18 Kasım 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KKTC’nin sesi Asatana’da duyuldu
28 Şubat 2012 Salı 11:39

KKTC’nin sesi Asatana’da duyuldu

“2012 Astana Türk Dünyası Kültür Başkenti” yılına görkemli bir açılışla merhaba denildi

Kuruluşundan itibaren ortak Türk kültürünün araştırılması, geliştirilmesi, tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için faaliyetlerini sürdüren TÜRKSOY, 2010 yılında İstanbul’da düzenlenen “Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 10. Zirvesi”nde “Türk Dünyası Kültür Başkenti” uygulamasını önermiş ve bu öneri oy birliği ile kabul edilmişti.

 

Alınan bu karar doğrultusunda, bu yıl başlatılan uygulama ile “Astana 2012 Türk Dünyası Kültür Başkenti” yılının açılışı TÜRKSOY Dönem Koordinatörü ve TC Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılımıyla 24 Şubat’ta gerçekleştirildi.

 

250’den fazla sanatçı sahne aldı

24 Şubat tarihinde Astana’da Pramid olarak adlandırılan “Barış ve Uyum Sarayı”da düzenlenen gala konserinde TÜRKSOY’a üye ülkelerden 250’den fazla sanatçı sahne aldı.

 

Gala Konser’in açılışında ev sahibi olarak Kazakistan Kültür Bakanı Darhan Mınbay ve TÜRKSOY Dönem Koordinatörü Ertuğrul Günay konuşma yaptı.

 

Minbay: 20’den fazla etkinlik yapılacak

Kazakistan Kültür Bakanı Darhan Minbay, konuşmasında Türk halklarının birbiriyle kaynaşması adına Astana'nın ev sahipliğinde yirmiden fazla etkinliğin yapılacağını kaydederek, ortak değerlerimizin tanıtımı ve bunlara sahip çıkılması için her türlü gayreti göstereceklerini söyledi.

 

Günay: kazak halkına teşekkür

Günay ise konuşmasında, Asya'nın parlayan yıldızı olan Astana'nın Türk Dünyası Kültür Başkenti olmasından gurur duyduğunu ifade ederek bu sıfatla yıl boyu Türk dünyası sanatçılarını, bilim adamlarını ve entelektüellerini ağırlayacak olan Kazak halkına konukseverliği için teşekkürlerini dile getirdi. Eskişehir'in Kültür başkenti bayrağını gelecek yıl Astana'dan devralacağını belirten Günay, kardeş devletler arasında yapılacak bu tür kültürel faaliyetlerinin, halkları birbirine daha da yakınlaştıracağını ifade etti. Konuşmasının bir kısmını Kazakça gerçekleştiren Günay, katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı.

 

KKTC’yi Soyhan Bilgeer temsil etti

Astana Türk Dünyası Kültür Başkenti Yılı Açılışı Gala Konserin’nde sırasıyla Kazakistan’dan“Naz” Devlet Dans Tiyatrosu, “Kerulen” Folklor Müzik Grubu, “Sak” Etnik müzik grubu, Tıva (R.F.)’dan Solist Evgeniy Sarıglar, Başkurdistan (R.F)’dan Fayzi Gaskarov Akademik devlet Halk Dansları Topluluğu, Türkiye’den T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Halk Dansları Topluluğu, Gagavuz Yeri’nden Solist Igor Podgoreanu, Tataristan(R.F)’dan “Sornay” Tatar Folklor Etnografi Topluluğu, Azerbaycan’dan Fikret Amirov Devlet Müzik ve Dans Topluluğu, Kazakistan’dan Solist Karakat Abildina ve Jetigenciler Grubu ve “Saltanat” Devlet Dans Topluluğu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Solist Soyhan Bilgeer, Hakasya’dan N.F. Katanov Hakas Devlet Üniversitesi Halk Müzik Çalgıları Topluluğu, Kırım (Ukrayna)’dan Solist Dilara Mahmudova, Kırgızistan’dan Solist Elmira Kayıpkızı ve Kırgız Folklor Müzik Grubu, Altay (R.F.)’dan Solist Altınay Tyurinkina, Kazakistan’dan Solist Kıdırali Bolman ve “Ulıtau” Müzik Grubu yer aldı. Türkiye’yi temsil eden Devlet Halk Dasları Topluluğu Karadeniz yöresi dansı sergiledi.

 

Birlikte söylediler

Konserin gala gecesinde sahne alan tüm sanatçıların Kazakistan Halk Sanatçısı Roza Rımbayeva’nın eşliğinde 'Astanam' şarkısını söylemeleri büyük bir coşku ve ilgiyle karşılandı.

 

KKTC’den özel konser

Etkinlikte KKTC’yi temsil eden sanatçı Soyhan Bilgeer yoğun ilgi görürken sanatçımız Başkurdistan (R.F.) Devlet Halk Dansları Topluluğu ve Moldova Cumhuriyeti Gagavuz Yeri’nden  Solist İgor Podgoreanu ile birlikte Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev huzurunda  bir konser verdi.  

 

“Astana 2012 Türk Dünyası Kültür Başkenti” yılının açılışında KKTC Milletvekili Ahmet Çaluda’da hazır bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ