20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Komşuyu kızdırdı
20 Nisan 2011 Çarşamba 14:03

Komşuyu kızdırdı

Davutoğlu'nun o açıklaması, Güney'de öfke ve tepki yarattı

 

!!FOTO DOSYADA!!DAVUTOĞLU!!

 

 

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun NATO Dışişleri Bakanları toplantısında, “Kıbrıs sorunu çözümlenmeden Güney Kıbrıs’ın NATO üyesi olamayacağına” ilişkin ifadeleri Rum tarafında tepkiyle karşılandı.


Güneyde yayınlanan Politis ve diğer gazeteler, Davutoğlu’nun sözkonusu toplantıda Çek meslektaşıyla yaptığı tartışma ve Güney Kıbrıs’ın NATO üyeliğine ilişkin sözlerinin Brüksel’de sinirlerin gerilmesine neden olduğunu, Güney Kıbrıs’ta da tepkiyle karşılandığını yazdı.


 

AKEL: sorunun büyüklüğünü gösterdi

 

Habere göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Davutoğlu’nun Çek meslektaşıyla girdiği tartışmanın “Türkiye’nin gerçek emellerini ve Kıbrıs’ın karşısındaki sorunun büyüklüğünü ortaya koyduğunu” ileri sürdü.


Kiprianu, Çek bakanın Güney Kıbrıs’ı savunmasının ise Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın izlediği doğru politikanın bir sonucu olduğunu savundu ve Rum tarafının ilkelerden ödün vermeden Kıbrıs sorununun çözümüne hazır olduğunu sürekli doğrulamasının büyük önem taşıdığını ifade etti.


 

DİKO: Sert karşılık verilmeli


DİKO Basın Sözcüsü Fotis Fotiu ise açıklamasında Avrupalılara yüklendi; Avrupa Birliği’nin “Türklerin kendini beğenmişliğine artık daha fazla kararlılık ve sertlikle karşılık vermesi gerektiğini” söyledi.


Fotiu, AB’nin Türkiye’den, AB ve aralarında Güney Kıbrıs’ın da bulunduğu üye devletler karşısındaki yükümlülüklerini yerine getirmesini talep etmesi gerektiğini ekledi.
 

 

KS EDEK: Net dille anlatılmalı


KS EDEK Başkanı Yannakis Omiru da benzer açıklamalarda bulundu ve AB’ın artık Türkiye’yi hizaya sokması; Kıbrıs Cumhuriyetini tanımaması ve Ankara Protokolünü uygulamamasının üyeliği hak etmeyen bir ülke konumuna soktuğunu net bir biçimde söylemesi gerektiğini savundu.
 

 

EURO.KO: Yokluğumuzdan faydalandı


EURO.KO partisinden ise Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’a, Barış İçin Ortaklık Örgütü’ne üye olunmaması konusunda eleştiri geldi.


Habere göre EURO.KO, Türkiye’nin kendi propagandasını kabul ettirmek için Güney Kıbrıs’ın yokluğundan faydalandığını savundu.


Rum Ekologlar ve Çevreciler Hareketi ise Davutoğlu’nu kınadı ve AB’nin Türkiye’ye Güney Kıbrıs’ı tanıması ve Ankara Protokolü’nü uygulamaya koyması gerektiğini hatırlatması çağrısında bulundu.
 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ