19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kontrol kulesi raporu nerede?
29 Nisan 2011 Cuma 11:22

Kontrol kulesi raporu nerede?

Haberdar, kulenin durumunun yetkililerce araştırılmadığını ve konunun kapatıldığını tespit etti

Rana SARRO

 

Ercan Havaalanı’nda 23 Şubat’ta meydana gelen fırtına ve hortum nedeniyle, Türkiye’deki Türk IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A. Ş tarafından inşa edilen Sivil Havacılık Dairesi’ne bağlı uçuş kontrol kulesi hasara uğramış ve devre dışı kalmıştı. Olayın hemen ardından kulenin yapımında hata olduğu ileri sürülmüştü. Kontrol kulesinin pencere ve camlarının da yapıya uygun olmadığı iddia edilmişti. Haberdarın bilgi aldığı güvenilir kaynaklar, hortum sonucu kırılan kulenin pencerelerinin güvenli bir şekilde yerlerine oturtulmadığı görüşünde. Aynı kaynaklar, kulenin camlarının da yapıya uygun olmadığı üzerinde duruyor. Olayın hemen ardından ise, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı projenin araştırılması amacıyla Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nden rapor istemişti. Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Mühendis ve Mimar Odaları Başkanı Ahmet Çağnan; “Proje ve ihale bize verilmedi o yüzden araştırıp rapor sunamadık” derken, Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Hasan Topaloğlu ise; “Rapor bakanlığa sunuldu, rapor sonucu olumlu” dedi.

 

 

Çağnan: Proje ve şartname verilmedi… Rapor sunamadık

 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın istediği raporla ilgili Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Çağnan; “Şartnameyi ve projeleri istemiştik. Bakanlık hala bize bunları vermedi. O yüzden ciddi bir araştırma yapmamız mümkün olamadı” dedi. Ahmet Çağnan şöyle konuştu:“İhalenin Türkiye’de açılması, projenin, kontrol ve denetimin de Türkiye’de yapılması ve müteahhidin Türkiye’den gelmesi yanlıştır. Dolayısıyla her şey bizim dışımızda gelişiyor” dedi.

 

 

Topaloğlu; “Proje sonucu olumlu” dedi

 

Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Hasan Topaloğlu ise, raporun Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na sunulduğunu ve rapor sonucunun olumlu olduğunu belirtti. Topaloğlu; “Rapor benim elime geçmedi ancak ilgili raporun Mühendis ve Mimar Odaları Birliğiı tarafından bakanlığa sunulduğunu biliyorum. Raporun olumlu olduğu ve kontrol kulesi binasının yapım aşamasında herhangi bir sorun olmadığını öğrendim. Kulede meydana gelen hasar, 200 kilometre saatte esen fırtına sonucudur” diye konuştu.

 

 

“Kule Pazartesi tamamlanır, Salı faaliyete geçer”

 

Binanın, müteahhidin sorumluluğu ve garantisi altında olduğunu ve geçici kabul olduğu için iki yıl deneme süresi bulunduğunu anlatan Topaloğlu, kulenin tamiratının pazartesi tamamlanacağı, Salı günü ise cihazlar yerleştirilerek, faaliyete geçeceğinin tahmin edildiğini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ