19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Komisyon ilgi odağı
03 Nisan 2011 Pazar 21:01

Komisyon ilgi odağı

Taşınmaz mal komisyonuna yapılan başvurular artmaya devam ediyor

Kıbrıslı Rum göçmenlerin, Rum hükümeti ve siyasi liderliğinin telkinlerine aldırmayıp Kuzey Kıbrıs’taki Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurmakta oldukları belirtildi.


Güneyde yayınlanan Fileleftheros gazetesi, “Komisyonu Tercih Etmekte Israr Ediyorlar... Taşınmaz Mülk Sahibi Kıbrıslı Rumların Başvurularında Artışlar -2011 Yılının İlk Üç Ayında Başvurular 211’e Ulaştı” başlıklarıyla verdiği haberinde, Rum Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu’nun, Kıbrıslı Rumlar ile Komisyon arasında yapılacak anlaşmaların kabul edilmesinin söz konusu olmadığına dair kısa zaman önceki uyarısının bile; bazı kişilerin niyetlerini değiştirmeyi başaramadığının görüldüğünü yazdı.


2011 yılının ilk üç ayında, Komisyon’a yapılan başvurularda önemli derecede artış olduğunu kaydeden gazete, başvuruların esas hedefinin, ne söylendiğine ve mülklerinin akıbetinin ileride ne olacağına aldırmayarak; “bir miktar tazminatı sağlama almak” olduğunu ifade etti.

Komisyon’la aralarındaki anlaşmazlıktan dolayı, başvuru sahibi 3 Kıbrıslı Rum’un KKTC Yüksek Mahkemesi’ne başvurduğunu ifade eden gazete, geriye kalan tüm başvuru sahiplerinin önemli çoğunluğunun, tazminat olarak parasal bir meblağ alma niyetiyle Komisyon’a başvurduklarını belirtti.

Gazete, Yüksek Mahkeme’ye kadar götürülen bu davalardan biriyle ilgili kararın; kısa sürede çıkmasının beklendiğini ekledi.


Komisyon’un internet sitesinden derlediği bilgilere dayanarak, 31 Mart tarihine kadar Komisyon’a toplam 211 başvuru yapıldığını yazan gazete, Mart ayında 81, Şubat ayında 71 ve Ocak ayında 59 başvuru yapıldığını belirtti.

Komisyon’a yönelik başvurularda artan bir eğilim gözlenirken, paralel artışın Komisyon’un aldığı kararlarda görülmediğini ifade eden gazete, Mart ayının ilk iki haftasına kadar aldığı bir dizi kararın ardından; Komisyon’un başka bir icraatta bulunulmadığını belirtti.


Mart ayında yapılan başvuruların, gözden geçirilmek üzere Mayıs ve Haziran aylarına havale edildiğini haber veren gazete, bu durumun, bu başvurularla ilgili karar alınacağı anlamına gelmediğini savundu.


31 Mart’a kadar yapılan 211 başvurudan sadece bir tanesi için karar çıktığını ifade eden gazete, Edremit’teki taşınmaz mülk için başvuru sahibine 80 bin Sterlin tazminat ödendiğini kaydetti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ