12 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Komşudaki kriz korkuttu
02 Ekim 2013 Çarşamba 10:11

Komşudaki kriz korkuttu

Ya işgal ederlerse?

Krizdeki Fransa, iç savaşa sürüklenip ekonomisini düzeltmek için zengin komşusu İsviçre’yi işgal ederse ne olur? İsviçre ordusu bu senaryoya göre tatbikat yapınca tepki çekti.

İsviçre ordusunun geçtiğimiz ağustos ayının 26’sında düzenlenen ve 2 gün süren tatbikatının senaryosu tartışma konusu oldu.

İsviçre’de yayımlanan Le Matin Gazetesi’ndeki habere göre; tatbikat senaryosuna göre ekonomik krizdeki Fransa’da iç savaş yaşanıyor. İç savaş sırasında ülke bölünüyor. Krizi aşmak için çareler arayan bölgelerden biri de İsviçre’nin bankalarındaki Fransız hesaplarına gözünü dikiyor. İsviçre ordusu tarafından hazırlanan senaryoya göre ekonomik krizi aşmak isteyen Fransız bölgelerden biri de Jura bölgesi oluyor. İsviçre sınırındaki Jura bölgesine tatbikat senaryosunda “Saonia” adı veriliyor. İşsizlik oranının yüzde 30’u bulduğu Saonia bölgesi kısa süre içinde bir suç cennetine dönüşüyor. “Duplex-Barbara” adı verilen tatbikat senaryosuna göre son derece güçlü bir orduya sahips olan Saonia’daki Fransız ordusu, İsviçre’yi içinde bulunduğu ekonomik krizden dolayı suçluyor. Sonraki adımda da Fransız ordusu paramiliter örgütleri de kullanarak Fransa’ya üç koldan taarruzda bulunuyor. İsviçre ordusu da Fransa ordusunun bu işgalini profesyonel ordusunun hava ve kara kuvvetlerini kullanarak sona erdirmeye çalışıyor.

'HERKESİ İŞGALCİ GİBİ GÖRÜYOR'

Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Figaro Gazetesi, İsviçre’yi tatbikat nedeniyle eleştirdi. Gazetede “Fransız ordusunun İsviçre’ye saldırdığı gün” başlığıyla verdi. Haberde “Avrupalı yoksul komşuları ekonomik krizde olan İsviçre, bankalarının ele geçirilip vatandaşlarının terörize edilmesinin büyük korkusunu yaşıyor. İsviçre’nin bu ıstırabı geçtiğimiz ağustos ayında yapılan tatbikatla görüldü” yorumuna yer verildi. Gazete İsviçre’nin komşusu olmayan ülkeleri bile zaman zaman kendisine tehdit olarak gördüğünü ve korkuda sınır tanımadığını yazdı.

19’UNCU YÜZYILDAN BERİ İŞGAL GÖRMEDİ

İsviçre ordusu her sene farklı bir işgal senaryosuna göre tatbikat yapıyor. Ancak İsviçre 19’uncu yüzyıldaki Napolyan Savaşları’ndan beri herhangi bir işgalle karşı karşıya kalmadı. Ülke bağımsız duruşu nedeniyle Avrupa’nın birçok ülkesinden farklı bir statüye sahip. AB üyesi olmayan İsviçre aynı zamanda Avrupa’nın ekonomik krizden en az etkilenen ülkelerinin başında geliyor.

‘21’NCİ YÜZYILIN TEHDİDİNE HAZIRLIK’

Fransız kamuoyunda tartışmaya neden olan Duplex-Barbara tatbikatına ilişkin açıklamada bulunan İsviçreli Komutan Antoine Vielliard, “Güvenilirliğini koruyabilmesi için İsviçre ordusunun 21’inci yüzyılın tehditleri karşısında hazırlıklı olması gerekiyor. Bu tatbikatın, minnettar olduğumuz bir ülke olan Fransa’yla ilgisi yok. Tatbikat 2012 yılında planlandı. O zaman mali ilişkilerimiz daha iyiydi” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ