20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Komşu aynı han, aynı hamam!
24 Nisan 2011 Pazar 14:44

Komşu aynı han, aynı hamam!

Türkiye'yi suçlayan Stefanu, çözümün içeriğine ilişkin kriterlerini vurguladı

Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, Güney Kıbrıs’ta yayımlanan Haravgi gazetesine müzakere sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Stefanu; “çözümden sonra oluşacak devletin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, üniter devletten iki toplumlu, iki kesimli federasyona dönüşümünden ortaya çıkacağını ve BM kararlarında belirtildiği şekilde siyasi eşitliğe, tek egemenliğe, vatandaşlığa ve uluslararası temsiliyete sahip tek bir devlet olacağını” öne sürdü.

 


“Hedefimiz hiçbir zaman gevşek federasyon olmayacak”


Stefanu; Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Türkiye’nin siyasi eşitliği rakamsal eşitliğe indirgemek istediğini savundu. Hedeflerinin hiçbir zaman DİSİ’nin önerdiği ve hiçbir Rum siyasi partisi tarafından kabul görmeyen “gevşek federasyon” olamayacağını vurgulayan Stefanu; “istedikleri şeyin güçlü ve önemli yetkilere sahip olacak merkezi bir hükümetin varlığı olduğunu” söyledi.Stefanu; “bugüne kadar müzakerelerde, Merkezi Hükümetin 22 yetkisi hakkında uzlaşıya varıldığını, bunun Annan Planı’nda öngörülenden iki kat fazla olduğunu” iddia etti. Bunların ötesinde çözümün içeriğini belirleyen, Eylül 2009 tarihli Ulusal Konsey kararları gibi bir dizi başka betimlemelerin de mevcut olduğunu belirten Stefanu; federasyon çözümünün Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumların ortak zeminini teşkil ettiğini, bundan şüphe duyulmasının ve federasyon çözümünün eleştirilmesinin Kıbrıs Rum tarafının güvenilirliğine zarar vereceğini ileri sürdü.

 


“Türkiye süreci oyalıyor”


Stefanu söyleşisinde Türkiye’yi “ilerleme olmaması ve müzakere sürecinin değişerek dörtlü, beşli ya da çoklu konferansa gidilmesi amacıyla müzakerelerde oyalama taktiği gütmekle” de suçladı ve Hristofyas’ın “Türkiye’nin uzlaşmazlığı ve maksimalistliğine, üzerinde uzlaşıya varılan sürece ve ilkelere bağlı kalarak yanıt vermekte olduğunu” öne sürdü.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ