop süt, en güvenilir olarak bildiğimiz süt markası. Bu çok vahim bir hatadır. Özelleştirmeye kapı açılmaya çalışılmaktadır.”

 

 

Mustafa Yektaoğlu:

“Kendi malımızı koruyalım”

Koop kendi malımızdır, koruyalım. Olabilecek teknik hataları öne çıkarıp böyle bir kuruluşu berhava etmeye çalışmayalım. Hata devamlı olur önemli olan hataların tekrar edilmemesi.”

 

 

Fatma Ekenoğlu:

“Kooperatifi yıpratmak için”

“Böyle bir şey olamaz diye düşünüyorum. Tabi ne şekliyle ne olabilir, süt bozuk ve bu şekilde doldurulmuş olabilir. Kooperatifi yıpratmak için yapılmış olabilir. İlk aklıma gelenler bunlar.”

 

 

Ferdi Sabit Soyer:

“Bunlar operasyon”

“Tüm bunlar Koop Süt’ün çökmesi için yapılan bir operasyondur.”

 

 

Abbas Sınay:

“Yönetenlerin duyarsızlığı”

“Kooperatif Süt’te yaşananları yönetenlerin duyarsızlığı olarak nitelendiriyorum.”

 

 

Turgay Avcı:

“İhmal varsa sorgulansın”

“Yöneticilerden açıklama geldi mi? Koop’tan, teknik sorun mu, aletlerden kaynaklanan bir sorun mu, bu konuda açıklama gelmesi gerekiyor. Eğer bunun içinde ihmal varsa sorgulamak lazım. Bunlar olurken sorgulanması gereken siyasilerden ziyade, kurum yetkilileri ve kurumun bağlı olduğu hükümettir. Gelecek olan açıklama ışığında yorum yapabiliriz.”

 

 

Teberrüken Uluçay:

“Tüketici yasası devreye girsin”

Bu tarz şeyler her yerde olur. Tüketici koruma yasası onun içindir. Özellikle gıda üretiminde zaman zaman buna benzer sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Gelişmiş ülkelerde var olan, bizde henüz fonksiyon kazanmayan tüketici yasası, gıda tüketiminde belli başlı standartların yakalanması ve bunların dışına çıkılmaması gibi hususlar dolayısıyla çok önemlidir. Ülkemizde de bu konuyu daha işler hale getirmekte fayda var.”

 

 

VATANDAŞLAR NE DEDİ?

 

LEFKOŞA - Elif ŞEN

 

Fahri İlkin:

“Kooperatif’in böyle bir şey yapacağına inanmazdım. Hata da olabilir, başka bir art niyette olabilir. bir zamanlar ekmeğin içerisine jilet koymuşlardı. Kooperatif köklü bir kuruluş. Böyle bir şey olacağına inanmıyorum. Benim düşüncem sabotaj olduğu yönünde. Bu tür olayları başka konularda da yaşadık. kola örneği var mesala. Ben Kooperatif’in hellimini yiyorum, ayranını seve seve içiyorum.”

 

Şen Adakan:

“Ben eve başka markalardan süt aldığım zaman kızım tepki veriyordu. Bu sütler küçük çocuklara veriliyor. Sahtekarlık yapılmış olabilir. ilginç bir durum. Ayrıca bu markanın raflarda satılan ve çocukların rahatlıkla alabileceği kakaolu ve çilekli sütleri de var. Büyükler fark edebilir ama çocuklar için daha büyük tehlike oluşturuyor. Korktum, bir daha asla çocuğuma içirmem artık.”

 

Yüksel Toklucu:

“5 yaşında çocuğum var ve bu sütü kullanıyorum. Çocuğum iyi beslensin diye aldığımız sütte böyle bir durumla karşı karşıya kamak beni şaşırttı. Tuhaf gerçekten. Başka bir şey soracaksınız sandım ama şu anda çok şaşırdım.”

  

Mehmet Topal:

“7 ve 4 yaşında iki tane çocuğum var. İnanamıyorum. Süt kesik olabilir, bozuk sütle karışmış olabilir. ilk dafa böyle bir durumla karşılaşıyorum. Evde çocuklarda başka markalardan alınan sütü içmiyorlar. Adada bildiğimiz, güvendiğimiz bir Koop markası vardı. Başka hangi marka var bir bilgim de yok. Türkiye’den gelen süt markaları var ama evde tercih edilmiyor. Ama böyle olursa eve almayacağım.”

 

Velit Baran:

“Eve mutlaka Koop Süt giriyor. Hatta başka marka almıyoruz diyebilirim. Aynı markanın meyve suyu ve başka ürünlerinden de kullanıyoruz. Koop markasına bir güvenimiz vardı. Bildiğim başka bir marka da yok. Şimdi kime güveneceğiz bilemiyorum. Şaşkınlık içerisindeyim.”

  

Aysel Say:

Üniversiteye giden çocuklarım var, onları ziyaret amaçlı geldim Kıbrıs’a. ancak çocukların evinde bu kurumun sütlerini kullandıklarını gördüm. Ben olaya İslami olarak bakıyorum. Bir insanın dindarlığı o insanın ekmeğinin helalliği üzerinedir. Ticaret de bu doğrultuda ilerler. Bu kul hakkı yemektir. Akıllı insanın yapabileceği bir iş değil. Böyle bir durum müşteri kaybına yok açar. Olaya tek taraflı bakılmaması lazım. Bence firma sahipleri ile de görüşülmeli.

 

Candeğer Yazgan:


“Allah’ım sen büyüksün! Çok yanlış bir durum. Hadi biz yetişkinler neyse de ailelerküçük çocuklara veriyor bu sütü. Şimdi süt almak isteyenler ne yapacak. Şaşılacak bir durum. Söyleyecek bir şey bulamıyorum.”

 

 

MAĞUSA - Hüseyin ÇİÇEK

 

Mustafa Tarkuç:

Halen daha koop-süt kullanıyorum, böyle bişey olacağına inanmam, bunun altında başka bir şey aramak lazım, onaylamıyorum.”

 

Salih Kunter:

Dikkatsizlik sonucu olmuştur, art niyet olduğunu tahmin etmiyorum, her zaman kullandığım süttür ve güven ile kullanmaktayım.”

 

Halim Arslan:

Senelerden beri kullandığım süttür, hiç böyle bişey olmadı bu işte kesin bir oyun vardır, herhalde bu oyun birileri tarafından koop batırılsın diye yapılır düşüncesindeyim.”

 

Hasan Çıralıoğlu:

Koop-süt benim deneyimime göre zaman zaman bozuk çıkar, ama bence iyi bir süttür, kalitelidir, sürekli kullanıyorum, konu hakkında bişey söyleyemem ama büyük ihtimal bir hata sonucu, dikkatsizlik sonucu olmuştur.”

 

İlker Gazinocu:

Bence kasıtlı yapılan bişeydir, sabotaj olduğu düşüncesindeyim, yıllardır bu sütü kullanırım, hi. Bir sorun çıkmadıda şimdimi çıkacak. Her tarafı olduğu gibi bunuda özelleştirmek istiyorlar ve bu nedenle sabotaj yaptılar düşüncesindeyim.”

 

Adnan Koreli:

Bence Türkiye’den büyük bir şirkete peşkeş çekilmek için yapılan bir oyundur. Başka bir ihtimal aklıma gelmiyor.”

 

Ratip Hundal:

Birileri kasıtlı yapmış olabilir, bir her zaman ailece koop-süt kullanırız ve güvenle içeriz, şimdiye kadar bir sorun olmadı.”

 

Cemal Üşenmez:

Ailece 20 yıl hayvancılık işiyle uğraştık, sütün içine %25 oranında su katsanız, hiç kimse anlayamaz. Bana göre burda teknik bir hata ve dikkatsizlik vardır, kasıt aramamak gerekiyor.”

 

Hacı Baysal:

Bence bilinçli bişey değildir, kasıt aranmamalıdır, herhalde dolumda gerçekleşen bir hatadır.”

 

 

GÜZELYURT - Rana SARRO

 

Mete Akbey:

“Süt kutusundan su çıktığını gazeteden duyduk, ancak böyle bir durumla hiç karşılaşmadık. Süt kutusundan süt yerine su çıkması, üretilen sütün tümüne su katıldığı anlamını taşıyor. Bana göre, sütün çoğalması için sütlere su ilave ediliyor ve bu kutuya da yanlışlık sonucu hep su konmuştur. Acaba bunca zaman sulu süt mü içiyorduk?”

 

Şadıman Dilek:

“Sürekli olarak Koop Süt kullanıyoruz ve böyle bir durumla hiç karşılaşmamıştık. Bu kadar güvenilir bir markanın böyle bir skandala neden olmasına yazık diyorum. Süt kutusundan su çıkması durumuyla karşılaşılması, imal edilen tüm sütlere su katıldığı düşüncelerini de beraberinde getiriyor.”

 

Ferdi Köseoğlu:

Kooperatif süt kutusundan süt yerine su çıkmasına yazık diyorum. Her gün Koop Süt’ün ürünlerini içiyordum ve memnundum. Bundan sonra hangi marka sütü tüketmemiz gerektiği konusunda doğal olarak tereddüde düştüm çünkü süt kutusundan tamamen su çıkması ilginç bir durumdur.

 

Serhan Çavuş:

“Böyle bir durumla daha önce hiç karşılaşmadık. Koop Süt kutusundan su çıkmışsa eğer, gerekli ve yeterli denetim olmadığı şüphelerini de beraberinde getiriyor. Süt kutusunun alt kısmında yoğun bir şekilde bozulmuş süt var ise, o sütün bozulduğu anlamına gelir ancak içerisindeki tamamen suysa, demek ki bir denetimsizlik mevcuttur.”

 

Osman Saffetoğlu:

“Hükümet Koop Süt’ü de özelleştirmek için böyle bir komplo hazırlamış olabilir. Ülkenin en büyük pastörize süt üreticisi Koop Süt’ün ürettiği ürünlerden su çıkmasını, spekülasyon amacıyla hükümet edenler tarafından düzenlenmiş olabileceğini tahmin ediyorum. Bunlardan her şey beklenir, Kooperatif Süt’ün özelleştirilmesinden de açıkçası endişe ediyoruz.”

 

 

KARPAZ - Ayşe BULUT 

 

Fatoş Aydener:

“Kooperatif ürünleri ve sütünü kullanıyorum. Bugüne değin hiç kötü birşeye rastlamadım. Çocuklarıma her gün süt içiriyorum. Su bulunması belki de fabrika hatasıdır.”

 

Safiye Sayer:

“Bugüne kadar hiç kötü bir şeye rastlamadım. Çok fazla süt tüketiyoruz, ama bozuk bir şey çıkmadı. Sütten su çıkmasında bence kasıt olabilir, bilemeyiz.”

 

Cangül Alkoçoğlu:

“Çocuklarıma uzun zamandır Kooperatifin sütünü içiriyorum, ama bugüne kadar kötü bir şeye, bozuk veya suya rastlamadım. ”

 

Haldun Alnur:

“Kooperatifi genellikle kullanıyorum, ama bu güne değin herhangi bir soruna rastlamadım. Üretici veya taşıyıcıda sorun olabilir de, fabrikanın böyle bir hata yapabileceğini sanmami. Olsa da fabrikanın hatası olabilir, bu da normaldir.”

 

Dilek Mimar:

“Ürünlerde arada bozuk çıktığı oluyor. Aldığımız yere götürüp değiştiriyoruz. Ama bugüne kadar suya rastlamadım. Bazen başka firmanın sütünü kullanıyorum ama Koop kötürdür diye değil.”

 

Cemile Şenkurt:

“Koopun çilekli sütlerinde birkaç kez bozuk buldum, değiştirdik. Ama sütte bozuk bulmadım. Yıllardır kullanıyorum bir sorunla karşılaşmadım.”

 

Gürel Terün:

“Genellikle Kooperatif ürünlerini tercih edip, kullanıyorum. Koopa güveniyorum da. Meyve suyu dahil hep Koop kullanıoyorum. Bugüne değin bir sorunla karşılaşmadım.”

 

Bileç Şenkurt:

“Yıllardır hep Koop kullanıyoruz. Bugüne değin büyük bir sorunla karşılaşmadım. Hergün çocuklarım süt içiyor. Arada bozuk çıksa bile marketim değiştiriyor.”

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ